خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

متضررين حملۀ ديشب کابل خواستار انتقال «کمپ گرین ویلج» به محل ديگرى شدند

متضررين حملۀ ديشب کابل خواستار انتقال «کمپ گرین ویلج» به محل ديگرى شدند

Jan 15, 2019 - 15:17

کابل(پژواک،۲۵جدی۹۷): برخی باشنده گان ناحیه نهم شهر کابل، می گویند که در حملۀ شب گذشته صدها منزل مسکونی و دکانها خساره دیده و در صورتی که «کمپ گرین ویلج» از این محل منتقل نشود، دست به اعتراض هاى مدنى مى زنند.

وزارت داخلۀ افغانستان گفته است که هدف این حمله، ساختمان "گرین ویلج" بوده است؛ جایی‌ که در آن سازمان‌های غیردولتی و مهمانخانه خارجی واقع است.

مقام ها در اين وزارت گفته اند که در اين حملۀ موتربم، چهار تن کشته شده و ١١٣ تن به شمول ٢٣ طفل و١٢ زن زخم برداشته اند؛ اما مردم محل تعداد زخميان را بيش از ٢٠٠ تن و کشته شده ها را نيز بيشتر از چهار تن مى دانند.

طالبان مسلح مسئوليت اين حمله را بر عهده گرفته و گفته اند که اين حملۀ موتربم و مسلحانه، با پنج مهاجم بر مرکز نيروهاى خارجى مستقر در اين محل صورت گرفته، که در آن ده ها تن از نيروهاى خارجى و همکاران آنها کشته شده اند.  

آنها گفته اند که در اين حمله، از اثر شکستاندن شيشه هاى منازل، شمارى از باشنده هاى محل که هدف اين حمله نبوده، نيز زخم هاى سطحى برداشته اند.

 اما نجيب دانش سخنگوى وزارت داخله گفت که حين حمله، تنها شمارى از محافظان در کمپ حضور داشتند و ممکن از اثر شکستاندن کلکين ها و شيشه هاى آن، متحمل خسارات زياد شده باشند.

این کمپ در سال هاى ١٣٩١، ١٣٩٢ و ١٣٩٣ نیز آماج حمله مخالفین مسلح دولت قرار گرفته بود.

باشنده هاى محل در اشاره به چندين حمله بر اين کمپ، مى گويند که نبايد اين کمپ در منطقه رهايشى قرار داشته باشد.

حاجی ضیاء نوری يکى از وکلاى گذر منطقه يادشده، امروز در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت: «این چندمین بار است که مردم محل در انفجاراتی که در مقابل این کمپ صورت گرفته متضرر شده اند، چند بار مردم از حکومت خواستند تا این کمپ را از ساحه رهایشی به یک نقطه دیگر منتقل کند؛ اما توجه صورت نگرفت و هر بار مردم عام قربانی دادند.»

او افزود که در حملۀ شب گذشته، حدود یک هزار منزل مسکونی که در دو طرف سرک عمومی کابل- جلال آباد اين منطقه موقعیت دارد خساره مند شده، بیش از دو صد تن از اهالی منطقه زخمى شده و چندین تن دیگر کشته و لادرک می باشند.

وی درمراسم تشیع جنازه یکی از قربانیان اين حمله (ذاکر ٢٢ساله) که حدود دو ماه از عروسی اش می گذرد، گفت: «گناه ذاکر چه بود، تازه از مکتب فارغ شده بود و دیروز در کورس آماده گی کانکور ثبت نام کرده بود، اگر این کمپ از ساحه رهایشی بیرون نشود، ما فردا سرک عمومی کابل- جلال آباد را مسدود مى کنيم و دست به تظاهرات می زنیم.»

عیسی خان یک تن از اقارب ذاکر گفت: «مفاد در جیب خارجی ها می رود و تاوان را ما مردم می دهیم، این چندمین بار است که مردم محل از خاطر این کمپ ضربه اقتصادی و جانی می بینند، اگر این کمپ بسته نشد باز ما تصمیم خوده می گیریم.»

حکمت الله که دو برادر، سه برادر زاده، مادر و دو خواهرش در این رویداد زخمى شده است، گفت: «ای چه رقم حکومت است که به ما توجه نمی کند، حالا ما غم نان خوردن خود را بخوریم و یا غم آبادی خانه خود را، ما دیگر خواست از حکومت نداریم؛ چون حکومت توانایی تامین امنیت را ندارد، صرف خواست ما مسدود ساختن این کمپ است.»

شماری ازباشنده گان دیگر این محل نیز خواستار انتقال این کمپ به محل ديگر شدند و گفتند که نباید به چنین کمپ ها در ساحات رهایشی اجازه فعالیت داده شود.

حاجی رحيم الله مجاهد رییس شورای ولایتی کابل که برای بررسی این رویداد به محل آمده و در مراسم تدفین یکی از قربانیان شرکت کرده بود، به پژواک گفت: «حالا که حکومت توانایی تامین امنیت مردم را ندارد، حد اقل به خواست آنها توجه کند و این کمپ را که در ساحه رهایشی موقعیت دارد مسدود کند، پول در برابر جان انسان ارزش ندارد و نباید زمین داران در ساحات رهایشی زمین های شان را به چنین کمپ ها به کرایه بدهند.»

او افزود که وی در حمایت از مردم قرار دارد و تا زمانی که این کمپ مسدود و یا به یک نقطه دیگر منتقل نشود، با مردم محل یکجا دست به اعتراض هاى مدنى مى زند.

محل حمله ديروز، تا کنون (حوالى ساعت ١٢ چاشت) از سوى نيروهاى امنيتى تحت محاصره قرار دارد و به خبرنگاران اجازه نمی دهند که نزديک محل بروند و از آن فلم و يا تصویر بگیرند.

قابل ذکر است که در این رویداد، برعلاوۀ اینکه منازل مسکونی و دکان ها متضرر شده، ریاست گمرک کابل که در مقابل این کمپ قرار دارد نیز خسارات مالی ديده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement