خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مشرانوجرگه، براى جلوگيرى از آلودگى هوا و ساخت بلندمنزل هاى خودسر طرح ميسازد

مشرانوجرگه، براى جلوگيرى از آلودگى هوا و ساخت بلندمنزل هاى خودسر طرح ميسازد

Dec 18, 2018 - 16:13

کابل (پژواک،٢٧ قوس ۹۷): مشرانوجرگه براى جلوگيرى از آلودگى هوا و ساخت بلندمنزل هاى خودسر در شهر کابل، در حالى طرح مى سازد که آلودگى زياد هوا و ساخت بلندمنزل هاى خودسر در اين شهر، نگرانى ها را بار آورده است.    

ادارۀ ملى محيط زيست افغانستان، در سال ١٣٩١ گفته بود که پنج سال قبل (١٣٨٦) در شهر کابل رقم ذرات معلق در هوا در فى متر مکعب، به ١٥٠٠ ملى مايکرون مى رسيد؛ اما با پخته شدن برخى جاده هاى عمومى و فرعى و افزايش ساحات سبز، اين رقم به ٦٥٠ ملى مايکرون در فى متر مکعب کاهش يافته است.

اما امروز، يک منبع اين اداره به آژانس خبرى پژواک گفت که اکنون رقم ذرات معلق در هوا در فى متر مکعب در حالى ١٥٠٠ ملى مايکرون مى باشد که ١٥٠ ملى مايکرون در يک متر مکعب حد عادى آن مى باشد و بيشتر از آن نگران کننده است.    

مصطفى ظاهر عضو مشرانو جرگه که قبلا به حيث رييس اداره محيط زيست کار کرده است، در نشست امروز اين جرگه گفت که وضعیت آلوده گی هوا در شهر کابل نگران کننده است.

به گفته او اگر چنين وضعيتى در ديگر کشورها مى آمد، وضعيت اضطرارى را اعلام مى کردند.

او گفت اگر ادارۀ محیط زیست، وزارت انرژی و آب، وزارت انکشاف دهات و شاروالی کابل، به گونۀ مشترک براى کاهش آلودگى هوا کار نکنند، کابل در وضعيتى قرار خواهد گرفت که محلى براى زيست نباشد. 

مصطفی ظاهر، ساخت بلندمنزل هاى خودسر را يک چالش ديگر در شهر کابل خواند و گفت که برخى باشنده گان اين شهر، منازل رهايشى شان را به قيمت ارزان فروخته اند؛ زيرا بلندمنزل هايى که در جوار منازل شان ساخته شده، براى خانواده هاى شان مزاحمت مى کرد.

فرهاد سخی عضو ديگر مشرانوجرگه نظر مشابه داشته گفت: «من بارها این موضوع را در جریان گذاشتم، کسی توجه نکرد، مسئولین را به کمیسیون ها استجواب کردیم نیامدند، شاروالی و پولیس با آنکه صلاحیت قانونی دارند، جلو بلندمنزل های خودسر را نمی گیرند و حتی به آنها اجازه می دهند که دست به ساخت بلندمنزل در ساحات رهایشی بزنند.»

وی ضمن نگرانی از وضعیت آلوده گی هوا در شهر کابل گفت که استفاده از مواد بی کیفیت سوخت،  فضای شهر را آلوده ساخته و دوام این وضعیت، سبب شیوع امراض مختلف در میان باشنده گان شهر کابل خواهد شد.

برخى اعضای دیگر اين جرگه نیز نظر مشابه داشتد و خواهان ترتیب طرحی به منظور جلوگیری از آلوده گی هوا و اعمار بلندمنزل های خودسر در شهر کابل شدند.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، ضمن تاکید بر جلوگیری از اعمار بلندمنزل های خودسر در شهر کابل، خطاب به اعضاى جرگه گفت: «دولت افغانستان به خاطر جلوگیری از آلوده گی هوا روز پنجشنبه را رخصتی اعلام کرد؛ اما با آن هم این مشکل حل نشد، اگر شما می خواهید که مشکل حل شود، یک طرح را ترتیب کنید و انشاء الله به رهبران حکومت ارایه می کنیم و تایید خواهد شد.»

او افزود که اعمار بلندمنزل ها در اکثر نقاط شهر کابل، برای باشنده گان محل سبب ایجاد مزاحمت ها شده است و وظیفه شاروالی کابل است که در همکاری با پولیس، جلو آنرا بگیرد.

مسلمیار به کمیسیون های دایمی این جرگه وظیفه سپرد تا کار را بالای طرح جامع آغاز کنند تا مشکل الوده گی هوا و اعمار بلندمنزلهای خودسر در شهر کابل گرفته شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement