خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم: محبس عمومی کندهار از ازدحام شهر بیرون انتقال یابد

مردم: محبس عمومی کندهار از ازدحام شهر بیرون انتقال یابد

Dec 30, 2018 - 11:52

کندهار (پژواک، ٩ جدی ۹۷): باشندگان ولایت کندهار میگویند که سالها قبل مقامات وعده سپرده بودند که زندان کندهار، از این مکان انتقال یافته و ساختمان جدیدی دور از ازدحام مردم اعمار خواهند کرد؛ اما تا هنوز این کار صورت نگرفته است.

 آنها میگویند که زندان عمومی کندهار بیشتر از سی سال قبل، مطابق همان شرایط در منطقه (سرپوزه) غرب شهر کندهار اعمار گردیده بود؛ اما فعلا برای زندانیان کافی نیست و از سوی دیگر باشنده گان این محل را با مشکل مواجه ساخته است.

 

عبدالرحمن باشنده منطقه سرپوزه، به آژانس خبری پژواک گفت که زندان کندهار در راه ترانزیتی کندهار هرات اعمار شده که سبب مشکلات گسترده ترافیکی گردیده است.

 

وی افزود که جهت تدابیر امنیتی زندان، حتی در کنار سرک موانع کانکریتی گذاشته شده که مشکلات گسترده را در رفت و آمد ایجاد نموده است.

 

وی افزود اینکه نفوس رو به افزایش است و این منطقه به یک منطقه رهایشی و تجارتی مبدل گردیده  

عبدالرحمن گفت مقامات سالها قبل گفته بودند که برای زندان، دور از شهر ساختمان اعمار میکنند که تا هنوز کار اعمار زندان شروع نشده است.

 جاوید احمد باشنده میرویس مینۀ شهر کندهار گفت که مردم و مسئولین، بارها از اداره مرکزی و ولایتی خواستند که این زندان از این مکان انتقال یابد؛ اما این مشکل تا هنوز پا برجاست.

 وی افزود که از موقعیت این زندان در این مکان، نه تنها مردم محل دچار مشکلات اند، بلکه زندانیان هم به مشکلات گرفتار اند.

 به گفته او، محدود بودن زندان، بی توجهی به نظافت زندان و مشکلات دیگر باعث گردیده که زندانی ها بارها مریض شوند.

 به گفته او، بیشتر زندانی ها با مشکلات زیاد در یک اطاق زندگی میکنند، که شماری از زندانی ها از طرف شب بنا بر تنگ بودن اطاق، در دهلیزهای زندان و راه رفت و آمد میخوابند.

 

وی یادآورشد که طی چند سال گذشته، چندین بار بر این محبس حملات صورت گرفته است، که در کنار گریختن زندانیان، به باشندگان محل نیز خسارات مالی و جانی وارد گردیده است.

وی گفت که اگر خدا ناخواسته در این محل هر مشکل امنیتی صورت میگیرد، خسارات بیشتر به مردم ملکی وارد میگردد.

 مسئولین این زندان نیز چندین بار شاکی شدند که این محبس، حدود ۳۰ سال قبل مطابق شرایط آن زمان ساخته شده و اکنون برای زندانیان کفایت نمیکند.

مقامات میگویند که طی چند سال گذشته، در محبس یادشده چندین بار اتاق و ساختمان های مورد نیاز را اعمار نموده؛ اما باز هم مشکل ضيقى جای از بین نرفته است.

 عزیز احمد عزیزی سخنگوی والی کندهار، این مشکل را بجا خوانده گفت ادراۀ ولایتی بر این پلان کار میکند که هر چه عاجل این محبس از موقعیت کنونی منتقل گردد و برایش تعمیر جدید اعمار شود.

 موصوف افزود که هفتۀ قبل، یک هیئت دو نفری مربوط به رئیس عمومی محابس، از کابل وارد کندهار شده بود که در این مورد، با مسئولان زندان و عبدالحنان منیب سرپرست و معاون مقام ولایت ملاقات کرد.

 هیئت یادشده اظهارداشت که وزارت مالیه، برای اعمار تعمیر جدید این زندان، ۳۱۵ میلیون افغانی اختصاص داده و در آیندۀ نزدیک کارش آغاز خواهد شد.

 آنها گفتند که این تعمیر، با نیازمندی های کنونی به شکل معیاری اعمار شود.

 عبدالحنان منیب معاون و سرپرست ولایت کندهار گفت که ادارۀ اراضی، ۱۵۰ جریب زمین را در ولسوالی دامان این ولایت، برای تعمیر جدید این زندان اختصاص داده است.

 وی خواست که کار اعمار این تعمیر به زودی آغاز شود و در تعمیر جدید این محبس، تمام نیازمندی های زندانیان مد نظر گرفته شود؛ تا از حقوق همه حفاظت شده باشد.

 محبس عمومی کندهار در سال ۱۳۵۵ در دورۀ حکومت سردار محمد داوود خان در غرب شهر کندهار، در منطقۀ سرپوزه بر شاهراه کندهار- هرات ساخته شده است، که اکنون در چهار اطراف آن منازل رهایشی و د کاکین ساخته شده است.

 طالبان مسلح طی چند ساله گذشته، بالای این محبس سه بار حمله نموده و هر بار صدها زندانی را آزاد کرده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement