خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کتابخوانی میان کودکان در هرات افزایش یافته است

کتابخوانی میان کودکان در هرات افزایش یافته است

Jan 14, 2019 - 15:47

هرات(پژواک، ۲۴ جدی۹۷): شماری از کتاب فروشان هرات، با خرسندی از افرایش کتابخوانی در میان کودکان می گویند که شماری از خانواده‌ ها، در این اواخر تلاش می کنند تا دوستی کودکان شان را با کتاب، از دوران کودکی نهادینه سازند.

مهرداد ۸ ساله که با تشویق والدینش به کتابخوانی رو آورده است، اکنون به موضوعاتی فراتر از حیطه کودکان می پردازد.

موصوف به آژانس خبری پژواک گفت: «من یک کتاب داستانی دارم که خیلی کتاب خوبی است در مورد دروغ گفتن، و مهربانی می باشد، من از این کتاب یاد گرفته ام که به حرف کلانترها گوش بدهم و به آنان احترام کنم.»

مهسا کودک ۹ ساله دیگری است که با زبان کودکانه و شیرینش از لذت کتاب خواندن سخن گفت: «خیلی زیاد خواندم چون که قصه های خیل شیرینی در این کتاب ها نهفته است و آدم که میخواند، چیزهای خیل خوبی را میفهمد.»

مژگان، کودک ۱۲ ساله‌ دیگر در هرات گفت که از دو سال به این سو، به کتاب خواندن رو آورده است. وی اکنون میتواند که برعلاوه خواندن و نوشتن، داستان نیز بنویسد.

موصوف افزود: «یکی از داستان هايی که من نوشته کردم در مورد رخصتی های زمستانی بود، که خیلی دوست دارم و به نظر من باید همه کودکان از رخصتی های زمستانی خود خوب استفاده کنند و در کنار بازی کردن، به کورس ها بروند و درس بخوانند.»

شماری از خانواده ها نیز پی برده اند که تنها راه رشد استعداد و توانایی کودکان شان، تشویق آنان به کتاب خواندن است.

مرضیه یکی از بانوان در هرات گفت: «من دخترم را با خود به نمایشگاه های کتاب کودکان می برم، تا خودش عناوین را انتخاب کند و من برایش بخرم.»

از سویی هم شماری از کتاب فروشان هرات، از افزایش فروش کتاب های کودکانه در این ولایت ابراز خرسندی کرد.

سید محمود یک تن از کتاب فروشان در هرات گفت: «امروزه خیلی از خانواده ها و والدین تلاش می کنند، تا کودک خود را با کتاب از سنین پایه آشنا کنند.»

وی افزود که در این اواخر، شماری از خانواده‌ های هراتی تلاش می کنند تا دوستی کودکان شان با کتاب را از دوران کودکی نهادینه سازند.

عزیز احمدی یک دیگر از کتاب فروشان گفت: «انواع و اقسام کتاب های کودک در هرات آمده و فروشات ما خیلی خوب است.»

در همین حال، شماری از روانشناسان بر جلوگیری از دسترسی کودکان به فضاهای مجازی و گوشی های هوشمند تأکید می کنند و می گویند که بهترین زمان برای شخصیت سازی، تشویق به کتاب خواندن در دوران کودکی است.

پرویز مجیدی یک تن از روانشاسان گفت: «اگر کودک بتواند مطالعه بیشتر داشته باشد، در قدم نخست باعث می شود که شخصیت کودک بهتر شکل بگیرد و از سویی هم مهارت هايی چون بلندرفتن طرز تفکر و تحلیل را به دست می آورند.»

به باور آگاهان،  کتاب و کتاب‌خوانی یکی از پیش ‌نیازهای اساسی هر جامعه برای آشنایی با علوم مدرن است و برای نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی در جامعه، نیاز است که خانواده ها کودکان شان را از دوران کودکی با کتاب آشنا سازند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement