خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در پی رسوم ناپسند و کمبود معلمین اناث، اکثر دختران در بلخ از رفتن به مکتب باز می مانند

در پی رسوم ناپسند و کمبود معلمین اناث، اکثر دختران در بلخ از رفتن به مکتب باز می مانند

Dec 24, 2018 - 16:56

 

مزارشریف (پژواک، ۳ جدی ۹۷): برخی فعالان حقوق زن و دانش آموزان اناث در ولایت بلخ می گویند که در پی عنعنات ناشایسته و کمبود استادان زن، دختران از آموزش تعلیم محروم می شوند.

ریاست زنان ولایت بلخ، ممانعت دختران از روند تعلیمی را، شکل جدی خشونت در برابر زنان عنوان می کند.

با این حال ریاست معارف بلخ اطمینان می دهد که برای رفع این نقیصه، تلاش های جدی را آغاز نموده اند.

بلخ ازجمله ولایات ناامن کشور است که طی یک و نیم دهه گذشته، ضمن عرصه های دیگر در بخش تعلیم و تربیه نیز انکشافات قابل ملاحظه داشته است.

به اساس معلومات رسمی، درحال حاضرحدود ۴۰ درصد شاگردان  تمام مکاتب بلخ را دختران احتوا می کنند؛ اما پیوست به آن، در بسا ولسوالی های این ولایت، ممانعت دختران از رفتن به مکتب، مشکل جدی تلقی می شود که هنوز پا برجاست.

عارفه سفار مدیر اداری ریاست امور زنان دربلخ، راجع به این موضوع، به آژانس خبری پژواک گفت که جلوگیری دختران از فراگیری تعلیم و یا ترک دوره آموزشی، ازجمله موارد جدی خشونت علیه زنان پنداشته می شود.

نامبرده افزود که در نزدیک به تمام مناطق دوردست ولایت بلخ، دختران صرف تا صنف ششم حق فراگیری تعلیم را دارند و بعد از آن خانواده ها، آنان را از مکتب اخراج می کنند.

به قول موصوف، این مشکل از خانواده هايی نشئت می گیرد که درآن به دختران و پسران ارزش متفاوت قایل می باشند.

نامبرده اذعان کرد که عامل عمده اجازه ندادن دختران به مکاتب، حاکمیت رسوم ناپسند درمنطقه است.

سفار گفت: "امکانات دسترسی به مکاتب در بلخ بیشتر است؛ اما ریشه مشکل در خانواده ها است، اکثر خانواده ها برای پسران شان تا درجه ماستری و دوکتورا زمینه فراگیری تحصیلات را فراهم می کنند، ولی دختران را به مکتب نزدیک منزل شان هم نمی فرستند که این عمل خشونت علنی است."

کارمند متذکره ریاست امور زنان از عالمان دین، متنفذین قومی و ادارات ذیربط دولتی خواست تا برای حل مشکل متذکره، به اقدامات جدی مبادرت ورزند.

نادیه یکتن از دخترانى است که در جریان فراگیری تعلیم با مخالفت های شدید خانواده مواجه شده است.

موصوف به پژواک گفت زمانیکه به صنف هفتم ارتقا کرد، سران خانواده طور اخص برادران و کاکاهایش وی را از رفتن به مکتب ممانعت می کردند.

نامبرده افزود که بدین ملحوظ، سه سال از رفتن به مکتب باز ماند و هنگامیکه همصنفانش را در حال رفتن به مکتب می دید؛ نهایت رنج می کشید.

نادیه گفت: "حدود سه سال، از رفتن به مکتب باز ماندم؛ به مادر، پدر و اعضای دیگر خانواده خیلی عذر و زاری کردم؛ اما همه می گفتند که عمل ناشایسته است، مردم تبصره خواهند کرد که دختر جوانش به مکتب می رود و صد سخن زشت و اهانت آمیز دیگر را برایم می گفتند."

موصوف علاوه کرد که با تلاش های پی هم توانست اجازه اعضای خانواده را مبنی به رفتن مکتب حاصل کند.

نامبرده مکتب را به پایان رسانده و اکنون در پوهنتون بلخ مصروف فراگیری تحصیلات عالی می باشد.

حاجی اخترمحمد یکتن از متنفذین قومی ولسوالی چمتال، به پژواک گفت که در پی کمبود معلمین اناث در مکاتب، آنها رضایت ندارند تا دختران شان را به مکاتب بفرستند.

نامبرده افزود که در حال حاضر دختران با پسران یکجا تا صنف پنجم به آموزش شان ادامه می دهند و روند تدریسی  شان توسط معلمین ذکور، به پیش برده می شود؛ اما زمانیکه به مرحله بلوغ می رسد دیگراجازه ندارد تا از معلمین ذکور آموزش فرا گیرند.

به قول وی، اگرحکومت مشکل کمبود معلمین اناث را به سطح ولسوالی ها رفع سازد؛ آنها با فرستادن دختران شان،  به مکاتب هیچ مشکل ندارند.

نامبرده گفت: "مخالف فراگیری تعلیم دختران نیستیم، می خواهیم تا دختران ما باسواد باشند؛ اما در قدم نخست باید برای آموزش دختران زمینه فراهم شود، وزارت معارف باید مشکل کمبود معلمین اناث را حل سازد همچنان برای دختران مکاتب جدا را اعمار سازد."

طاهره حقجو عضو شورای ولایتی بلخ، مانع عمده در برابر آموزش دختران را ناامنی، طرز تفکر وسطح  پایین  سواد مردم  و کمبود استادان اناث عنوان می کند.

موصوف به پژواک گفت که آینده دختران را خیلی تاریک و خطیر می بیند که به سبب دلایل مختلف از فراگیری تعلیم باز می مانند.

خانم حقجو علاوه کرد: "هر روز شاهد برگزاری محافل مرتبط به حقوق زنان در هوتل های مجلل استیم، موضوع روشن است که مشکلات ما درشهر کم است؛ مسئولین باید توجه بیشتر به ولسوالی ها معطوف نمایند و در آن جا از وضعیت بد زنان مطلع شوند."

ریاست معارف بلخ نیز می پذیرد که دربرخی ولسوالی های این ولایت، دختران دوره آموزشی شان را ناتمام رها می کنند.

علی الله امیری رییس معارف بلخ، به پژواک گفت که جهت تشخیص نمودن موانع در برابر فراگیری تعلیم دختران در ولسوالی ها و مبارزه علیه آنها، اقدامات جدی را آغاز نموده است.

موصوف افزود که نزدیک به همه ولسوالی های بلخ، تیم های ارزیابی را اعزام نموده؛ که چه تعداد دختران و به چه دلیل تعلیمات شان را ناتمام رها می کنند.

وی همچنان یاددهانی کرد که شماری خانواده حتی به دختران خرد سال شان اجازه نمی دهند تا در صنف اول مکتب شامل شوند. او همچنان علاوه نمود که ریاست معارف تلاش هايی را به خرج داده تا در مکاتب مختص به دختران، صرف معلمین اناث را استخدام کنند و این خلا را پر سازند.

موصوف گفت: "نبود فضای مصئون تدریسی، بدین معنی که در ولسوالی ها، مکاتب فاقد دیوارهای احاطوی می باشند، این یک مشکل جدی است و ریاست معارف برای حل آن، اقدامات جدی را روی دست گرفته است."

نامبرده علاوه کرد که با ایجاد شوراهای اولیای شاگردان درمکاتب، ریاست معارف تلاش می ورزد تا با هماهنگی علمای دین و متنفذین قومی، موانع موجود در برابر فراگیری تعلیمات دختران را بر دارد.

مولوی ضیاالدین حنفی یکتن از عالمان دینی، به پژواک گفت که در پرتو دین مقدس اسلام، فراگیری علم بر هر مرد و زن فرض است.

موصوف افزود که ایجاد فضای مصئون برای فراگیری تعلیم پسران و دختران، مسئولیت حکومت است و باید دراین عرصه توجه بیشتر معطوف شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement