خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

اموال تجارتی افغانستان از راه لاجورد به ترکیه رسید

اموال تجارتی افغانستان از راه لاجورد به ترکیه رسید

Dec 29, 2018 - 19:44

کابل (پژواک، ۸ جدی ۹۷): اموال مختلف تجارتی افغانستان که در نه موتر بارگیری شده بود، از راه لاجورد به ترکیه رسیدند.

اجمل حمید عبدالرحیمزی معاون وزارت تجارت به تاریخ ۸ جدی، به آژانس خبری پژواک گفت که اموال تجارتی متذکره، ناوقت دیروز، به گمرک موسوم به آرتیون ترکیه رسیده اند.

موصوف افزود که ترکیه فردا در منطقه ورود وسایط، مراسم را در نظر گرفته که نمایندگان هر دو کشور در آن اشتراک خواهند ورزید.

همچنان ذکریا بارکزی جنرال قنسول افغانستان مقیم استانبول به آژانس خبری پژواگ گفت که این محموله کالای صادارتی افغانستان در ۹ لاری از طریق راه لاجورد با گذشت از کشورهای ترکمنستان، اذربیجان و گرجستان وارد ترکیه گردید و اکنون در حال حرکت به بندر استانبول و مرسین می باشد.

بارکزی افزود:" آنها چهارشنبه هفته جاری محفلی با شکوی را به همینظور با مقام های افغان و ترکی خواهد داشت و سرمایه گذاران ترکیه را تشویق خواهد کرد تا در اقتصاد و زیربنا های افغانستان سرمایه گزاری نمایند."

موصوف افزود که پروژه راه لاجورد در چارچوب دیدگاه اقتصادی حکومت افغانستان و رشد همکاری اقتصادی و ترانزیتی منطقوی میان افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی حوزه قفقاز، ترکیه و کشورهای اروپايي می باشد.

وی می افزاید که این پروژه تلاش دارد که از طریق راه لاجورد و تمرکز به نقش جیوایکونومک افغانستان ضمن افزایش صادرات کالا از طریق افغانستان مسیر ترانزیت با ثبات و مقرون به صرفه را برای انتقال و تبادل  کالا به اروپا ایجاد نماید.

وی اضافه نمود:"دولت افغانستان برنامه های آینده خود را به منظور تقویه، تداوم و ‌گسترش همکای ترانزیتی و اقتصادی منطقوی از طریق راه لاجورد در پیش گرفته است و در این میان ما شاهد علاقمندی کشورهای ترکمنستان، اذربیجان، گرجستان و ترکیه در خصوص تقویت و تداوم ترانزیت از مسیر راه لاجورد میباشيم."

مسافر قوقندی سخنگوی این وزارت در رابطه، به آژانس خبری پژواک گفت که در وسایط یادشده، ۱۸۸ قلم مواد مختلف بارگیری شده بود.

به قول موصوف، موترهای متذکره از بندر تورغندی افغانستان با عبور از کشورهای ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان وارد ترکیه شده اند.

قرارداد مسیر لاجورد با اشتراک مسؤولین پنج کشور (افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه و گرجستان) در شهر عشق آباد ترکمنستان به تاریخ ۱۵ نومبر سال ۲۰۱۷ میلادی به امضا رسید.

به اساس معلومات وزارت تجارت، افغانستان می تواند که با استفاده ازاین راه، اموال و تولیدات مختلف را چون سنگ مرمر چشت شریف، انار کندهار، بادام زابل، زعفران هرات، تربوز کندز، جلغوزه خوست و پکتیا، لعل بدخشان و برخی اموال دیگر به اروپا صادر نماید.

در صادرات نخست از مسیر لاجورد، ۱۸۰ تُن تار پنبه، ۲۳ تُن کشمش، ۲۵تُن کنجد و ۲۶ تُن تخم تربوز شامل اند. با ایراد بیانیه رییس جمهور، راه لاجورد که یک شاخه راه باستانی ابریشم است افتتاح شد که از این مسیر ۴۰۰۰ سال قبل لاجورد افغانستان، به اروپا صادر می شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement