خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سال پار میلادی در افغانستان ۲۷ هزار تن کشته و مجروح شده بودند

سال پار میلادی در افغانستان ۲۷ هزار تن کشته و مجروح شده بودند

Jan 01, 2019 - 18:12

کابل (پژواک، ۱۱ جدی ۹۷): طی سال گذشته میلادی در افغانستان، در نتیجه حدود ۲۴۰۰ حملۀ مسلحانه، بیش از ۱۶۰۰۰ تن کشته شده و حدود ۱۱ هزار تن مجروح گردیده اند، که نسبت به یک سال پیش آن ۷ درصد افزایش را نشان دهد.

این ارقام نشان می دهد که سال پار، هر روز میانگین ۷۳ تن کشته و مجروح شده اند. تابستان سال گذشته خونین تر بود؛  از جمع هر ۱۳ تن، چهار تن در فصل تابستان کشته یا مجروح شده اند.

گزارش های منتشره یومیۀ آژانس خبری پژواک که به اساس اظهارات منابع مختلف تهیه شده، نشان می دهد که در سال ۲۰۱۸ میلادی، در پی ۲۳۹۰ حمله جداگانه، ۱۶۰۱۰ تن کشته شده و ۱۰۶۷۹ تن دیگر زخمی گردیده اند.

اما در سال ۲۰۱۷ میلادی، از اثر ۲۰۵۰ حمله، ۱۴۶۰۰ تن جان باخته و ۱۰۲۷۷ تن دیگر مجروح شده بودند.

حملات

جنرال متقاعد عبدالواحد طاقت کارشناس مسایل نظامی می گوید که درگیری های مستقیم، سبب بلند رفتن میزان تلفات و جراحات می شود و طرفین متخاصم طی آن، از استعمال سلاح های مختلف کار می گیرند.

نامبرده می افزايد که میزان کشته شدگان و مجروحین در حملات هوایی و انتحاری، بدین جهت بلند می رود که حملات متذکره مدهش بوده و گاه گاه به افراد ملکی نیز در آن تلفات و جراحات وارد می شود.

به قول موصوف، در حملات هدفی و یا انفجار ماین های مقناطیسی، میزان تلفات و جراحات از این جهت کم می باشد که در همچو حملات، یک یا چند تن اندک هدف قرار می گیرند.

سال پار، بیشترین حملات  ۲۵۸ در فاریاب، ۲۴۲ در ننگرهار، ۱۵۲ در هلمند، ۱۲۹ درغزنی، ۱۱۲ در فراه، ۱۱۱ در کندهار، ١٠٠ درکابل، و ۱۲۵۷ حملۀ متباقی بدون بامیان در ولایت های دیگر به وقوع پیوسته است.

قابل ذکراست که ازحملات یادشده در ۲۳ ولایت، کمترین (۲حمله) در پنجشیر و چهار حمله در نورستان صورت گرفته است.

جنرال طاقت می گوید که در ننگرهار، افزون بر کشت و قاچاق مواد مخدر، گروه طالبان و داعش نیز فعالیت دارند و این عوامل، سبب شده تا حملات مسلحانه بیشتر درآن ولایت انجام شود.

به قول موصوف، برخى عوامل قومی نیز باعث ناامنی در بعضی مناطق شده است. میزان کشته شدگان و مجروحین از این جهت در کابل بلند است که مخالفین مسلح، بیشتر بر حملات در کابل تمرکز میکنند، تا ازاین طریق به جهان وانمود سازند که آنها خیلی نیرومند اند.

تلفات و جراحات

به اساس گزارش ها، سال گذشته بیشترین حملات (۲۷۱) مورد به تاریخ ۲۰ اکتوبر(روز انتخابات ولسی جرگه) صورت گرفته بود؛ اما بیشتر تلفات و جراحات (۶۲۰) تن، به تاریخ ۱۵ می به وقوع پیوسته است.

طالبان مسلح به تاریخ ۱۵ می، خونین ترین حمله را بر شهر فراه راه اندازی کردند که طرفین درگیر در آن، از وارد کردن تلفات وجراحات سنگین به همدیگر مدعی شدند.

در میان کشته شدگان و مجروحین سال پار؛ طالبان مسلح، نیروهای امنیتی و افراد ملکی شامل اند؛ اما پژواک بدین جهت ارقام ويژه آن را پخش نمی کند که منابع مختلف، در رابطه اظهارات ضد و نقیض ابراز نموده و تفکیک همۀ آنها ممکن نیست.

از جمع هر ۲۶ تن، به ۱۱ تن، در ولایت های ننگرهار، فاریاب، غزنی، کابل و فراه تلفات و جراحات وارد شده است

در سال ۲۰۱۷ بیشترین تلفات و جراحات در ولایات ننگرهار، کندهار، هلمند و کابل؛ و کمترین در پنجشیر، بامیان، سمنگان و بادغیس وارد شده بود.

در افغانستان از حدود ۱۷ سال گذشته بدینسو، میان طالبان مسلح، نیروهای دولتی و نیروهای خارجی جنگ ها ادامه دارد.

میزان دقیق کشته شدگان و مجروحین جنگ ها، قبل از سال ۲۰۱۷ معلوم نیست؛ اما در سال های گذشته هم با سرد شدن هوا، سطح تلفات و جراحات کاهش می یافت.

گزارش های ماهوار پژواک نشان می دهد که سال پار در فصول خزان و زمستان، از شدت جنگ ها کاسته می شد و در فصل های بهار و تابستان افزایش می یافت.

جنرال طاقت می گوید که با سرد شدن هوا، از شدت جنگ ها کاسته می شود؛ زیرا مخالفین مسلح در هوای سرد، اکمالات به موقع و درست کرده نمی توانند و رفت و آمد شان نیز دشوار می شود.

به قول موصوف، برخی جنگ ها برای بهره برداری از کوکنار راه اندازی می شود؛ اما در زمستان کوکنار نمی باشد و بر فروکش کردن جنگ ها نیز تاثیر دارد.

افغان کشی را توقف دهید!

بی بی گل ۴۵ ساله باشنده منطقه "نعل دشت" ولسوالی پشت رود فراه که طالبان مسلح، چندی پیش برادر وی را به قتل رسانده، گفت: "اگر طالب کشته می شود و یا سرباز دولتی، هر دو فرزندان ما هستند؛ خدا رحم کند که طرفین به صلح راضی شوند."

به قول موصوف، درحال حاضر اولاد یتیم برادرش در وضعیت بد زنده گی می کنند و در کسب یک لقمه نان درمانده اند.

نامبرده از طرفین متخاصم تقاضا کرد تا از جنگ خانمانسوز دست بکشند و به صلح روی آورند؛ زیرا جنگ های جاری، خانواده های طرفین را به گودال تباهی پرت می کند.

عطاالله باشنده قریه ابراهیم خیل مربوط مرکز ولایت میدان وردک که یکتن از اقاربش درحالی مجروح شد که در زمین مزروعی اش مصروف کار بود، گفت: "هر روز به نام های مختلف افغان ها کشته می شوند، از دولت و مخالفین تقاضا دارم تا از جنگ دست بکشند، برادروار با هم مذاکره نموده و به صلح روی آورند."

نامبرده، از جامعه جهانی نیز خواست که در اختتام جنگ با افغان ها کمک نمایند و جلو دخالت های کشورهای مداخله گر را از افغانستان بگيرند که برای منافع شان این جنگ را دامن می زنند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan