خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شهريان کابل از اولین برف زمستانى استقبال گرم کردند

شهريان کابل از اولین برف زمستانى استقبال گرم کردند

Jan 04, 2019 - 11:40

کابل(پژواک، ١٤جدى٩٧):شهريان کابل،ازريزش اولین برف زمستانی دراين شهراستقبال نموده مى گويند که ادامۀ برفبارى ها نگرانى هاى شان نسبت به خشکسالی و آلودگی هوا را رفع مى نمايد.

کابل وشمارى از ولايات کشورازشب گذشته به اين سو گواه ريزش برف وباران مى باشد.

اين درحاليست که دريک ماه اخير میزان آلودگی هوای شهرکابل به خصوص درساعات اول صبح و نزدیک شام، خيلى افزایش يافته و دود غلیظی، فضای شهر را می پوشاند.

 اداره حفظ محیط زیست کشورقبل ازاين هشدار داده بود که اگر حکومت این معضل را در اولویت کاری خود قراردهد وضعیت محیط زیست بهبود نمی یابد و این معضل حتی به یک فاجعه تبدیل مى گردد.

خبرنگارآژانس خبرى پژواک امروزجمعه درمورد ريزش نخستين برف زمستانى، صحبت هاى اختصاصى با شمارى ازشهرنيشينان ازسطح شهرکابل رآ انجام داده است .

نصرالله باشندۀ ساحۀ مکروريان شهرکابل به پژواک گفت که در چند ماه گذشته با افزایش آلوده‌گی هوا مردم در انتظار ریزش باران و برف بوده اند .

وى درحاليکه ازريزش اولين برف زمستانى خيلى خوشحال به نظرميرسيد گفت که اين برف وباران بعنوان نعمت الهى براى همه زنده جان ها يک زندگى دوباره بخشيد ورنه آلودگى هوا به حيث مرگ تدريجى هرروز صدها تن درکشور بخصوص درشهرکابل را قربانى مى گرفت .

فرهاد باشندۀ ساحۀ کارته نوشهرکابل به پژواک گفت:(( ازباريدن برف خيلى احساس خوشی می کنم ، هواى کابل خيلى آلوده شده بود، درهرخانه چند عضو خانواده مريض بود اميد دارم با ريزش برف هواى کابل بهترگردد.))

حاجى سلطان باشنده خيرخانه شهرکابل ريزش برف وباران را ازنعمات الهى عنوان کرده مى گويد که برهمه مسلمانان لازم است تا با انجام عبادات وکارهاى خيريه ، ازبارگاه رب العزت شکرگذارى کنند.

اين باشندۀ شهرکابل به پژواک درحاليکه ميگفت خداوند را شکر گزاریم که از رحمت خویش ما را مستفید کرد گفت، عدم بارش و برفباری پایتخت نشینان را نسبت به خشکسالی و آلودگی هوا سخت نگران ساخته بود و حالا با ریزش اولین برف، کابلیان خوشحال هستند .

وى افزود: ((خرسندیم از اولین برف سال، هوای کابل کاملا در آلودگی محو شده بود و درصد مریضی های تنفسی نیز بالا رفته بود.))

بگفته موصوف، ادامه اين برفبارى ها برعلاوه پاک شدن هوا، کمک میکند تا در سال آینده ميزان خشک سالی کاملا کاهش يابد.

درحاليکه برف هر بخش کابل را به منظرۀ تماشایی مبدل ساخته است، اما شاید زیبایی این منظره ها از پشت پنجره های خانه های گرم و آراسته چند برابر باشد، نه از پشت کلبه های سرد و فقیر.

با این همه،باریدن برف برای شماری از شهروندان نادار کشور که برای گرم ساختن خانه ها و کاشانه های شان چیزی ندارند چندان خوش آیند نخواهد بود.

عبدالحمید باشندۀ ولايت هلمند که ازچند ماه به اينسو درشهرکابل با خانواده خودبیجا شده است به پژواک گفت :« برای ما اگر در جریان زمستان کمک نکنند ما می میریم.»

غلام رسول یک بیجا شدۀ دیگر که باخانواده ٥ نفرى خود درزير يک خيمه درشهرکابل شب و روز راسپرى مى کنند، به پژواک گفت:« هیچ امکان ندارد کسی که در این خیمه زندگی می کند مریض نشود.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement