خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از ۳۰ هزار جلد رهنمود صحی قاعدگی، چاپ می شود

بیش از ۳۰ هزار جلد رهنمود صحی قاعدگی، چاپ می شود

Jan 14, 2019 - 14:43

کابل(پژواک، ٢٤ جدى ٩٧) وزارت معارف، در ربع نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، با همکاری اداره یونیسف، بیش از ۳۰ هزار جلد رهنمود صحی قاعدگی را به چاپ می رساند تا برای دختران دانش آموز صنوف پنجم تا دوازدهم، تدریس شود.

نوریه نزهت سخنگوی وزارت معارف می گوید که دانش آموزان دختر، با استفاده از این رهنمود ها که به گونه کتبی، گفتاری وکتاب های قصه تهیه می شوند، از چگونگی رعایت بهداشت و طرز استفاده از پارچه های مناسب هنگام عادت ماهوار، آگاهی حاصل می کنند.

به اساس معلومات او، با استفاده از این رهنمود ها به دانش آموزان تفهیم می گردد که قاعده گی، پدیدۀ طبیعی است و روند تکامل تدریجی دختران را نشان می دهد. این رهنمود ها همچنان سبب می گردد تا از فشار روحی دانش آموزان دختر در روزهای قاعدگی کاسته شود.

سخنگوی وزارت معارف افزود که سهمگیری فعال معلمین برای بلند بردن میزان آگاهی دانش آموزان در مورد حفظ الصحه قاعدگی، باعث خواهد شد تا دختران دانش آموز صحتمند وفعال به بار آیند.

به اساس معلومات منبع، برای تدریس رهنمودهای صحی، ۶۸ ماستر ترینر آموزش دیده اند و قرار است آموخته های خود را به معلمین مکاتب منتقل کنند و از طریق معلمین در مکاتب، رهنمودهای صحی برای دانش آموزان توضیح داده شود.

این رهنمود در حالی به چاپ میرسد که بر اساس یک تحقیق اداره یونيسف که در سال ٢٠١٦ میلادی انجام شده است، حدود سى درصد دختران هنگام عادت ماهوار در مکاتب غیرحاضری دارند و ٧٠ درصد دختران در جریان قاعدگی، به دلیل هراس از عقامت استحمام نمی کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement