خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پرسونل شفاخانه افغان تُرک میمنه از ختم قرارداد همکاری موسسه تیکا ترکیه نگرانی کردند

پرسونل شفاخانه افغان تُرک میمنه از ختم قرارداد همکاری موسسه تیکا ترکیه نگرانی کردند

Dec 16, 2018 - 19:35

ميمنه (پژواک ٢٥ قوس ٩٧): پرسونل شفاخانه افغان تُرک میمنه در ولايت فارياب از ختم قرارداد همکاری موسسه تیکا ترکیه نگرانی کردند.

پرسونل شفاخانه افغان ترک میمنه که تعداد شان به دوصد تن می رسند، طی نشستی امروز از ختم قرارداد حمایوی موسسه تیکا کشور ترکیه ابراز نگرانی نموده، ادامه حمایت ترکیه را خواستند.

در عین حال، رییس صحت عامه فاریاب نیز می‌گوید که ترکیه، سالانه حدود دو میلیون دالر را در بخش صحت و ارتقای ظرفیت هزینه می‌کرد که با ختم و قطع کمک های آن کشور، عرضه خدمات صحی به مردم با چالش های رو به رو خواهد شد.

داکتر احمد فواد معصومی متخصص بخش اطفال شفاخانه میمنه گفت که موسسه تیکا شفاخانه های ولایتی فاریاب، جوزجان و تخار را تمویل مینمود؛ اما امسال با شفاخانه های جوزجان و تخار دوباره قرارداد کردند و فاریاب که با داشتن حدود دو میلیون نفوس که اکثراً در فقر زندگی می کنند و از هر لحاظ نیازمند کمک هستند، کمک های بشر دوستانه کشور ترکیه محروم می‌شود.

فروزان یکی از قابله های شفاخانه میمنه می گوید که از ۱۳ سال بدینسو روزانه صدها زن کمک های صحی موسسه تیکا به طور مجانی مستفید می شدند، به حمایت این موسسه سهولت های زیاد برای شهروندان بخصوص رنان و اطفال فراهم شده بود، اما ختم فعالیت موسسه مذکور خبر ناخوش به مردم فاریاب است.

وی از کشور ترکیه خواست به کمکهایش به مردم فقیر فاریاب کماکان ادامه دهد.

داکتر سلیمان معاون شفاخانه ولایتی افغان ترک میمنه گفت که بیشتر از دو صد تن از پرسونل صحت عامه از طریق موسسه تیکا معاش دریافت می‌کردند، روزانه حدود یکهزار شهروند بی بضاعت فاریاب از خدمات صحی رایگان بهره مند بودند، دست کم ۲۰۰ مریض در سرویس عاجل مراجعه و تداوی و ۱۵۰ تن داخل بستر می‌شدند، ۳۰ ولادت و حد اقل ۸ عملیات صورت می گرفت که با ختم فعالیت و قرارداد موسسه تیکا، روند عرضه خدمات صحی با چالش های رو به خواهد شد.

شماری از کسانیکه غرض معاینه و تداوی آمده اند، با شنیدن ختم قرارداد موسسه تیکا و اجتماع داکتران متاثر گردیده، از کشور ترکیه خواستند که به کمک های صحی و بشر دوستانه ادامه دهد، زیرا مردم فاریاب از هر جهت متضرر شده نیاز به حمایت دارند.

داکتر محمد نعیم مصمم رئیس صحت عامه فاریاب با تائید ختم قرارداد و همکاری موسسه تیکا ترکیه می‌گوید که این کشور از سال ۲۰۰۵ تا اکنون شفاخانه میمنه را سالانه با صرف دو میلیون دالر در بخش عرضه خدمات صحی رایگان و ارتقای ظرفیت تمویل و حمایت می کرد.

وى افزود که پس از این قرارداد شفاخانه میمنه به موسسه "سنایی" سپرده خواهد شد و این موسسه نظر به نرخ پائین که قرارداد کرده است، آنچنانی که موسسه تیکا در عرصه ارائه خدمات صحی موفق بود، سنایی نمیتواند کار کند؛ زیرا معاش یک نرس و یک خدمه ۲۵۰ تا ۳۰۰ دالر بود، پس از معاش یک داکتر نهایت ۱۵ هزار تادیده می گردد و شاید به کار ادامه ندهند.

وی اظهار امیدواری کرد که موسسه تیکا کشور ترکیه به کمک هایش ادامه داده و دستگیر مردم درمند فاریاب شوند. 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement