خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اصنافی که از دستگاه دودزا استفاده میکنند تا یک هفته باید وسایل جاگزین تهیه کنند"

"اصنافی که از دستگاه دودزا استفاده میکنند تا یک هفته باید وسایل جاگزین تهیه کنند"

Jan 01, 2019 - 15:06

کابل(پژواک، ۱۱جدی ۹۷): ادارۀ حفاظت از محیط زیست مى گويد اصنافى که در شهر کابل از دستگاه های دودزا استفاده می کنند، تا یک هفته وسايل ديگر را جاگزين اين دستگاه ها کنند؛ در غير آن با برخورد جدى رو به رو خواهند شد.

اين نهاد مى گويد که اين اقدام، به کاهش آلودگی هوا در شهر کابل کمک مى کند. 

عزت الله صدیقی معین مسلکی اداره ملی حفاظت از محیط زیست، امروز دریک نشست خبری در کابل گفت که هواى شهر کابل، بنا به استفاده مردم از موادى مانند زغال سنگ، رابر و تیل بی کیفیت، افزایش بیش از حد وسایط نقلیه و جنراتورها آلوده شده است.

او وضعيت هوا در اين شهر را نگران کننده خواند و گفت که این اداره، به دلیل نداشتن دستگاه‌  پیشرفته سنجش تراکم گازات مضره و ذرات معلق در هوا، نمی‌ تواند آمار مشخص میزان آلودگی هوا را ارايه کند.

او افزود که این اداره، چند دستگاه سیار در اختيار دارد که مى تواند میزان آلودگی هوا را برای یک یا دو ساعت در يک منطقه مشخص سازد. 

وی تصریح کرد که این اداره، در همکاری با وزارت امور داخله و شاروالی، تیم های نظارتی را در نقاط مختلف شهر کابل توظيف نموده و اين تيم ها تا حال ۴۳۴ نقطه شامل حمام، رستوارنت، منزل، مراکز تجارتی و منابع آلوده کنندۀ ديگر محيط زيست را شناسایی و از این میان ۱۶۶مرکز آن را مسدود کرده است.

موصوف گفت که این روند ادامه دارد و به زودی، لیست مکمل اصنافى که به یک نحوه در آلودگی هوا نقش دارند، تکمیل خواهد شد.

او گفت: "اداره حفاظت از محیط زیست، برای تمامی اصناف که از دستگاه های دودزا استفاده می کنند یک هفته فرصت می دهد تا در سیستم شان که باعث دود و آلودگی هوا شده است تغییرات بیاورد."

به گفته وی، این اصناف می توانند از دستگاه هاى تصفيۀ دود استفاده کنند و  یا هم سیستم گرم کنندۀ شان را گازی بسازد.

موصوف گفت که متخلفين جریمه نقدی مى شوند، يا هم فعاليت شان متوقف مى گردد و اگر لازم باشد، به نهادهاى عدلی و قضایی معرفی می شوند.

محمد ادریس توخی رییس صحت شاروالی کابل نيز در نشست خبرى امروز، حضور داشت و گفت  که در شهر کابل ۵۳۰ هزار منزل رهایشی وجود دارد.

به گفته او؛ اگر روزانه هر خانواده به گونۀ اوسط ده کیلو سنگ زغال براى گرم کردن منازل شان استفاده کند، در کنار دود و آلودگی هوا از این زغال سنگ ۵۰۰ تن خاکستر باقی می ماند که انتقال آن با امکانات موجود مشکل است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement