خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

لوی څارنوالی خواهان ارائه اسناد از سوی مردم در مورد آزار جنسی در فدراسیون فوتبال شد

لوی څارنوالی خواهان ارائه اسناد از سوی مردم در مورد آزار جنسی در فدراسیون فوتبال شد

Dec 16, 2018 - 17:19

کابل (پژواک، ٢٥قوس۹۷): لوی څارنوالی ضمن خواستار ارایۀ اسناد، شواهد و مدارک از سوی مردم و نهادهای حمایت از حقوق زنان در خصوص اتهام‌ آزار جنسی بانوان فدراسیون فوتبال می گوید که بررسى ها ادامه دارد و تا کنون درپيوند به اين موضوع، از ۱۵ تن تحقیق صورت گرفته است.

دو هفته قبل (٨ قوس)، روزنامه گاردین با نشر گزارشى، مسئولان فدراسیون فوتبال افغانستان را به «سوء استفاده جنسی» از اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان متهم کرد. همچنان یک بازیکن اناث تیم فوتبال، بر کرام الدین کریم رییس فدراسیون فوتبال و شماری از مسئولین دیگر، اتهام وارد کرد که بازیکنان قشر نسوان را مورد تجاوز جنسی قرار می دهند.

بعد از آن، حکومت افغانستان این موضوع را جدی گرفت و رییس جمهور، دستور تحقیقات شدید در  مورد را صادر نموده است. لوی څارنوالی، چند روز پیش، به شمول کرام الدین کریم، وظایف برخی مسئولین فدراسیون فوتبال را به تعلیق درآورد.

جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی، امروز (یکشنبه) در یک نشست خبری گفت که همزمان با نشر گزارش، هئیتی از سوی لوی څارنوالی به خاطر بررسی قضیه توظیف گردید تا مطابق پلان تحقیقاتی، جامع و فراگیر داخل اقدام شوند.

وى افزود که این هئیت، تحت ریاست معاون لوی څارنوالی در امور مبارزه خشونت علیه زنان و عضویت رؤسای عمومی څارنوالی منع خشونت علیه زن، تحقیق جرایم لوی څارنوالی و رئیس مبارزه جرایم جنایی وزارت امور داخله، توظیف شده تا این قضیه را مستند سازی کنند.

وی در ارتباط به پیشرفت های ابتدایی این هئیت پيرامون قضيه معلومات داده، افزود که هئیت موظف  دراولین اقدام، تمام شعبات فدراسیون فوتبال را از نزدیک دیدن و بررسی نمودند. در مرحله بعدی آن از مسئولان فدراسیون فوتبال و بانوان فوتباليست، یک سلسله تحقیقات انجام شد.

به گفتۀ موصوف، تاکنون از پانزده تن به شمول رئیس و معاون فدراسیون فوتبال، تحقیق صورت گرفته است و اکنون تحقیق از برخی دیگر  نیز جریان دارد.

او گفت علاوه بر آن، هیئت متذکره با خانمی که ادعاى آزار جنسی در فدراسیون فوتبال کرده بود، تماس برقرار کرده و از او خواستار اسناد، مدارک و شواهد در این زمینه شده است.

به گفتۀ موصوف، در صورتی که اين خانم اسناد، مدارک و شواهد در این زمینه داشته باشد، آنرا به کمیته بررسی کننده بسپارد تا آنها بتوانند در کنار دیگر اسناد و شواهد یک تصمیم عادلانه، منصفانه و مطابق قانون نافذه کشور داشته باشند.

رسولى افزود که کمیته مذکور، از فیفا نيز مطالبه اسناد و شواهد در ارتباط به این موضوع کرده است، در صورتی که اسناد و شواهد در این عرصه داشته باشد، در اختیار اعضای این کمیته قرار بدهد تا کار خود را به درستی انجام دهند.

وى افزود که لوی څارنوالی و هیئت بررسی کننده قضیه؛ از تمام مردم، نهادهای حقوق زنان، نهادهای منع خشونت علیه زنان مى خواهد که هر گونه اسناد، شواهد و مدارکى که در اين مورد دارند، به دسترسی کمیته یاد شده قرار بدهند تا بتوانند در روشنایی آن، تصمیم عادلانه و منصفانه را اتخاذ نمایند.

وى گفت که لیست اشتراک کنندگان مسابقات در اردن نیز به دست کمیته بررسی کننده قرار داده شده و همچنان از کسانیکه در داخل کشور حضور داشته اند، تحقیقات صورت گرفته و معلومات جمع آوری شده است.

سخنگوى لوى څارنوالى افزود: "هر زمانی به اسناد، شواهد و مدارک دسترسی پیدا کنند، چه تصمیم مبنی بر اثبات ادعا و چه تصمیم مبنی بر رفع این ادعا باشد، کمیته مذکور اعلان ختم تحقیق خواهند کرد و یا نتایج از این تحقیقات به دسترسی شان قرار بگیرد، آن را در روشنایی احکام قانون شریک خواهند ساخت."

او علاوه کرد که هیئت یاد شده، کار خود را با قاطعیت و جدیت به خاطر روشن شدن این موضوع ادامه می دهد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement