خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ولسى جرگه طرح بودجه سال مالى ١٣٩٨ را تصويب کرد

ولسى جرگه طرح بودجه سال مالى ١٣٩٨ را تصويب کرد

Dec 31, 2018 - 13:31

کابل (پژواک، ١٠ جدى۹۷): ولسی جرگه، طرح بودجۀ سال مالى ١٣٩٨ را که شامل ۳۹۹ میلیارد افغانی بودجۀ عادى و انکشافی می باشد، تصويب کرد.

طرح بودجه سال آيندۀ مالى که شامل٢٧٥ ميليارد افغانى بودجه عادى و ١٢٤ ميليارد افغانى بودجه انکشافى مى شود و در کُل ۱۲ درصد افزایش نسبت به بودجۀ سال ١٣٩٧ را دارد، در ۲۰عقرب به مشرانوجرگه ارایه شده بود و این جرگه، بتاریخ چهارم قوس با ارایه برخی پیشنهادات آنرا تایید کرد.

بودجه سال مالی ۱۳۹۷ شامل ۲۶۷ میلیارد افغانى بودجه عادی و بیش از ۹۰ میلیارد افغانى بودجه انکشافی بود.

طرح بودجه سال مالى ١٣٩٨ که در اول جدى آغاز شده است؛ در هفتم قوس، از سوى وزارت ماليه غرض تصویب به ولسی جرگه ارایه شده بود.

مقام ها در وزارت ماليه مى گويند که اين طرح؛ به اساس منابع دست داشته، واقعیت ها و اولویت های حکومت ترتیب شده و در آن پروژه های انتقال برق، توسعه برق، اعمار ساختمان هاى دولتی، خط آهن و غیره در نظر گرفته شده است.

به اساس معلومات منبع، بیشترین بودجه به ترتيب به سکتورهای امنیت، زیربنا، معارف، حکومتداری، زراعت و انکشاف دهات در نظر گرفته شده است.  

وزارت ماليه مى گويد که ١٨٨ ميليارد افغانى اين بودجه، از عوايد داخلى و متباقى از کمک هاى خارجى تمويل مى شود.

همچنان به اساس معلومات منبع، از مجموع ۱۲۴ میلیارد افغانی بودجه انکشافی، ۶۱ میلیارد آن بودجه اختیاری و ۶۳ میلیارد دیگر آن، بودجه غیر اختیاری است که از سوی کشورها و نهادهای کمک کننده جهانی مصرف خواهد شد.

در نشست امروز ولسى جرگه، از جمع ١٣٦ عضو حاضر، هفت تن به اين طرح راى رد و متباقى راى تاييد دادند و اين طرح به تصويب رسيد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement