خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مذاکرات دور بعدی پیرامون صلح افغانستان در سعودی صورت می گیرد

مذاکرات دور بعدی پیرامون صلح افغانستان در سعودی صورت می گیرد

Dec 20, 2018 - 12:26

 کابل (پژواک، ۲۹ قوس ۹۷): گفتگوهای قاطع راجع به افغانستان، ماه آینده در عربستان سعودی انجام خواهد شد.

این درحالیست که زلمی خلیلزاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان بعد از سه روز بحث های متواتر در امارات متحده عرب، وارد کابل شده است.

نامبرده از همکاری پاکستان مبنی بر فراهم کردن تسهیلات برای نشست امارات متحده ابراز امتنان کرد.

 خلیلزاد در ابوظبی با نمایندگان طالبان، عربستان سعودی، پاکستان و امارات متحده عرب نشست های مشترک و جداگانه را انجام داده است.

بعد از نشست امارات، سفارت امریکا مقیم کابل طی انتشار خبرنامه، به قول خلیلزاد؛ نشست های متذکره ثمربخش اعلان شده اند.

ازجانب دیگر برخی منابع اذعان می کنند که در نشست های امارات فیصله صورت گرفته که نشست مهم دیگر در مورد صلح افغانستان، به تاریخ ۱۵ جنوری سال آینده میلادی در عربستان سعودی تدویر خواهد شد.

منبع درمورد نشست های امارات گفته که در جلسات متذکره افزون بر نمایندگان دفتر قطر، ملا امیرخان متقی نماینده خاص ملاهبت الله رهبر طالبان و قاری یحیی نماینده گروه حقانی نیز اشتراک ورزیده بودند.

منبع متذکره می گوید که در نشست های یاد شده، درکنار دیپلومات های پاکستان، دو نماینده ارتش آن کشور نیز اشتراک ورزیده بودند.

تلاش های صلح سبب ازیاد امیدواری مسؤولین افغان و مردم این کشور شده است.

داکترحمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور، بعد از نشست چهارجانبه میان امریکا، سعودی، امارات و افغانستان در امارات گفته بود که صلح در شرف تامین شدن است.

عمر داوودزی رییس جدید دارالانشای شورای صلح و مشاور رییس جمهور نیز دیروز درجریان مراسم معرفی خود به استقرار صلح ابراز امیدواری نموده و گفته بود که هیئت مذاکره کننده افغان، به زودی جهت گفتگوهای مستقیم آماده خواهد شد.

جزئیات نشست های امارات تصریح نشده، اما طالبان اذعان کرده که دراین گفتگوها، تاکنون صرف بر خروج نیروهای خارجی بحث و اصرار صورت گرفته است.

اما منابع دیگر می گویند که درنشست های متذکره، پيرامون ایجاد حکومت موقت، آتش بس شش ماهه، رها کردن محبوسین و به رسمیت شناختن دفتر قطرطالبان تبادل نظریات صورت گرفته است.

اما طالبان گفتگوهای دیگر را رد نموده اند.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement