خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"اميدواريم حمایت سیاسیون و علمای پاکستان از صلح در افغانستان در سطح حرف نباشد"

"اميدواريم حمایت سیاسیون و علمای پاکستان از صلح در افغانستان در سطح حرف نباشد"

Jan 16, 2019 - 14:58

کابل (پژواک،۲۶جدی ۹۷): اعضای ولسی جرگه، ضمن استقبال از سفر هیئت شورای صلح به پاکستان و سخنان اخير مولانا فضل الرحمن در پيوند به صلح افغانستان، اظهار امیدواری کردند که سیاسیون پاکستان به گفته هاى شان عمل کنند.

مولانا فضل الرحمن رهبر حزب جمعیت العلماى پاکستان، اخيراً از طالبان مسلح افغانسان خواسته است که در کنار ايالات متحدۀ امريکا، با حکومت افغانستان نیز مذاکره کنند. او همچنان گفته است که صلح در افغانستان بسیار مهم است.

مولانا فضل الرحمن که يکى از حاميان طالبان خوانده مى شود، بار نخست است که بر مذاکرات بين الافغانى صلح تاکيد مى کند.  

محمد عمر داوودزی نماينده رييس جمهور در امور اجماع صلح منطقه يى و رییس دارالانشاى شواری عالی صلح که اخیراً در راس يک هيئت به پاکستان سفر کرده بود، دیروز در صحبت با رسانه ها گفت که دیدگاه رهبران سیاسی و مذهبی پاکستان تغییر کرده و حالا آنها عملا از گفتگوهای مستقیم طالبان با حکومت افغانستان حمایت می‌ کنند.

در نشست امروز ولسی جرگه نیز روی پروسه صلح بحث شد.

کرام الدین رضا زاده نماینده مردم غور در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت که اظهارات يادشدۀ مولانا فضل الرحمان سبب خشنودی و خوشبینی افغان ها شده است.

او افزود: «آرزو مندیم حمایت سیاسیون پاکستان از صلح در افغانستان در سطح حرف نباشد و در عمل پیاده شود.»

او از سیاسیون و علمای پاکستان خواست تا در حمایت از مردم افغانستان قرار گیرند و طالبان را وادار سازند که با دولت افغانستان گفتگو کنند.

وی همچنان گفت: «ما صلحی را می خواهیم که حاکمیتش را مردم و دولت افغانستان در دست داشته باشد.»

حاجی محمد هاشم فاریابی نماینده مردم فاریاب نظر مشابه داشت و از هیئت شورای صلح خواست تا برای تامین صلح در افغانستان، به کشورهای دیگرى که در این پروسه دخیل هستند نیز سفر کنند تا صلح واقعی در کشور تامین شود.

قاضی عبدالرحیم نماینده مردم بادغیس در این جرگه می گوید که علمای پاکستان، بعد از ١٧ سال درک کردند که جنگ در افغانستان حرام است.

او اظهارات مولانا افضل الرحمان را امیدوارکننده در راستای تامين صلح در کشور خواند و از علمای پاکستان خواست تا آنچه می گویند در عمل ثابت سازند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه، ضمن حمایت و استقبال از تلاش های شورای عالی صلح در راستای تامین صلح در کشور به خصوص سفر هیئت این شورا به پاکستان گفت که باید سفرهای هیئت شورای صلح، بیشتر شود تا در افغانستان صلح تامين شود.

او نیز افزود که صلح در افغانستان به نفع افغانستان، کشورهای منطقه و جهان است و باید همه به گونۀ مشترک در راستای تامين صلح در افغانستان تلاش کنند.

ابراهیمی در اشاره به عملیات اخیر نیروهای امنیتی افغان در نقاط مختلف کشور، از اين نيروها خواست تا عملیات شان را شدت بخشند تا مخالفین مسلح دولت، آماده گفتگوى صلح با دولت شوند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement