خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اسدالله خالد، بر بيرون شدن نيروهاى اردو از وضعيت دفاعى به تهاجمى تاکيد کرد

اسدالله خالد، بر بيرون شدن نيروهاى اردو از وضعيت دفاعى به تهاجمى تاکيد کرد

Dec 29, 2018 - 15:50

کابل (پژواک، ٨ جدى ٩٧): سرپرست وزارت دفاع، ضمن تاکيد بر بيرون شدن نيروهاى اردو از وضعيت دفاعى به تهاجمى گفت که این نيروها پس از اين، در برابر مخالفان مسلح دولت خشن­تر و بی‌رحم ‌تر عمل خواهند کرد.

اسد الله خالد که به اساس حکم رييس جمهور، به حيث سرپرست و نامزد وزیر دفاع ملی تقرر يافته، امروز از سوی حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور، به کارمندان اين وزارت معرفی شد.

او که از سال ١٣٩١ تا ١٣٩٤ به حيث رييس عمومى امنيت ملى نيز کار کرده است، ضمن تاکيد بر وحدت ملى گفت که براى بهبود وضعيت کنونى، کار مى کند و تغيير و تبديل را به اساس شايستگى و نياز در وزارت به وجود مى آورد.

اسدالله خالد خاطر نشان نمود: "اولویت من این خواهد بود که هیچ سرباز در میدان نبرد، خود را تنها احساس نکند، و حال و احوال شان را داشته باشیم و به مسایل اکمالاتی و اعاشه آنها توجه جدی مى کنيم."

وی در ادامه گفت: "اگر شنیدم درجایی زخمی مانده و ما انتقالش کرده نمی ‌توانیم، مطمئن باشید که وقتی که وزیر دفاع تان را خواب نمی‌برد، تمام وزارت را در حرکت خواهد آورد؛ تا آن زخمی به شفاخانه انتقال داده شود."

او افزود: "سربازان اردوی ملی، بیش از یک هفته در ولسوالی اندر غزنی در حالت زخمی منتظر انتقال بودند؛ به سربازان اطمینان می دهم که پس از این، هیچ گونه بی توجهی در برابر شما صورت نخواهد گرفت و با امکانات دست داشته و حتا همکاری نیروهای خارجی، به شما رسیدگی خواهد شد."

موصوف، خطاب به نيروهاى اردوى ملى گفت که صلح به اساس قربانى اين نيروها و فشار آنها بر مخالفين مسلح دولت امکان پذير است.

او افزود که پس از این، نیروهای اردوی ملی در برابر مخالفان مسلح دولت، خشن‌ تر و بی ‌رحم ‌تر از گذشته عمل خواهند کرد.

او گفت: "از سربازم توقعم این است که با وجودی که در مقابل دشمن خشن و بی ‌رحم می‌باشد، همانقدر در مورد کاهش تلفات ملکی، وضعیت خوب با اسیران جنگی و در نظر گرفتن حقوق بشر که هم وظیفه قانونی و هم وظیفه شرعی ما است کوشا باشد."

سرپرست وزارت دفاع، از نیروهای اردوی ملی خواست که پس از این، نباید کم ‌کاری‌های شان را با کمک نکردن خارجی‌ها توجیه کنند.

موصوف گفت که نیروهای خارجی، حمایت قاطع و امریکایی‌ها به ‌خاطر آموزش و مشوره ‌دهی و نیز برای بودن در کنار نیروهای امنیتی افغان در این کشور حضور دارند؛ ولی مالک افغانستان، خود افغان‌ها است و تصمیم گیری نیز باید به‌ دست خود افغان‌ ها باشد. وى تاکيد کرد: "بیایيد این شعار را تغییر بدهید و با شعار "سر به يې وهو، سنگر به يې نیسو" وارد مبارزه شوید."

نامبرده گفت: "دیگر نمی ‌خواهم بشنوم که این کار، به ‌خاطر توجه نکردن امریکایی‌ها است."

وی اضافه کرد که در اکثریت موترهای نیروهای امنیتی، شعارهای مختلف نوشته شده است؛ یکی آن شعار"سر ورکوو خو سنگر نه ورکوو" است.

او ضمن تاکيد بر بيرون شدن از وضعيت دفاعى به حالت تهاجمى علاوه کرد: "بیايید این شعار را تغییر بدهید و با شعار "سر به يې وهو، سنگر به يې نیسو" وارد مبارزه شوید."

وی گفت که کسی برای او تا زمانی تبریکی وظيفه جديدش را ندهد که او دستاوردی در مبارزه با مخالفان مسلح دولت داشته باشد.

وی تصریح کرد: "جمله‌ انتخاب به‌جا و شایسته را روزی بگویید که در دفاع از شما شهید شده و تابوتم در بیرق افغانستان پیچانده شده باشد؛ آن روز به رییس‌جمهور غنی بگویید که انتخاب شما بجا و شایسته بوده است."

در همین حال؛ محب‌الله محب مشاور شورای امنیت ملی افغانستان که دراین مراسم سخنرانی می کرد، گفت که تعریف حکومت افغانستان از دوست و دشمن، بسیار واضح است و هر کسی که نظام افغانستان را تخریب کند، دشمن مردم و حکومت این کشور است.

او افزود: "ما هرگز فداکاری‌های نیروهای امنیتی خود را به معامله نمی ‌گیریم و تفاوت بین تروریست‌های خوب و بد نیز وجود نخواهد داشت... ما مذاکرات صلح را با کسانی که مشتاق برقراری صلح اند،‌ انجام خواهیم داد."

وی گماشتن شدن اسدالله خالد در شرایط کنونی در راس وزارت دفاع ملی را مهم تلقی کرد و گفت که با آمدن به این سمت، خواب از چشمان دشمن فرار کرده است.

دگرجنرال طارق شاه بهرامی وزیر پیشین وزارت دفاع ملی گفت: "نوزده ماه قبل که من به این سمت گماشته شدم، تهدیدات در برابر کشور به اوجش رسیده بود و دشمن قصد داشت تا چندین ولایت و بیش از ده ولسوالی را بگیرد."

او گفت که فاریاب، فراه، کندز، غزنی، بغلان، فاریاب و برخی ولایات دیگر، در بدترين وضعیت امنیتی قرار داشت.

 اما به گفته او نیروهای اردوی ملی در همکاری با پولیس و امنیت ملی، تمامی برنامه های مخالفين مسلح دولت را ناکام ساخت.

وی از تمامی منسوبین اردوی ملی خواست تا همانطوری که با او همکار بودند، با اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی نیز همکار باشند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement