خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سمپوزیمی به هدف اصلاحات در سکتور معارف در کابل تدویر یافته است

سمپوزیمی به هدف اصلاحات در سکتور معارف در کابل تدویر یافته است

Dec 26, 2018 - 16:48

کابل (پژواک، ۵ جدی ۹۷): وزارت معارف به هدف اصلاحات در سیستم های آموزشی، عرضۀ خدمات تعلیمی با کیفیت و راه یافتن ۳،۷ میلیون کودک بازمانده از مکتب، نخستین سمپوزیم ملی معارف را برگزار کرد.

در این سمپوزیم دو روزه، به شمول هیئت رهبری وزارت معارف و اداره امور ریاست جمهوری، حدود ۱۱۰۰ تن به شمول رؤسا و مدیران مکاتب اشتراک کرده بودند.

محمد میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف، در نخستین روز این سمپوزیم که در تالار لویه جرگه در کابل، تدویر یافته بود گفت که وزارت معارف در ۱۷ سال گذشته دستاورد های ملموسی داشته است؛ اما برای بهتر شدن وضعیت معارف در کشور نیاز به تلاش های بیشتر دارد.

موصوف افزود: «ما مسئول هستیم تا با راهکارها و میکانیزم های درست ۳،۷ میلیون کودکی را که از مکتب دور مانده اند، شامل مکتب بسازیم و در کنار آن، تعلیم و تربیه با کیفیت عرضه گردد؛ تا در آینده یک ساختار پاسخگو در تعلیم و تربیه افغانستان به وجود آید.»

وی، از اشتراک کنندگان خواست که تجربیات و نظریات شان را در این سمپوزیم شریک سازند.

سید عبدالوحید قتالی رییس اداره امور ریاست جمهوری، گفت که ریاست جمهوری، پس از جمع بندی دیدگاه های و فهرست نمودن نیازمندی های تان، بسترسازی می کند تا توانایی ها در معارف بیشتر شود.

موصوف افزود که حکومت و نهادهای مربوطه ، باید دست به دست هم بدهند تا نسل آینده با سواد و روشن به بار آیند.

وی خاطر نشان کرد که حکومت افزون بر اینکه مصروف مبارزه با هراس افگنی در کشور می باشد؛ اما در راستای به میان آمدن صلح، ظرفیت سازی در معارف و انکشاف سیستم های اقتصادی نیز تلاش می کند.

نرگس معارج میهن ورد مدیر لیسه ابوالقاسم فردوسی واقع مکروریان سوم، با استقبال از راه اندازی این سمپوزیم، به آژانس خبری پژواک گفت که از طریق این برنامه تمامی مشکلاتی را که شاگردان و معلمان مواجه اند، با مسئولان در میان می گذارد.

وی افزود که ابتدا باید به معیشت و معاش معلم توجه صورت گیرد؛ زیرا عدم توازن در پرداخت معاش های دولتی، معلمان را از کار در معارف دلسرد ساخته است.

به گفته او، پرداخت معاش دو هزار دالری و شش هزار افغانی هیچگاهی قابل مقایسه نیست.

موصوف تصریح نمود: «زمین هايی که در سال ۱۳۸۶به معلمین داده شد، تا حال از معاش شان کسر می شود؛ اما از زمین خبری نیست.»

مرضیه ودودی آمر لیسه نسوان شیوکی گفت که در این سمپوزیم، باید به مشکلات معلمین رسیده گی صورت گیرد.

به گفته او، کمبود کتاب و معلم، دور بودن موقعیت مکاتب، نداشتن ساختمان و پائین بودن معاش معلمین از جمله مشکلات در سکتور معارف می باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement