خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بلخی: برای مهاجرين و بيجاشده گان به ٧٥٥ ميليون افغانى نياز است

بلخی: برای مهاجرين و بيجاشده گان به ٧٥٥ ميليون افغانى نياز است

Dec 25, 2018 - 14:51

کابل (پژواک، ٤جدى٩٧): وزير مهاجرين از بازداشت يکصد باند قاچاق انسان خبر مى دهد و مى گويد که دولت، در حالى به بخش مهاجرين و بيجاشده گان، ٢٠ ميليون افغانى اختصاص داده است که در اين بخش، به ٧٥٥ ميليون افغانى نياز است.

همچنان رييس جمعيت هلال احمر افغانى مى گويد که اين اداره، در سال روان ١١٣٢ جسد قربانيان جنگ را، ميان طرف هاى درگير تبادله و به ولايات مربوطه انتقال داده است.   

سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کننده گان، که امروز در نشست عمومی مشرانوجرگه صحبت می کرد گفت که حکومت افغانستان با توجه به امکاناتی که در اختیار دارد، نمی تواند با تمام نیازمندان بیجا شده و عودت کننده کمک کند.

او افزود که در چهار سال گذشته، سه عشاریه شش میلیون تن، در اثر جنگ و حوادث طبیعی در کشور بیجا شده اند، که تاکنون با دو میلیون تن از آنان کمک صورت گرفته است.

وی همچنان گفت که در مدت یادشده؛ سه میلیون و ١٧٠ هزار مهاجر افغان به کشور عودت نموده اند.

وزير در ادامه صحبت هايش افزود که از اين جمله ۸۲۰ هزار تن در سال روان عودت داوطالبانه کرده اند.

او در خصوص عودت مهاجرین به کشور گفت که حکومت افغانستان، همواره بر عودت داوطلبانه تاکید کرده و از دولت پاکستان تعهد گرفته است که با مهاجرین افغان، برخورد سیاسی صورت نگيرد.

به گفته موصوف، در حال حاضر ۹۲ هزار فامیل که بیش از یک و نیم میلیون تن را تشکیل میدهند، نیاز به کمک دارند؛ اما حکومت افغانستان به کمک موسسات بین المللی، توانایی کمک با ۶۹ هزار خانوادۀ يادشده را دارد.

وی افزود که در سرمای زمستان ۸۴ هزار خانوادۀ آسیب پذیر شناسایی شده اند، که برای ۲۸ هزار خانواده شان کمک صورت گرفته و متباقی تاکنون ازاين کمک ها مستفيد نشده اند.

بلخى گفت که دولت درسال ١٣٩٨ برای بیجا شده گان و عودت کننده گان، ۲۰ میلیون افغانی بودجه تخصيص داده است؛ در حاليکه وزارت يادشده، براى اين بخش در خواست ده میلیون دالر امريکايى (٧٥٥ ميليون افغانى) را کرده است.

وی از شوراى ملى خواست تا بودجه بيشترى را براى اين بخش در نظر بگيرد.

طرح بودجه سال مالى ١٣٩٨ بعد از تاييد مشرانوجرگه، به ولسى جرگه فرستاده شده است.

بلخى گفت که حکومت افغانستان متعهد به دفاع از اتباع کشور به خصوص مهاجرین در بیرون از کشور است و عملکرد حکومت سبب شده تا عاملان تجاوز جنسی بر دو دختر افغان در ایران، اعدام شوند.

وی در خصوص جلوگیری از قاچاق انسان گفت که در جریان سال جاری، یک صد باندى که مصروف قاچاق انسان از افغانستان به کشورهای دیگر بودند، بازداشت و حتی شماری از بازداشت شده گان، از سوی محاکم محکوم به مجازات نیز شده اند.

به گفتۀ بلخی،  در این راستا قانون نیز تصویب و توشیح شده و حالا نافذ است و حکومت افغانستان تعهد شماری از کشورها را به دست آورده تا دولت افغانستان را در راستای جلوگیری از قاچاق انسان کمک کنند.

اين مقام بلندپايه وزارت مهاجرين وعودت کننده ها خاطرنشان ساخت که حکومت با شماری از کشورهای عربی و همسایه، موافقتنامه هايی را به امضا رسانده اند که به اساس آن، جوانان افغان به شکل رسمی غرض کار فرستاده خواهند شد.

میرویس اکرم سرپرست جمعيت هلال احمر افغانی که در نشست امروز مشرانوجرگه حضور داشت گفت که این اداره نیز در سال روان با ۴۴هزار خانوادۀ عودت کننده و بيجاشده، کمک کرده و ۱۱۳۲جسد را میان گروه های درگیر در کشور تبادله و آن را به ولایات مربوطه شان انتقال داده است.

اکرم از ارايه خدمات صحى به چهار ميليون تن در جريان سال روان از طريق کلينيک هاى ثابت و سيار نيز ياد کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement