خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وکلا: نشر گزارش ديده بان حقوق بشر عليه اسدالله خالد، توطه سیاسی است

وکلا: نشر گزارش ديده بان حقوق بشر عليه اسدالله خالد، توطه سیاسی است

Jan 14, 2019 - 13:57

کابل (پژواک،۲۴جدی۹۷): برخی اعضای ولسی جرگه، گزارش دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد که اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی کشور را به نقض حقوق بشرى متهم کرده است، دسیسه و نشر آن را به اساس خواست استخبارات منطقه خواندند.

 دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد، اخيرا با نشر یک سند رسمی دولت کانادا، اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی را به عنوان عامل جنایات جنگی و ناقض حقوق بشر قلم داد کرده و نوشته است خالد در زمانى که والی کندهار بود، به داشتن زندان های شخصی و مفقود شدن شماری از افراد، بد رفتاری با مردم و تهدید خانواده های قربانیان متهم شده است.

منبع گفته است که این اسناد، در آن زمان که اسدالله خالد به عنوان والی کندهار کار می کرد و نیروهای کانادایی در آن ولایت مستقر بودند تهیه شده است.

منبع در گزارش نوشته است که حکومت افغانستان، اراده برای محاکمه خالد ندارد و از این رو دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد، از کشورهای کمک کننده به افغانستان خواستار همکاری در راستای محاکمه کردن خالد شده اند.

در نشست امروز ولسی جرگه نیز روی نشر این گزارش بحث صورت گرفت.

سید محمد آخندزاده نماینده مردم کندهار در نشست امروز این جرگه گفت: «ما نمی دانیم که چرا حقوق بشر، همیشه پشت مجاهدین و مسلمانان را گرفته است، این گزارش به اساس خواست استخبارات منطقه نشر شده تا خالد که یکی از چهره های ضد پاکستان است، نتواند ایفای وظیفه کند.»

عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان در این جرگه گفت هر کسی که در افغانستان متعهد به افغانستان و منافع ملی باشد، ناقض حقوق بشر شمرده می شود.

او نیز نشر این گزارش را دسیسه استخبارات منطقه در برابر خالد خواند و گفت که خالد، یک شخص قابل قدر است و باید از او حمایت شود.

عبدالقادر قلات وال نماینده مردم زابل در این جرگه گفت: «وقتی که بالای خالد حمله انتحاری شد، حقوق بشر کجا بود که صدایش را بلند می کرد، حالا که او حالت نیروهای امنیتی را از دفاعی به تعرضی مبدل ساخت، او را ناقض حقوق بشر اعلام می کند؛ این گزارش در این وضعیت بیانگر این است که به اساس فرمایش برخی حلقات نشر شده تا وضعیت نیروهای امنیتی تغییر نکند.»

او افزود که در دوران حکومت هاى احزاب خلق و پرچم، هزاران تن زنده به گور شدند؛ اما  امروز عاملین آنان برعلاوۀ اینکه به نقض حقوق بشر متهم نشده‌اند، در پست های بلند دولتی ایفای وظیفه می ‌کنند.

قلات‌ وال خاطرنشان کرد که دیده ‌بان حقوق بشر، با اتهام های پوچ و سیاسی خود، در صدد بی اعتبار ساختن خالد می ‌باشد.

شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز اظهارات مشابه داشتند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه نیز نشر گزارش ديده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد خالد را محکوم کرد و گفت که نشر این گزارش، یک توطیه سیاسی است.

وی نیز ضمن اعلام حمایت از نیروهای امنیتی افغان و رهبری آنها گفت که این گزارش، به اساس خواست استخبارات منطقه به دلیل اینکه خالد حالتی دفاعی نیروهای امنیتی را به حالت تعرضی تغییر داده است، نشر شده است.

این در حالی است که روز گذشته، برخی اعضای مشرانوجرگه نیز نشر گزارش يادشده را مغرضانه و بی اساس خوانده بودند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement