خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک باشنده خوست از حدود سه دهه بدینسو به سبب جنگ ها اعتصاب کرده و به شهر نیامده است

یک باشنده خوست از حدود سه دهه بدینسو به سبب جنگ ها اعتصاب کرده و به شهر نیامده است

Jan 05, 2019 - 16:24

شهرخوست (پژواک، ۱۵جدی ۹۷): یک شخص ۷۵ ساله در واکنش به نابسامانی ها و جنگ های جاری در کشور، بعد از شکست اتحاد شوروی، به رسم اعتراض وارد شهرخوست نشده و می گوید تا اطمینان در مورد صلح را حاصل نکند، به اعتصابش ادامه می دهد.

فرد موصوف، شین نوروز نام دارد، باشنده منطقه درگی ولسوالی تنی خوست می باشد. نامبرده بعد از اقامت ۲۰ ساله درکشورهای عربی، دوباره به کشور برگشته و از چند دهه بدینسو به شهرخوست نرفته است.

وى به آژانس خبری پژواک گفت که اعتصاب عدم رفتن به شهر را بعد از شکست اتحاد شوروی وقت و آغاز جنگ های داخلی برتصاحب قدرت، شروع نموده است.

شین نوروز افزود که در نبود موجودیت صلح و ثبات، تکنالوژی معاصر و پیشرفت های کنونی، شهر به وی حایزاهمیت نیست و نه آرزوى دیدن آن را درذهن می پروراند.

موصوف گفت: "بعد از وقوع انقلاب به شهر خوست نرفته ام، شهرخوست را زمانی دیده بودم که به جز چند دکان خامه چیزی دیگر نداشت."

به قول موصوف، مصمم است تا از این طریق، پیام صلح و امنیت را به جهانیان برساند و برای شان وانمود سازد که افغان ها مردمان صلح پسند اند.

وی علاوه کرد که تا پایان جنگ در کشور و تجمع افغان ها به یک محور صلح، به اعتصابش تا دم مرگ ادامه می دهد.

 شین نوروز افزود: "اگر میان اقوام وحدت موجود باشد، برادرکشی نباشد، صلح و امنیت برقرارباشد، وارد شهر می شوم؛ اما اگر موضوع برعکس باشد، هرگز به شهر نخواهد رفت."

نامبرده به درخت بزرگ چنار نیز اشاره کرد که یک زمان در زیر سایه آن، با برخی سران قومی همراۀ محمدظاهرشاه پادشاه فقید افغانستان ملاقات نموده بود.

موصوف گفت: "ظاهرشاه دراین جا  همراۀ ما چای نوشید، متنفذین دیگر قومی نیز حضور داشتند که همه آنها از دنیا چشم بسته اند. ظاهرشاه نیز وفات کرده، ما مشکل نبود آب را یادآوری کردیم که پول را از جای دیگر به دست می آوریم و این جا مصرف می کنیم، ظاهرشاه تقاضاى ما را پذیرفت و مشکل آب را مرفوع نمود."

نامبرده به سر رسیدن، این آرمان نیمه تمامش را که پایان جنگ ۴۰ ساله و تامین صلح و ثبات است، به دولت و مخالفین مسلح منوط دانست.

 نامبرده باور دارد که جنگ بجز تباهی چیزی دیگر به ارمغان نمی آورد و از طرفین درگیر جنگ خواستارصلح است.

موصوف افزود: "طالبان و حکومت باید صلح کنند تا کشور ما شگوفا شود، در کشورما خونریزی جریان دارد، هر روز ده ها هموطن ما کشته می شوند، خوب است تا صلح برقرارشود، استقرارصلح کارپسندیده است؛ زیرا سبب خرسندی ما می شود."

اعتصاب طولانی شین نوروز، با مذاکرات صلح افغانستان رابطه مستقیم دارد، شاید این موقف زندگی وی کوتاه و یا تا زمانی طولانی شود.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement