خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عبدالله: اقدامات در راستای رسیده‌گی به وضعیت مهاجرین و برگشت‌کننده‌گان ناکافی است

عبدالله: اقدامات در راستای رسیده‌گی به وضعیت مهاجرین و برگشت‌کننده‌گان ناکافی است

Dec 18, 2018 - 19:06

کابل(پژواک،۲۷قوس۹۷): رئیس اجرایی کشور اقدامات در راستای رسیده‌گی به وضعیت مهاجرین و برگشت‌کننده‌گان را ناکافی خوانده می گوید که چهار دهه جنگ در افغانستان سبب شده تا بیش از شش میلیون تن مردم کشورمهاجر شوند.

در خبرنامه ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی حکومت به آژانس خبری پژواک مواصلت ورزیده،آمده است که این موضوع را داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور امروز (سه‌شنبه) در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی مهاجرت ابراز نمود.

رئیس اجرایی کشور می گوید که چهار دهه جنگ در کشور سبب شده است تا بیشتر از شش میلیون تن مردم افعانستان مهاجر شوند.

موصوف ضمن قدردانی از کشورهای مهاجرپذیر به خصوص ایران و پاکستان گفت که مردم افغانستان در شرایط سخت و دشوار مهاجر شدند و مشکلات زیاد دیده‌اند.

وی افزود که حکومت وحدت ملی از آغاز کار مسأله رسیده‌گی به مشکلات مهاجران، فراهم‌‌سازی زمینۀ برگشت و اشتغال‌زایی آنان را در اولویت‌های کاری خود قرار داده است که پیشرفت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است؛ اما قناعت‌بخش نیست.

او می گوید که هنوزهم جنگ در افغانستان جریان دارد و صدها خانواده میان ماندن و رفتن از افغانستان تردید دارند.

عبدالله می افزاید:"این وضعیت به ضرر همه است و تداوم جنگ و ناامنی عامل این وضع می‌باشد تلاش‌ جریان دارد تا به صلح و ثبات دست یابیم. کسانی‌که فکر می‌کنند از طریق جنگ به آروزی‌شان می رسند، اشتباه می‌کنند."

همچنان رئیس اجرایی کشور از جامعه جهانی، سازمان‌های بین ‌المللی به ویژه سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) نیز سپاس‌گزاری نموده افزود:" در شرایطی‌که مشکل مهاجرت به یک چالش‌ بزرگ بین‌المللی تبدیل شده‌است، آنان از مهاجران افغانستان حمایت کردند."

از سویی هم رییس جمهور محمد اشرف غنی در پیامی که توسط نبی مصداق مشاور ریاست جمهوری قرائت شد، جنگ جاری را جنگ تحمیلی توصیف نموده می گوید که حکومت تلاش دارد جنگ به پایان برسد تا زمینۀ برگشت مهاجران به کشور فراهم شود.

درهمین حال سید حسین عالمی بلخی وزیر مهاجرین و عودت کننده‌گان در این مراسم گفت که نزدیک به ۶.۵  میلیون تن مردم کشور مهاجر و پناهده شده‌اند و این روند هنوزهم جریان دارد.

بلخی افزود که تلاش‌های این وزارت برای فراهم کردن زمینۀ برگشت مهاجران به کشور بیشتر از هر زمان دیگر جریان دارد و تنها در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۸۰۹ هزار تن به کشور برگشته‌اند.

موصوف اضافه نمود که به خاطر رفع مشکلات مهاجران با کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان تفاهم‌نامه‌هایی امضا شده تا مطابق آن هم به چالش‌های فرا راه مهاجران رسیده‌گی شود و هم زمینۀ برگشت قانونی آنان فراهم گردد.

بلخی از برنامه‌های سال پیش‌رو خبر داده می گوید که با عملی شدن آن بخش بزرگ از مشکلات مهاجران و پناهنده‌گان حل خواهد شد.

توبی لنزر هم‌آهنگ کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد در افغانستان گفت::" خرسندم که در راستای رسیده‌گی به مشکلات مهاجران افغانستان با حکومت این کشور همکار بودم و این همکاری ادامه خواهد داشت.

لنزر افزود که موضوع مهاجران یکی از چالش‌های جدی برای حکومت افغانستان است.

محمد علم ایزدیار معاون نخست مجلس سنا گفت که عوامل زیادی در مهاجر شدن مردم کشور دخیل بوده و فرار مغزها از کشور یک مشکل جدی است و باید اقدام شود تا زمینۀ برگشت آنان فراهم گردد.

در اخیر ساراکرکز معاون سازمان جهانی مهاجرت (IOM) گفت که این سازمان در کنار حکومت و مردم افغانستان برای حل مشکل مهاجرت ایستاده است و به کمک‌هایش ادامه می‌دهد.

وی تأکید کرد که سازمان جهانی مهاجرت در راستای عرضۀ خدمات به مهاجران و برگشت کننده‌گان افغانستان کمک خواهد کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement