خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نامزدان معترض: آرای پکتیا، خوست، پکتیکا و لوگر بايد بازشمارى شود

نامزدان معترض: آرای پکتیا، خوست، پکتیکا و لوگر بايد بازشمارى شود

Dec 30, 2018 - 14:18

 کابل(پژواک، ٩جدی ۹۷): نامزدان معترض ولسى جرگه از پکتیا، خوست، پکتیکا و لوگر، خواستار شمارش مجدد آراى اين ولايات و رسيدگى به تمام شکايت هاى انتخاباتى اين ولايات شدند.

انتخابات ولسى جرگه در ٢٨ و ٢٩ ميزان در ٣٢ ولايت به شمول کاپيسا راه اندازى شده است. انتخابات اين جرگه در کندهار، با چند روز تاخير برگزار شده و کميسيون مستقل انتخابات، تا حال نتايج ابتدايى سى ولايت به شمول لوگر را اعلام کرده است. نتايج انتخابات ولايت هاى کابل، بغلان و پکتيا و حوزۀ کوچى ها هنوز اعلام نشده است.

قابل ذکر است که انتخابات در ولايت غزنى، به دليل برخى مشکلات برگزار نشده و قرار است سال آينده برگزار شود.

کاندیدان معترض ولسی جرگه در پکتیا، پکتیکا، خوست و لوگر، امروز در کابل در یک نشست خبری شرکت کردند. 

محمد صدیق احمدخیل یک تن از اين نامزدان از پکتیا گفت که انتخابات در اين ولايت، به شکل غيرقانونى پنج روز ادامه داشت و در آن تقلب گسترده شده است.

وی مدعى شد که مسئولان حکومتی، به ويژه ولسوالان و قوماندانان امنیه، در انتخابات بی طرف نبودند و به نفع و یا ضرر نامزدان مشخص فعالیت کرده اند.

او گفت که آرای استفاده شده بدون بایومتریک، برای نامزدان قابل پذيرش نمی باشد و همه نامزدان خواستار شمارش مجدد آرا هستند.

عتیق الله ارگونی یکتن از نامزدان معترض ولایت پکتیکا گفت که انتخابات ولسی جرگه در این ولایت، با مشکلات زیاد مواجه بود و تقلب به شکل گسترده از سوی زورمندان و مسئولان محلی صورت گرفت.

وى بدون ارايه جزييات گفت که در این ولایت کسانی پيشتاز انتخابات شناخته شده اند که در محاکم دوسيه دارند.

غازی خان احمدزی یکتن از نامزدان معترض لوگر گفت که آرای مراکزى از سوی کمیسیون مستقل انتخابات داخل سیستم شده است که در آن مراکز، اصلا انتخابات برگزار نشده است .

وی افزود که در اين مورد اسناد و شواهد را به کمیسیون شکایات انتخاباتی سپرده اند و از این کمیسیون می خواهند تا به تمامی اسناد و شکایات رسیدگی همه جانبه نماید.

عبدالولی واحدزی که به نمایندگی از نامزدان معترض ولایت خوست صحبت می کرد، گفت: "اسناد در دست دارم که زورمندان در برخی ولسوالی ها صندوق ها را به سرقت برده و برای کاندیدان مشخص پر کردند، ويدیوها را به کمیسیون شکایات سپرده ایم."

این نامزد معترض از رئیس جمهور خواست که نگذارد نامزدان با رای تقلبی به خانه ملت راه یابند.  

اين درحاليست که مسئولان کمیسیون شکایات انتخاباتی قبل  ازاين گفته اند که بیش از ده هزار شکایت از تخطی و تقلب، در انتخابات ولسی جرگه را دريافت نموده و به تمامی آن رسیدگی مى شود.

حمیرا حقمل معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی، هفته گذشته در یازدهمین جلسه علنی بررسى شکايت هاى انتخاباتى این کمیسیون در مورد نتايج ابتدايى گفته بود: «تغییرات آمدنی است، در بعضی از حوزه ها از پنجاه تا صد درصد تغییرات در نتایج ابتدایی به وجود خواهد آمد، شکایات و تقلبات گسترده صورت گرفته و کمیسیون انتخابات، تصامیم کمیسیون های ولایتی شکایات انتخاباتی را در اعلام نتایج ابتدایی در نظر نگرفته اند.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement