خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هزاران حیوان اهلی در سال روان به دلیل خشک¬سالی در نیمروز تلف شده است

زراعت

آرشيف

هزاران حیوان اهلی در سال روان به دلیل خشک¬سالی در نیمروز تلف شده است

Jan 02, 2019 - 12:07

زرنج(پژواک، ۱۲ جدی ۹۷): ریاست زراعت، آبیاری و مالداری نيمروز می گوید که از شروع سال روان تاکنون، حدود ۵۰۰ هزار حیوان اهلی به دلیل خشک­سالی و نبود آب کافی، در ولایت نیمروز تلف شده است.

محمد اکبر شریفی رییس زراعت، آبیاری و مالداری نيمروز، به آژانس خبری پژواک گفت سروی را که این نهاد به تازه گی انجام داده، نشان می دهد که حدود ۵۰۰ هزار حیوان اهلی از قبیل شتر، گوسفند، بز، گوساله و گاو از بین رفته است.

او با بیان اینکه تلف شدن این مقدار حیوان، ضربه جبران ناپذیر به مالداران در این ولایت است، افزود که بیشترین ضرر را در این راستا مالداران زرنج مرکز ولایت و ولسوالی های کنگ و چخانسور متحمل شده اند.

محمد نادر یکی از مالداران منطقه شوال شهر زرنج گفت: «من ۳۰۰ راس گاو داشتم، فقط ۱۲۰ راس آن نیمه جان باقی مانده، متباقی به علت نبود علوفه و آب از بین رفته اند.»

عبدالشکور باشنده ولسوالی کنگ گفت که ۲۰ گوسفندش به خاطر نبود علوفه از بین رفته است و همچنان به دلیل نبود آب کافی، کشت و زراعت درست صورت نگرفت.

رییس اداره زراعت و مالداری نیمروز به پژواک گفت که در سال روان، به خاطر جلوگیری از تلفات بیشتر مواشی، ۳۸۶ تُن غذای حیوانی که به ولایت نیمروز از سوی وزارت رسیده بود، به طور رایگان به مالداران توزیع گردیده است.

به گفته او، این مواد برای آن عده مالدارانی توزیع شده است که بیش از ۵۰ راس حیوان داشته اند.

خدایداد یک تن از مالداران ولسوالی چخانسور گفت این کمک، آذوقه یک هفته مواشی شان را تکافو نمی کند و باید دولت کمک بیشتر کند.

وی گفت: «تمام تجارت و کسب و کار ما همین مالداری است، اگر مواشی خود را از دست بدهیم، تمام زنده گی ما از بین خواهد رفت.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan