خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مالکان موترهای اشترینگ راسته با پرزه کردن موترهاى شان مخالفت مى کنند

مالکان موترهای اشترینگ راسته با پرزه کردن موترهاى شان مخالفت مى کنند

Dec 26, 2018 - 16:40

کابل (پژواک، ۵جدی ۹۷): ده ها تن از مالکان موترهای اشترینگ راسته که زمان اسناد پنج سالۀ آن ها قبلا پايان يافته، خواستار تمديد اسناد اين موترها و يا راه حل ديگر مى باشند و با پرزه کردن موترهاى شان مخالفت مى کنند.  

در سال ‌های گذشته، شمار زیادی از موترهای اشترینگ راسته، خلاف قانون ترافيک جاده افغانستان وارد کشور شده است. در فصل چهارم، ماده نوزدهم قانون "ترافیک جاده" افغانستان آمده است که وسایط نقلیه در افغانستان، به طرف راست جاده حرکت می ‌نمایند.

شورای وزیران افغانستان در سال ۱۳۹۰ برای تردد این موترها اسناد پنج ساله داد که حدود سه سال قبل، زمان آن به پایان رسید و نیروهای امنیتی، تعداد زیادى این موترها را در مرکز و ولایات جمع آوری کرده اند.

امروز ده ها تن از مالکان موترهاى اشترينگ راسته در مقابل شوراى ملى دست به تجمع اعتراضى زدند.

فرهاد یک تن از اعتراض کنندگان گفت: "تمام سرمایه اى که داشتم، هفت سال قبل یک موتر اشترينگ راسته را چهار صد هزار افغانى خریداری کردم که دارای اسناد پنج ساله بود و هرگز فکر نمی کردم که روزى حکومت، اسناد اين موترها را فاقد اعتبار و موترها را پرزه می کند."

وی افزود، یک سال می شود که حکومت موترش را گرفته و از سرنوشت آن خبر ندارد.

او گفت که نه تنها سرمایه وی، بلکه سرمایه زیادی از طبقه کم ‌درآمد جامعه، بند این موترها است و مسئولان باید برای قانونی کردن اين موترها راهی را بسنجند.

وی حکومت را در جمع آوری اين چنين موترها به برخورد دوگانه متهم کرده گفت که حکومت تنها موتر های «مردم غریب» را جمع آورى کرده است.

او مدعى است که اين چنين موترها، از سوی برخى مقام هاى ارشد حکومتی، اعضاى شوراى ملى و زورمندان  مورد استفاده قرار مى گيرد.

محمد فهیم یک تن دیگر از اعتراض کنندگان گفت که حدود یک سال می شود موترش را نیروهای امنیتی گرفته و از سرنوشت او خبر ندارد. 

موصوف گفت: "یک شرکت که گویا با گمرک قرارداد دارد، هر روز به من زنگ می زند که اگر موترت را بیست هزار افغانی می فروشی تا آنرا پرزه کنیم، بیایيد دفتر ما تشریف بیاوريد."

او افزود که مديريت ترافیک و گمرک، اين موترها را به مالکان آن تسليم دهند تا مالکان موتر آن را پرزه کنند؛ در غير آن حکومت به اين موترها اسناد دايمى بدهد. 

اعتراض کننده گان با صدور قطعنامه ای می گویند که طرح از بین بردن موترهاى اشترينگ راسته را نمی پذیرند، خواستار گفتگوى مقام هاى رياست ترافيک و وزارت ماليه با مالکان موترها مى باشند، تا راه حل مناسب برای سرنوشت این موترها دريافت شود.

شمعریزخان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه نیز گفت که نیروهای امینتی، بر اساس فیصله کابینه، موترهای اشترينگ راسته را جمع آوری و به گمرکات تسلیم می کنند و این روند ادامه دارد.

او گفت که تا به حال، هزاران اين چنين موترها در مرکز و ولایات به گمرکات سپرده شده است و اما به دلیل عدم حضور مالکان برخى موترها، روند پرزه نمودن موترها به کندی پیش می رود.

او از مالکان موترهاى اشترينگ راسته خواست تا برای پرزه کردن موترهاى شان حضور پیدا کنند؛ در غیر آن، در غیاب موترهاى شان پرزه خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement