خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

درکندهار، خوست و ننگرهار به حمایت صلح مظاهرات راه اندازی شد

درکندهار، خوست و ننگرهار به حمایت صلح مظاهرات راه اندازی شد

Jan 17, 2019 - 18:18

 کندهار، جلال آباد، خوست (پژواک، ۲۷ جدی ۹۷) : اعضای حرکت مردمی صلح و صدها تن در ولایات کندهار، خوست و ننگرهار، به حمایت صلح مظاهرات را راه اندازی کردند.

افراد متذکره، به تاریخ ۲۷ جدی، طی راه پیمایی های صلح آمیز، از طالبان مسلح و حکومت خواست که ضمن اعلام آتش بس به صلح روی آورند.

صدها مظاهره کننده در جاده مختلف شهرجلال آباد گشت زنی کردند و با سر دادن شعارهای امنیت می خواهیم، صلح می خواهیم، جنگ بس است، آتش بس میخواهیم حکومت افغانستان و طالبان مسلح را به تفاهم ذات البینی ترغیب نمودند.

اطفال یتیم، معلولین، موی سفیدان و جوانان از اشتراک کنندگان این راه پیمایی بودند که همه با یکصدا خواستاراعاده صلح و اعلان آتش بس شدند.

جرنیل زمیندار یکتن از موی سفیدان که باشنده ولسوالی هسکه مینه است اذعان کرد که از چهل سال بدینسو خوشی را ندیده، جنگ ها و غم ها زندگی اش را بی رونق کرده است.

موصوف علاوه نمود: (( به هرکس عذرمیکنیم، به حکومت، خلافت و امارات هر دو تضرع میکنیم و به مهمانان حاضر نیزعذر میکنیم ، به خاطر کسب رضا الله تعالی، ما افغانیم، مسلمان استیم، ما اعمار خانه خود را می خواهیم، جنگ نمی خواهیم.))

 مسعود ساپی مسؤول اتحادیه معلولین ننگرهار که با شماری معلولین به مشایعت مظاهره حضور یافته بود، گفت که قربانیان جنگ صرف افغان ها اند و باید مذاکرات صلح افغان شمول باشد.

نامبرده می گوید که هدف از اشتراک در مظاهره اعاده صلح و اعلان آتش بس از طرف های درگیر در جنگ افغانستان است.

همچنان به ابتکار حرکت مردمی صلح، در شهرخوست نیز مظاهره مشابه راه اندازی شد که صدها تن در آن اشتراک ورزیده بودند.

مظاهره کنندگان درجریان راه پیمایی شان شعارهای ((از طالبان آتش بس می خواهیم، جنگ بس است، فرصت زندگی کردن را از ما نگیرد، ما صلح می خواهیم)) را سر داده بودند.

ثناالله همدرد یکتن از اشتراک کنندگان این حرکت مردمی، به آژانس خبری پژواک گفت که چند بار پیام های نوشتاری و افراد را نزد طالبان گسیل داشته که با دولت افغانستان مذاکرات صلح را انجام دهند، اما آنها هر بار این خواست آنها را رد نموده است.

نامبرده میگوید: ((طالبان با قطر و امریکا ملاقات میکنند، اما منحیث افغان با ما وارد مذاکره نمیشوند، امروز از طالبان این تقاضا داریم که آیا فردا زمام امور را بدوش خواهید گرفت ، محکوم همین مردم خواهند بود یا کس دیگر، ما را طلب کن تا درمورد مذاکرات صلح با هم گفتگو نماییم.))

حاجی محمد نیکزاد یکتن از اشتراک کنندگان دیگر این مظاهره، به آژانس خبری پژواک گفت که دولت به همه شرایط آنها پاسخ مثبت گفته، اما طی هشت سال از طالبان مسلح جواب را دریافت نکرده ایم.

نامبرده میگوید تا زمانیکه طالبان، خواسته های آنان را مدنظر نگیرند و به آتش بس ابراز رضایت نشان ندهند، به حرکت های مدنی جاری شان ادامه خواهند داد.

حرکت مردمی خوست درکنار ننگرهار و خوست در شهرکندهار نیز راه پیمایی کردند و از طرف های درگیر خواستار آتش بس و استقرار صلح شدند.

ده ها مظاهره کننده شعارهای ((جنگ بس است، ما را قتل نکنید، آتش بس می خواهیم، خواستار صلح استیم را سر داده، از پوهنتون کندهار تا چهارراهی سردارمددخان راه پیمایی کردند و برخی ها در آن سخنرانی ها ایراد کردند.

باچا خان مولاداد یکتن از سران حرکت مردمی صلح، به آژانس خبری پژواک گفت که برای آتش بس و استقرار صلح  در شهرهای بزرگ کشور راه پیمایی ها را آغاز کرده کرده و قصد دارند تا صدای مردم را به طرف درگیر جنگ برساند.

نامبرده افزود که این مظاهرات آنها در ولایت های کندهار، ننگرهار، بلخ، کابل، خوست و برخی ولایت های دیگر ادامه دارد.

این حرکت چند ماه پیش برای اعاده صلح، از ولایت هلمند آغاز و اعضای آن تا ولایات شمال صدها کیلومتر را پیاده پیمودند و اکنون بدین منظور روند مظاهرات صلح آمیز را راه اندازی نموده اند.

نامبرده میگوید، یگانه هدف راه اندازی این مظاهرات آنان، ارسال پیام صلح به طرف های درگیر می باشد.

منور واحدی یکتن از اشتراک کنندگان مظاهره گفت که درمورد صلح افغانستان به سطح ملی و بین المللی تلاش ها شروع شده، ازاینکه فرصت بدست آمده ضایع نشود، طرف های درگیر باید خواسته های مردم را بپذیرد و آشتی نماید.

در پایان مظاهره، یک قطعنامه نیز منتشرشد که در آن از طالبان خواسته شده بود تا حرکت مردمی صلح را پذیرفته و آتش بس یکساله را که حکومت آن را قبول کرده، طالبان نیز آن را بپذیرد.

در قطعنامه یاددهانی شده که  باید طالبان مسلح در شهرها و حکومت در قرا و قصبات حملات را متوقف سازند، کشورهای منطقه رقابت های منفی شان را در خصوص صلح پایان بخشند و در روند صلح به مردم نقش نظارت کننده را اعطا نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement