خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مراکز صحی پکتیا از ماه گذشته بدینسو ادویه را بدست نیاورده اند

مراکز صحی پکتیا از ماه گذشته بدینسو ادویه را بدست نیاورده اند

Jan 16, 2019 - 20:00

گردیز (پژواک، ۲۶جدی ۹۷): به مراکز و کلینیک های صحی در مرکز و ولسوالی های پکتیا، از یکماه گذشته بدینسو ادویه اکمال نشده که در پی آن مردم با مشکلات زیاد مواجه اند.

عیدمحمد احمدزی ولسوالی چمکنی به تاریخ ۲۶ جدی، به آژانس خبری پژواک گفت که شش کلینیک موجود دراین ولسوالی با کمبود شدید ادویه و مواد غذایی برای بیماران مواجه اند و با وجود تعهد سپرده شده مشکل هنوز هم پا برجاست.

او ميگويد: ((با عقد قرارداد تازه در چمکنی ادویه کم شده، در اعاشه مریضان نیز کاهش رونما شده و رسیدگی صورت نمیگیرد. آنها امروز را برای حل مشکل معین کرده بود، اما تاکنون حل نشده است.))

همچنان عبدالرحمن سوله مل ولسوال سیدکرم، شرکت که در عرصه خدمات صحی فعالیت میکند، به سهل انگاری متهم کرد و گفت که با فشار مردم ادویه ذخیره شده در نهاد متذکره، به ولسوالی انتقال یافته است.

وى اذعان کرد: ((ادویه که از شرکت سابقه باقی مانده بود، ۵۰ درصد را آورده تا نیازمندی های اولیه مردم به آن تکافو شود، اما نهاد قراردادی جدید تا هنوز یک قرص را هم نیاورده است، اما وعده نموده که در روزهای نزدیک اکمال خواهد نمود.))

حضرت احمدزی ولسوال احمدابا نیز در پی نبود ادویه از فشارهای مردم یادآوری نموده و می گوید که از حدود سه هفته بدینسو، به امبولانس کلنیک ولسوالی احمدابا نیز سهمیه پترول داده نشده است.

موصوف به پژواک گفت: ((کلینیک های ما از بابت ادویه فلج اند، قرادادی که اکمال تیل امبولانس را بدوش گرفته، آن را هم تهیه نکرده، اکثر مردم بدون دریافت دارو دوباره بر میگردند.))

همچنان حکیم وزیری ولسوال زرمت نیز میگوید که شفاخانه مرکزی و شش کلینیک کوچک این ولسوالی تا هنوز تحت پوشش قراردادی جدید قرار نگرفته که تاثیر سوء بر خدمات صحی گذاشته است.

نامبرده میگوید: ((تاکنون هیچ چیز در اختیار ما قرار نگرفته، یکسره مشکل است، هیچ کلنیک ما تسهیلات را دریافت نکرده، کمک های هنگفت با شفاخانه مرکزی صورت میگیرد، اما این جا هیچ چیز نیست، مشکل بی حد زیاد است.))

از جانب دیگر مردم از فقدان ادويه در مراکز صحی شکایت نموده و میگویند که اکثر مردم توان خرید ادویه از بازار را ندارند.

ازجمع افراد متذکره، نورالله باشنده ولسوالی احمدابا میگوید که یک بیمار را برای معالجه به کلینیک مرکزی ولسوالی انتقال داده، اما بدون دریافت ادویه با دستان تهی برگشته است.

نامبرده گفت: ((دخترک کوچکم مریض است، بیماری های زمستانی است، این جا آمدیم، صرف مریض را معاینه کرد، برایم گفتند که دوا نیست. پول خرید ادویه را ندارم، نمی دانم چه کنم؟))

شماری باشندگان دیگر پکتیا نیز اظهارات مشابه دارند.

ولایت خان احمدزی رییس صحت عامه پکتیا، نیز این مشکل را میپذیرد و میگوید که برای تهیه ادویه، تیل و چوب محروقاتی برای تسخین مراکز صحی، بر نهاد قراردادی موسوم به هېواد فشار وارد نموده است.

احمدزی به پژواک گفت: ((شرکت های قراردادی باید از تاریخ اول ماه، با کلینیک ها قرارداد کنند، در خلال پانزده روز چگونه به تمام کلینیک ها خریداری نماید، مصروف اند و تحت فشار قرار دارد تا زودتر خریداری نمایند.))

اما داکتر فضل الرحمن منگل، رییس شرکت قراردادی جدید صحی برای پکتیا، در عدم انتقال ادویه و مواد دیگر مربوط به مراکز صحی، وزارت صحت عامه را مقصر میداند که به قولش در موقع معین با ایشان قرارداد را عقد نکرده است.

منگل به پژواک گفت که تلاش میورزد تا در ده روز آینده، به همه مراکز صحی ادویه و مواد طبی دیگر را برساند.

موصوف افزود: ((این مشکل بزرگ از طرف وزارت است که این دوره را در زمستان آغاز کرد، تغییر قرارداد با شرکت دیگر را باید بیشتر انجام میداد، اما اکنون حتماً با مشکل مواجه میشویم، به برخی مناطق عاجل نیازمند؛ مقدار کم ادویه را میرسانیم، تلاش میورزیم تا زودتر به همه مناطق اکمال کنیم. اکنون فصل زمستان است مشکل گسترده ترشده، ای کاش وزارت به موقع معین آن اقدام میکرد.))

قابل ذکراست که از آغاز سال جدید میلادی، قرارداد اکمال مراکز صحی پکتیا، از شرکت سابقه مسترد و به شرکت جدید عقد شده که به سبب تشکیل داکتران در شفاخانه حوزوی و کشمکش ها روی برخی مسایل تا هنوز به کار آغاز نکرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement