خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تا شش ماه آینده قیمت بسته های انترنتی، ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت"

"تا شش ماه آینده قیمت بسته های انترنتی، ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت"

Dec 25, 2018 - 16:04

کابل (پژواک، ۴ جدی ۹۷): مسئولان وزارت مخابرات کشور می گویند که تا شش ماه آینده خدمات (4G)  واقعی انترنت، به کابل عرضه و قیمت بسته های انترنتی، ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.

اجمل عیان رییس شرکت مخابراتی افغان تلی کام  که امروز در نشست مطبوعاتی  صحبت ميکرد، گفت که  قراراست تا شش ماه آینده، به شهر کابل و تا نُه ماه دیگر، شهرهای بزرگ کشور بشمول شهرمزار ولايت بلخ  ازخدمات (4G) واقعی مستفيد گردند.

برپايۀ معلومات عيان، در حال حاضردر سراسر کشور، يکهزارويکصد سایت مربوط به شرکت افغان تلی کام فعال بوده که ازجمله۵۰ سایت آن، به فایبرنوری وصل شده و تا سال آینده(١٣٩٨)۲۵۰ سایت دیگر نيز به فایبر نوری وصل خواهد شد.

اوگفت: "با وصل شدن سایت ها به فایبرنوری، می توانیم که سرعت واقعی انترنت را به مردم عرضه کنیم."

موصوف با بيان اينکه  شرکت افغان تيلى کام،  در نُه ماه گذشته ۳۵ میلیون دالر در بخش های مختلف سرمایه گذاری کرده و قرارداد های آن نیزعقد شده است، افزود که اين اداره در سال آینده پلان سرمایه گذاری ۱۲۸ میلیون دالر که بیشتر آن در بخش فایبرنوری و خدمات انترنت (4G)  اختصاص يافته، را درنظر دارد.

رییس شرکت مخابراتی افغان تلی کام، دربخشى ازصحبت هايش گفت که ظرفیت شبکه فعلی اين اداره که حدود 40 (GBPS) است در ۱۸ ماه آینده به 100 (GBPS) ارتقا خواهد یافت و همچنان ظرفیت (مایکرو ویب لینک ها) به 3GBAPS50) ) ميرسد.

براساس گفته های عیان، تا نیمه ماه فبروری ۲۰۱۹ قیمت بسته های انترنتی به ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت.

" افزايش عواید از ۸.4 میلیارد افغانی به ۱۰ میلیارد افغانی، کاهش مصارف عملیاتی از ۷ میلیارد افغانی به ۶ میلیارد افغانى و افزايش عواید خالص از ۲۸ درصد به ۳۰ درصد"، ازجمله دستاورد هاى ديگر اين شرکت در سال روان خوانده شده است.

رييس شرکت افغان تيلى کام؛ سرمایه فعلی این شرکت را ۲۱ میلیارد افغانی عنوان نموده، افزود که بخش عمده شرکت افغان تلیکام را شرکت مخابراتی سلام تشکیل میدهد، که به حیث یک رقیب خوب در مقابل دیگر شرکت ها بخاطرکنترل هزینه ها، خدمات و بلند بردن کیفیت خدمات عرض اندام کرده است.

بربنياد معلومات موصوف، از آغازسال گذشته، عواید ماهانه شرکت سلام از ۲۶۹ میلیون افغانی به ۳۶۵ میلیون افغانی افزایش یافته و تا سال آینده، ظرفیت بلند بردن آن تا به ۸۰۰ میلیون افغانی وجود دارد.

وی تصریح کرد که در شش ماه گذشته ۴.9 میلیارد افغانی از سوى شرکت سلام، به خزانه دولت پرداخت شده است.

عیان تصریح کرد که از جمله يکهزار و يکصد سایت مربوط اين شرکت، ۳۶۱ سایت آن، قبلا هیچ عاید نداشته که فعلا اين رقم به ۱۵۱ سایت کاهش یافته و تلاش ها جریان دارد که این تعداد سايت ها، تا آخر سال جاری به صفر یا پایین تر از ۵۰ سایت برسد.

همچنان  اوگفت طی چهار سال گذشته که ۱۰ درصد مالیه روی شرکت ها وضع شده، شرکت افغان تلیکام ۱۷.9 میلیون دالر به دولت مالیه پرداخت کرده  که ازجمله ۵.4 میلیون دالر آن مربوط به سال ۲۰۱۸ بوده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement