خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بستۀ ۲۰۰۰ میگاوات برق آفتابی براى پنج ولایت پلان شده است

بستۀ ۲۰۰۰ میگاوات برق آفتابی براى پنج ولایت پلان شده است

Dec 23, 2018 - 16:01

کابل (پژواک، ۲جدی ۹۷): وزارت انرژی و آب، بستۀ ۲۰۰۰ میگاوات برق آفتابی را در پنج ولایت اعلام کرد.

انجنیر محمد گل خُلمی سرپرست اين وزارت، امروز در نشستی که به این منظور با اشتراک مسئولین وزارت مالیه و نمایندگان بیش از ۸۰ سکتور خصوصی در کابل برگزار شد، گفت که بسته دوهزار میگاوات برق سولری، طی مدت پنج سال آینده پلان شده است.

به گفته موصوف، این پروژه پنج زون کشور(ولایت هاى کابل، قندهار، مزار شریف، هرات و ننگرهار) را شامل می باشد.

به قول خُلمی،  بسته ۲۰۰۰میگاوات برق سولری، درهماهنگى وزارت هاى انرژی و آب و مالیه و ریاست برشنا، روی دست گرفته شده که رهبری پیشبرد این پروژه بزرگ ملی را وزارت انرژی و آب به دوش دارد.

برپايه معلومات منبع، در حال حاضر این وزارت طرح های زیادی از سکتور خصوصی داخلی و خارجی به ظرفیت های مختلف روی سهم گیری در تطبیق این پروژه به دست آورده است.

 سرپرست وزارت انرژی و آب، در ادامه صحبت هايش، بسته ۲۰۰۰ میگاوات برق خورشیدی را در ۵ زون کشور، خيلى مهم خواند و گفت که بسته متذکره، تا ختم ماه دسمبر سال روان به روی سرمایه گذاران بازاست.

انجنیر امان الله غالب رئيس عمومی اجرائیوی د افغانستان برشنا شرکت، با اظهار سپاس از همکاری های همیشگی وزارت انرژی و آب و وزارت مالیه گفت: (ما خواهان همکاری های بیشتر وزارت مالیه، گمرکات ملی و اتاق های تجارت و صنایع درعرصه تعرفه انرژی آفتابی، کیفیت تجهیزات و آگاهی عامه در بخش انرژی آفتابی مى باشيم.)

افزون برآن، غالب يادآورشد که وزارت های انرژی و آب و مالیه، در تهیه زمین و برخی سهولت های مربوطه بستۀ متذکره، با سرمایه گذاران علاقمند همکاری می نمایند و انرژی برق بستۀ متذکره، ازسوی د افغانستان برشنا شرکت خریداری می گردد.

قابل یادآوری است که قبل از این، ۴۱ کمپنی سرمایه گذار به شکل غیر رسمی، علاقمندی شان را برای بسته ۲۰۰۰ میگاوات برق آفتابی ابراز کرده اند.

غالب افزود که در این پروژه، ۴۰۰ میگاوات برق برای این پنج ولایت کابل، هرات، ننگرهار، کندهار و بلخ در نظر گرفته شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement