خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه، خواستار جلوگیری از تلفات افراد ملکی در کشور شد

مشرانوجرگه، خواستار جلوگیری از تلفات افراد ملکی در کشور شد

Dec 16, 2018 - 17:22

کابل (پژواک، ٢٥ قوس ٩٧): برخى اعضاى مشرانوجرگه، ضمن انتقاد سخت از کشته شدن افراد ملکى در عمليات ها، از سخنان اخير نخست وزير پاکستان در مورد صلح افغانستان استقبال کردند.

بر اساس گزارش؛ برخى مقام هاى ولايتى گفته اند که دو شب قبل در حمله هوایی در دره شلطن ولسوالی شلطن کنر، ۴۰ تن از مخالفین مسلح دولت به شمول اعضای گروه القاعده و ۲۰تن از افراد ملکی کشته شده و ۱۵تن دیگر از افراد ملکی زخم برداشته اند.

رحمت الله آڅکزی نماینده مردم کندهار در مشرانوجرگه، در نشست امروز این جرگه حمله هوایی دره شلطن کنر را محکوم کرده گفت: «جای افسوس است که نیروهای خارجی انجام حمله هوایی را رد می کنند که حمله را آنها انجام نداده اند، همراۀ رهبران حکومت وحدت ملی صحبت شود تا در عملیات ها دقت شود و به افراد ملکی آسیب نرسد.»

وی خواهان بررسی این رویداد شد و گفت که ادامه همچو رویداد ها سبب ایجاد فاصله میان مردم و دولت می شود و از این فرصت ها مخالفین مسلح دولت، به نفع شان استفاده خواهند کرد.

محمد حسن هوتک نماینده مردم زابل در این جرگه گفت که تلفات افراد ملکی افزایش یافته و این رویداد ها پیوسته تکرار شده است.

وی خواهان اعزام هیئت به ولايت کنر و بررسی این رویداد شد و گفت که ادامه همچو رویداد ها سبب دلسردی مردم از نظام خواهد شد.

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز تلفات افراد ملکی را تقبیح کرده خواهان رسیده گی با متضررین و بررسی این رویداد شدند .

محمد علم ازدیار نایب اول مشرانوجرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، حمله یاد شده را محکوم کرده خواستار جلوگیری از تلفات افراد ملکی در کشور شد.

او افزود: «تکرار حوادث برای مردم زیان بار است، ادامه تلفات ملکی برعلاوه بی اعتمادی و ایجاد فاصله میان مردم و دولت، مخالفت ها را بیشتر خواهد ساخت و گروه های دشت افگن از همچو رویداد ها، استفاده سوء خواهند کرد.»

استقبال از نشست سه جانبه در کابل و اظهارات اخیر عمران نخست وزیر پاکستان

عمران خان نخست وزیر پاکستان،  دیروز طی نشستى در پشاور گفته است که زمینه را برای گفتگوهای صلح میان طالبان افغان و امریکا، مساعد نموده و به اساس آن قرار است روز دوشنبه آینده، میان طالبان افغان و امریکا، بحث های قاطع و مستقیم انجام شود.

همچنان وزیران خارجه افغانستان، پاکستان و چین؛ دیروز در پایان نشست سه جانبه‌ شان در کابل، توافقنامه‌ای را امضا کردند که براساس آن، سه کشور در روند مبارزه با تروریزم، روند صلح افغانستان و افزایش مبادلات تجاری، به گونه مشترک کار خواهند کرد.

رحمت الله اڅکزی نماینده مردم کندهار در مشرانو جرگه گفت که پاکستان همواره در قبال افغانستان سیاست دوگانه داشته است. وى ضمن استقبال از مساعد ساختن زمینه گفتگو میان طالبان و امریکا از سوی  پاکستان، از رهبران حکومت افغانستان خواست تا متوجه باشند که پاکستان از مجبوریت افغانستان سوء استفاده نکند.

او در اشاره به اظهارات دیروز محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفت: «باید با دقت پروسه صلح به پیش برده شود، دیروز قریشی به گروه های دیگر نیز اشاره داشت و معلوم می شود که پاکستان بعضی گروه های دیگر را آموزش داده است.»

نادر بلوچ عضو دیگر این جرگه، در اشاره به نشست سه جانبه در کابل گفت: «بار ها همچو ملاقات ها صورت گرفته؛ اما نتیجه منفی در پی داشته است. امیدوار هستیم که این بار منتج به تامین صلح دایمی در افغانستان و منطقه شود و این چانس طلایی از دست نرود.»

مصطفی ظاهر عضو دیگراین جرگه نیز اظهار امیدواری کرد تا گفتگو میان وزرای خارجه سه کشور و گفتگو میان طالبان و نماینده گان امریکا، فضای مثبت ایجاد کند.

او افزود: «قریشی نیت خوب دارد؛ اما حکومت های ملکی در پاکستان تا اینکه حمایت استخبارات آن کشور را نداشته باشند، در آوردن صلح در افغانستان موثر واقع نشده اند و نمی شوند، اگر حکومت پاکستان خواستار تامین صلح است، باید حمایت استخبارات آن کشور را داشته باشد.»

نایب اول مشرانوجرگه در مورد پروسه صلح گفت: «ما گاهی به شکل خوشبینانه و گاهی هم به شکل بدبینانه به مساله مصالحه و مذاکرات صلحی که در پیش رو است نگاه می ‌کنیم، از یک طرف امیدوار هستیم چون صلح نیاز مبرم مردم افغانستان است»

او افزود که  صلح باید از دید مردم افغانستان پنهان نباشد و آجندای صلح، در معرض قضاوت و دید مردم قرار بگیرد.

ایزدیار در اشاره به تلاش ‌های زلمی خلیل ‌زاد در روند صلح افغانستان گفت که معلوم نیست خلیل‌ زاد با طالبان و پاکستانی ‌ها، روی چه مواردی صحبت می ‌کند که نگران کننده است.

وی افزود: «خواست ما از امریکا، کشورهای همسایه و کسانیکه این روند را به پیش می ‌برند، این است که به مردم افغانستان توضیح دهند که در کدام موارد با طالبان، پاکستان و جوانب دیگر به مذاکره می ‌پردازند؛ زیرا هرگونه صلحی که دور از انظار مردم باشد، نتیجه ندارد و این مساله در گذشته هم تجربه شده است.»

او گفت: «ما امیدواریم که پاکستان به این اعتقاد رسیده باشد که استفاده از ابزار غیر مشروع برای رسیدن به اهدافش در افغانستان، به نفعش نیست و زیان بار خواهد بود و سرانجام این آتش دامن خود شان را فرا خواهد گرفت و چشمانش در دود این آتش کور خواهد شد.»

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement