خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تیفا رهبری و کارمندان ارشد کمیسیون های انتخاباتی را به فساد متهم کرد

تیفا رهبری و کارمندان ارشد کمیسیون های انتخاباتی را به فساد متهم کرد

Jan 10, 2019 - 15:49

کابل (پژواک ۲۰ جدی ۹۷): "تیفا" تيم عملياتى کميسيون انتخابات بشمول رئیس دارالانشاء، رهبری و کارمندان ارشد کمیسیون های انتخاباتی را به فساد انتخاباتی متهم کرد.

محمد نعیم ایوب زاده رئیس تیفا "بنیاد انتخابات شفاف افغانستان" در نشست مطبوعاتی، امروز در کابل گفت که تیفا از فساد گسترده انتخاباتی در کمیسیون های انتخاباتی و ظرفیت موجود برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نگران است.

وی افزود، داکتر احمدشاه زمان زی رئیس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات، خیبر سعیدی مسؤول بسته بندی برگه‌های نتایج مرکزهای رأی دهی، زمری قلمیار رئیس عملیات ساحوی کمیسیون، سید ابراهیم سادات رییس تکنالوژی معلوماتی کمیسیون، ناصر مومند و حیدر مومند عضو تیم عملیاتی کمیسیون انتخابات از جمله کسانی است که زمینه تقلب و فساد انتخاباتی را در کمیسیون مستقل انتخابات فراهم نموده اند.

به گفتۀ موصوف، فساد اخلاقی نیز در کمیسیون های انتخاباتی در سطح رهبری و کارمندان ارشد انتخاباتی وجود دارد که از نام بردن افراد به دلیل تعرض در حریم خصوصی افراد به ویژه خانم ها خودداری نموده، افزود که نام اشخاص که در فساد اخلاقی متهم هستند، دریافته های تیفا موجود است.

او علاوه کرد که سطح رای زنان در کابل بین ۱۵صد الی ۲هزار رای است که این رقم کمی است، اما اطلاعات که نزد تیفا است، نشان میدهد که به نفع تعداد از خانم های مشخص رای بیشتر حساب شده، حتى کسانیکه بیش از ۲۰۰ رای نداشته اند، نام شان در لیست که هنوز اعلان نشده، وجود دارد.

ایوب زاده، ناظرین کمیسیون شکایات انتخاباتی را به تقاضا نمودن پول از کاندیدان از ۸۰ الی ۱۰۰ دالر امریکايی در بدل هر رای متهم کرده، گفت که مسوولین کمیسیون های انتخاباتی با کاندیدان بخاطر برنده شدن آنان از یک صد هزار تا سه صد هزار دالر امریکایی معامله کردند.

رئیس تیفا افزود که پروسه بازشماری آرای مراکز رای دهی نیز زمینه تقلب گسترده را در پروسه انتخابات پارلمانی گذشته مهیا کرده و همچنان در دیتاسنتر کمیسیون انتخابات فساد انتخاباتی صورت گرفته است.

او گفت، نتیجه مرور تیفا بر اوراق نتایج مراکز رای دهی نشان میدهد که میان ارقام نتایج اوراق روز انتخابات و اوراق نتایج بازشماری آرا و ليست نتایج که در وبسایت کمیسیون انتخابات نشر شده، تفاوت زیادی وجود دارد.

همچنان در اعلامیه اى مطبوعاتی تیفا آمده است که کمیسیون انتخابات در روزهای پس از انتخابات اعلام نموده بود که در حدود ۵ میلیون رای دهنده در سراسر کشور به جز غزنی توانسته اند، رای خویش را استعمال نمایند.

اما به اساس گزارشات که به تیفا میرسد، یک گروه خاص در داخل کمیسیون های انتخاباتی در حال ازدیاد آرای تعداد از کاندیدان هستند که تیفا در صدد مستندسازی این گزارشات است و پس از اعلان آرای کاندیدان و با مقایسه فورمه نتایج در دست داشته و جمع بندی آرای کاندیدان، نتایج کار خویش را اعلان خواهد نمود.

رئیس بنیاد انتخابات شفاف در مورد تمدید تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت که کمیسیون انتخابات با به تاخیر انداختن آن ماده ۶۱ قانون اساسی را نقض کرده است.

وى افزود که بر اساس ماده ۶۱ قانون اساسی دوره کار رئیس جمهور در اوایل ماه جوزا سال پنجم ختم میگردد و کمیسیون انتخابات با نقض صریح قانون اساسی در واقع دوره حکومت وحدت ملی را بشکل غیر قانونی تمدید کرده است.

موصوف، ادامه کار حکومت وحدت ملی پس از تکمیل شدن تاریخ معین شده را خلاف قانون دانسته و تحت شعاع قرار گرفتن انتخابات توسط پروسه صلح را خطر جدی برای عدم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال روان میلادی می داند.

او تمدید تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را یک تصمیم سیاسی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات دانسته، ميگويد: "تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری از صلاحیت های هیچ ارگانی نیست، نه از صلاحیت کمیسیون و نه از رئیس جمهور است."

رئيس تيفا همچنان از حضور کم رنگ زنان در تکت های انتخاباتی ریاست جمهوری نیز ابراز نگرانی کرد.

اما عبدالعزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات اتهامات تیفا را در مورد فساد انتخاباتی در حد یک ادعا خوانده، گفت که اگر این بنیاد اسناد و مدارک در دست دارد، آنرا به نهادهای عدلی و قضایی سپرده تا کسانیکه پروسه ملی را خدشدار کردند، مطابق به قانون اساسی کشور مورد پی گیرد قرار گرفته و مجازات شوند.

وی افزود که تمدید تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به دلیل آوردن اصلاحات در کمیسیون انتخابات صورت گرفته تا اشتباهات و مشکلات که در پروسه های گذشته انتخاباتی وجود داشت، یکبار دیگر تکرار نشود.

موصوف خاطر نشان که آوردن اصلاحات در کمیسیون مستقل انتخابات خواست نهادهای مدنی، حکومت و کمیسیون انتخابات در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو است.

پژواک تلاش ورزيد تا نظر کميسيون شکايات انتخاباتى را نيز داشته باشد، اما با تماس هاى مکرر موفق نشد.

پیشنهادات تیفا:

در اعلاميه اى تيفا آمده است که به اساس ماده ۱۶ قانون انتخابات تمام اعضای کمیسیون انتخابات به دلیل نقض قانون اساسی باید از وظایف شان سبکدوش و به ارگان های عدلی معرفی شوند.

منبع افزوده است که جهت اطمینان از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهور باید مطابق به قانون از وظیفه خود تا زمان برگزاری انتخابات کنار رود و فردی را به عنوان سرپرست حکومت معرفی شود.

تیفا از جامعه جهانی میخواهد تا در برابر بی نظمی های فعلی سکوت خود را شکسته و برای آوردن اصلاحات انتخاباتی فشارهای لازم را به حکومت وارد نموده و اصلاحات را پیش شرط کمک های مالی و تخنیکی خود قرار دهد.

در اعلاميه خاطر نشان ساخته شده است که انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نیازمند اصلاحات ساختاری و سازمانی است، بناء تیم بیطرف و بیرون از کمیسیون بر روی طرح اصلاحات و عملی نمودن آن مستقلانه عمل نماید.

اعلاميه ضمن اينکه گفته است که نهادهای کشفی و قضایی کسان را که در انتخابات ولسی جرگه فساد کرده اند، شناسایی و تحت پیگرد قرار دهند، از کمیسیون های انتخاباتی خواسته است تا نتایج انتخابات ولسی جرگه را هرچه زود تر اعلان کند.

اعلاميه نگاشته است که برای جلوگیری از تکرار مشکلات تخنیکی در انتخابات پیش رو، از همین اکنون به کار شیوه های جدید و عملی بخصوص در قسمت استفاده از تکنالوژی کار صورت گیرد. همچنان حکومت و جامعه جهانی باید شفافیت پروسه انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را تضمین نمایند تا از بحران ها احتمالی آینده جلوگیری صورت گیرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement