خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ننگرهار مسئول یک رادیوی خصوصی بادادن بیام درصفحه در فیسبوکش توقیف شد

در ننگرهار مسئول یک رادیوی خصوصی بادادن بیام درصفحه در فیسبوکش توقیف شد

Jan 07, 2019 - 18:16

جلال آباد (پژواک، ۱۷جدی ۹۷): پولیس ننگرهار خلاف قانون، به اساس هدایت څارنوالی، مسئول یک رادیوى خصوصی را بخاطرگذاشتن يک پيام درصفحۀ فيس بوکش رای چند ساعت توقیف کرده است.

اتل خان ستانکزی مسئول رادیو- تلویزیون خصوصی موسوم به همیشه بهار، به تاریخ ۱۷ جدی، به آژانس خبری پژواک گفت که بعد از ظهر دیروز، قوماندان امنیه طی تماس تیلیفونی، وی را به قوماندانی طلب کرد؛ اما زمانیکه آنجا رسید در آمریت جنایی توقیف شد.

موصوف افزود که ساعت یک بعد از چاشت، وارد قوماندانی شده بود و با دادن استحضاری که بعد ازاین راجع به څارنوالی چیزی را نمی نگارد، ساعت یازده شب، دوباره رها شد.

ستانکزی افزود: "چندی پیش درمقابل دفتر ما یکتن تیراندازی کرد، وی را تسلیم پولیس کردیم؛ اما سپس څارنوالی وی را به قید ضمانت رها کرد؛ اما در پی شکایت مکرر ما، وی را دوباره بازداشت نموده است. من آن وقت در فیسبوک یک پوست کرده بودم که څارنوالی مجرمین را رها می کند، روز بعد خبرنگاران و فعالان مدنی را نیز دعوت کرده بودم تا صدایم را بلند کنم؛ این اقدام باعث گرفتاری ام شد."

شیرین محمد اعظم سرپرست څارنوالی استیناف ننگرهار نیز پذیرفت که پولیس، اتل ستانکزی را قرار هدایت آنها توقیف کرده بود؛ اما افزود که هدف از گرفتاری وی، روشن شدن موضوع و اقناع نامبرده است.

موصوف گفت: "نامبرده همواره به څارنوالی می آید و زورگویی میکند، قضیه بررسی شده و برای فیصله به محکمه ارجاع نمودیم؛ اما نامبرده اکنون هم ما را تعقیب میکند، دیروز آمده بود، من حاضر نبودم؛ سخنان ناسزا به څارنوالان میگوید و بدمعاشی نیز میکند، سپس به قوماندان صاحب تماس گرفتم که شخص مذکور را گرفتار کن و نزد من بیاور، تا وی را قناعت دهم."

نامبرده افزود که نوشتن مطالب درصفحه فیسبوک حق ستانکزی است؛ اما بدون اسناد و شواهد در پای کسی نوشتن، مطابق قانون جرم است.

فریدخان سخنگوی قوماندانی امنیه ننگرهار نیز پذيرفت که پولیس اتل ستانکزی را بازداشت نموده و تا ناوقت شب نزد آنها توقیف بود؛ اما معلومات بیشتر درمورد نداشت.

 ازجانب دیگر، خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه ها، دستگیری ستانکزی توسط پولیس را اقدامى متضاد با آزادی بیان عنوان میکنند.

رحمت الله زیارمل سخنگوی انجمن مستقل نویسندگان و ژورنالیستان زون شرق گفت اگر څارنوالی در مورد اتل ستانکزی شکایت میداشت، مطابق قانون باید به کمیسیون تخطی رسانه هاعریضه میکرد.

این درحالیست که رییس جمهور محمد اشرف غنی  نيز در این اواخر، یک فرمان صادر نموده که براساس آن، هیچکس حق ندارد تا از خبرنگار بازپرس و تحقیق نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement