خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"برای مصئون ماندن از آلوده گی هوا از ماسک باید استفاده شود"

"برای مصئون ماندن از آلوده گی هوا از ماسک باید استفاده شود"

Dec 24, 2018 - 16:13

کابل(پژواک، ۳ جدی ۹۷): اداره ملی حفاظت محیط زیست می گوید که با فرا رسیدن فصل سرما، آلوده گی هوا در شهر کابل بیشتر شده است و توصیه می شود که شهروندان برای مصئونیت صحی، از ماسک استفاده کنند.

محمد کاظم همایون رییس عمومی پلان اداره ملی حفاظت محیط زیست، در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که نبود امکانات مناسب برای گرمایش منازل و استفادۀ بی رویه از مواد سوخت دودزا از قبیل زغال سنگ تصفیه ناشده، تیل های بی کیفیت، رابر و پلاستیک در فصل زمستان، از عوامل اساسی آلوده گی هوا در شهر کابل می باشد.

به گفته او، شهر کابل نظر به جغرافیای توپوگرافی (عارضه نگاری) مغلقی که دارد، اطرافش با کوه ها احاطه شده و آفتاب به خوبی نمی تابد و قرار گرفتن در چنین موقعیتی سبب شده تا جلو مسیر حرکت بادها گرفته شود و نگذارد که گرد و خاک و آلوده گی های ناشی از سوخت، از شهر بیرون شود.

موصوف، سوزاندن زغال سنگ را بزرگترین تهدید در برابر آلودگی هوا دانسته، گفت که ۳۰۰ مایکرون حد آخر و خطرناک ذرات معلق سرخ است و تحقیقی را که ملی حفاظت محیط زیست انجام داده، ذرات مغلق در کابل بالاتر از ۳۰۰ مایکرون است و باید تدابیر جدی در زمینه گرفته شود.

او افزود: «این مایکرون ها دريک مترمکعب از صفر تا ۵۰ ، هوای کاملا پاک است؛ از ۵۰ تا ۱۰۰هوای نیمه پاک است و تا ۳۰۰هوای نیمه سالم و مضر می باشد.»

وی با بیان اینکه هرگاه ذرات معلق از ۳۰۰ مايکرون بالا می شود، باید تدابیر جدی اتخاذ گردد، گفت این تدابیر باید از سوی اداره ملی حفاظت محیط زیست، صحت عامه و وزارت امور داخله گرفته شود.

همایون توصیه نمود در صورتی که شهروندان از مشکلات تنفسی و تکالیف قلبی رنج می برند، افراد مسن، مادران باردار، کودکان و یا دختران جوانی که با کمبود هیموگلوبین (سرخ خون) مواجه اند، از رفتن به بیرون از منزل خودداری کنند و یا با ماسک بیرون شوند.

بر پایه معلومات این کارشناس مسایل زیست محیطی، این آلودگی ها در ترکیب خود کاربن دای اکساید، کاربن مونو اکساید و سرب دارد که باعث عقب مانی ذهنی، سقط جنین و از دست دادن حس شنوایی کودکان می شود.

سید احسان عادلی داکتر داخله موظف در یکی از شفاخانه های خصوصی در شهر کابل، به پژواک  گفت که امراض موسمی در تمام دنیا اتفاق می افتد؛ اما آلودگی هوا سیستم های تنفسی را آسیب رسانده باعث مبتلا شدن شهروندان به بیماری های سینه- بغل، گوش و گلو دردی، سینوزیت (عفونت های تنفسی) و تکالیف قلبی می شود.

وی پیشنهاد کرد که شهروندان، غرض پیشگیری از مبتلا شدن به همچو بیماری ها، از ماسک استفاده کرده خود را گرم نگه ميدارند.

هارون ایوبی باشنده شهر کابل گفت که افزایش آلوده گی هوا به یک نگرانی عظیم برای خانواده ها تبدیل شده است و اگر برای رفع این معضل اقدام سریع صورت نگیرد، شهر از این بیشتر آلوده خواهد شد.

موصوف افزود: «در این روزها آلودگی هوا خیلی زیاد شده و دولت هم هیچ توجه نمی کند.»

به گفته او، بلندمنزل هايی هم که اعمار شده به خاطر گرمی منازل مشترکین شان سیستم های غیرمعیاری را فعال ساخته اند، که در آن از زغال سنگ استفاده می کنند.

عبدالباقی دیگر باشنده ولایت بغلان که در ساحه «لب جر» خیرخانه زغال سنگ می فروشد گفت که زغال سنگ را از دره صوف سمنگان می آورد و در کابل به فروش می رساند.

موصوف افزود که مردم اقتصاد خوب ندارند و ناگزیراند از موادهای سوخت کم هزینه استفاده کنند.

به گفته او، هرگاه امکانات بهتر زنده گی برای شهروندان از سوی حکومت فراهم شود، آن گاه مردم در آلوده گی هوا نقش چندانی نخواهند داشت.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement