خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نامزدان معترض: آرای بلخ دو باره شمارش شود

نامزدان معترض: آرای بلخ دو باره شمارش شود

Dec 18, 2018 - 17:42

مزارشریف (پژواک، ۲۷ قوس۹۷): در ولایت بلخ، شماری از نامزدان معترض و صدها تن ازحامیان شان، با راه اندازی مظاهره در شهر مزارشریف، از کمیسیون انتخابات خواستند که آرای این ولایت را دوباره شمارش کنند.

آنها همچنان انتقاد می کنند که بر بنیاد معاملات پولی و سیاسی در نتایج ابتدایی انتخابات بلخ، برخی نامزدان به اساس آرای خیالی و تقلبی کامیاب شده اند.

محمد عبده نامزد ولسی جرگه، که در اعلان نتایج ابتدایی انتخابات کامیاب اعلان نشده، به تاریخ ۲۷ قوس در مقابل دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در میان صدها هواخواه خود، به رسانه ها گفت که با وی بی عدالتی صورت گرفته است.

موصوف علاوه نمود که حکومت با پرداخت هزینه بیشتر مالی، سیستم بایومتریک را در انتخابات فعال کرد تا روند انتخابات شفاف برگزار شود؛ اما به قول وی، اکنون آرای استفاده شده بدون بایومتریک هم شمارش شده است.

وی همچنان انتقاد کرد که برخی افراد توسط معاملات پولی و خیالی، از سوی کمیسیون انتخابات کامیاب شده اند.

نامبرده افزود که به ارتباط معاملات انجام شده در کمیسیون های انتخاباتی، اسناد مکمل به دست دارد و باید به آن رسیدگی صورت گیرد و آرای بلخ در حضور ناظرین دوباره حساب شوند.

وی هشدار داد در صورتیکه حق به حقدار نرسد، خاموش ننشسته به حرکت های مدنی شان ادامه می دهند.

داکتر وکیل متین نامزد دیگر معترض، در جریان سخنرانی اش گفت که آنها علیه فساد و تقلب در کمیسیون های انتخاباتی گردهم آمده اند.

موصوف علاوه کرد هر نامزدی که از طریق مشروع کامیاب شده از وی حمایت می کنند؛ ولی کسانیکه به اساس زور و زر پیروز شده اند، برای مردم قابل تحمل نیستند.

به قول او، هرکسی که در روند ملی انتخابات موانع ایجاد کرده، خاینین ملی است.

متین گفت: "برای دانستن علل ناکامی خود تجمع نموده ایم، ما از این جهت اعتراض کردیم که شفافیت انتخابات مورد پرسش است و باید در راستای تطبیق قانون، هیچ نوع موانع وجود نداشته باشد."

نامبرده، از همه ارگان های عدلی و قضایی خواست تا افرادى را که از راه های غیرمشروع کامیاب شده اند، مورد پیگرد عدلی قرار دهند و همچنان آنان، پروسه ملی انتخابات را خدشه دار نموده اند.

وی افزود که در ولایت بلخ، پيرامون تخطی های انتخاباتی ۸۰۰ شکایت ثبت شده؛ اما کمیسیون رسیدگی به شکایات، هیچگونه توجه و رسیدگی به آن نکرده است.

سوریا باور عمری کاندید دیگر ولسی جرگه از ولایت بلخ است که نام وی نیز در فهرست نتایج ابتدایی موجود نیست.

نامبرده در جریان مظاهره به رسانه ها گفت که انتخابات، قربانی معاملات پولی و سیاسی گرديده و به آرای پاک مردم هیچ ارزش قایل نشده است.

موصوف گفت: "پارلمان میراثی را نمی خواهیم، تا ديروز پدران شان کرسی های دولتی را تصاحب کرده بودند و امروز کرسی های پارلمان به فرزندان آنان توزیع می شود، این حالت قابل تحمل نیست و باید تغییر داده شود."

درعین حال، عزت الله آرمان رییس کمیسیون انتخابات بلخ در گفتگو با مظاهره کنندگان تعهد سپرد که به همه مشکلات رسیدگی خواهد کرد.

نامبرده علاوه کرد که پيشنهادات اعتراض کنندگان را شنیده و برای حل آن نیز اقدامات شروع شده است.

آرمان گفت که شمارش دوباره آرا را آغاز کرده و تلاش به خرج می دهند تا آرای پاک را از ناپاک مجزا سازند.

وی افزود که در مورد ۲۳۱ محل، شکایاتى را دریافت کرده و مردم مطمئن باشند که آرای سفید، از سیاه جدا می شود.

رییس کمیسیون انتخابات بلخ گفت که تمام آرای بدون بایومتریک استفاده شده را، باطل می نمایند.

نامبرده افزود که کمیسیون، اشخاصى را به پارلمان می فرستد که براساس آرای پاک مردم کامیاب شده باشند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement