خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیجاشده گان فاریاب: سرمای جانکاه دو کودک را از ما گرفت

بیجاشده گان فاریاب: سرمای جانکاه دو کودک را از ما گرفت

Dec 25, 2018 - 16:22

شبرغان (پژواک، ۴ جدی ۹۷): شماری از خانواده های بیجاشدۀ داخلی در یک مدرسه در مسیر شاهراه شبرغان-اندخوی، مدعی اند که دو کودک آنان به دلیل سردی هوا، جان باخته و حدود ۳۰۰ کودک دیگر در معرض خطر قرار دارند.

عبدالرحیم یک تن از بیجاشده گان که یکی از اطفالش را چند روز قبل به دلیل شدت سرما از دست داده، گفت که اکنون کودک دیگرش در بستر بیماری به سر می برد.

وی علاوه کرد: «وضعیت نامیمون امنیتی، پایم را به این منطقه کشید و من از ولایت فاریاب به شبرغان پناه آوردم.»

موصوف خاطر نشان کرد که دولت تاکنون کاری برای رفع مشکلات بیجاشده گان انجام نداده است و حالا که هوا خیلی سرد شده است، هنوزهم در فضای باز بدون هیچ گونه امکاناتی به سر می برند.

او گفت: «اگر به حال ما توجه نشود، شمار زیادی به شمول کودکان و افراد مسن، جان خود را از دست می دهند.»

بابه مراد یکی دیگر از بیجاشده گان گفت: «ما در این جا نه برای خوردن چیزی داریم و نه هم برای نوشیدن، در چله زمستان با عالمی از مشکلات روز را شب و شب را روز می کنیم و به نسبت نداشتن مواد خوراکی و پوشاکه، همه اطفال ما مریض شده اند.»

محمد رسول دیگر بیجاشده فاریاب گفت: «چنین وضعیت غیر قابل تحمل است، بهتر است حکومتی ها بیایند همۀ ما را قتل کنند؛ تا از درد روزگار و سرما رهایی پیدا کنیم.»

با این حال، فریدون انیق سخنگوی والی جوزجان گفت: «رهبری ولایت برای رفع مشکلات بیجاشده گان، کمیته اضطراری را تشکیل داده است و به زودی اقداماتی صورت می گیرد.

وی افزود: این کمیته مسئولیت دارد تا وضعیت بیجاشده گان را مورد بررسی قرار دهد و بعداً کمک های لازمه را به آن ها جذب و توزیع نماید.

موصوف تصریح نمود که خانواده های بیجاشده، بعد از یک ارزیابی دقیق مشخص می شوند و به آن ها کمک های لازمه صورت می گیرد.

وی خاطر نشان کرد که عده یی از موسسات مددرسان، آماده شده اند تا برای خانواده های بیجاشده کمک نمایند.

عبدالمالک رستمی رییس امور مهاجرین و عودت کننده گان جوزجان گفت: «در مورد مرگ دو طفل حرف های را شنیده ایم؛ اما برای مشخص شدن این موضوع، هیاتی توظیف شده تا جریان را واضح سازد.

او خاطر نشان کرد که برای تعداد زیادی از خانواده ها مواد خوراکی و پوشاکی توزیع شده است و این پروسه همچنان ادامه دارد.

وی افزود: «بر مبنای ارقام تازۀ تیم سروی این ریاست، حدود یازده هزار بیجاشده از ولایات فاریاب و سرپل به شهر شبرغان پناه آورده اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement