خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"موسسات تحصیلات عالی خصوصی در صدد اخذ پول و محصلین در تلاش کسب اسناد اند"

"موسسات تحصیلات عالی خصوصی در صدد اخذ پول و محصلین در تلاش کسب اسناد اند"

Jan 17, 2019 - 19:55

کندهار (پژواک، ۲۷ جدی ۹۷): مردم میگویند، موسسات تحصیلات عالی خصوصی به عوض این که در کنار پوهنتون های دولتی در عرصه تحصیلات عالی، خدمات عالی را ارائه کنند، بیشتر شکل تجارتی را اختیار نموده اند.

آنان می افزایند، موسسات تحصیلات عالی در تلاش بدست آوردن پول و محصلین در پی کسب اسناد اند.

در کنار مردم عادی، آراکین دولتی نیز اذعان میکنند که موسسات تحصیلات عالی خصوصی به عوض توجه به معیارهای آموزشی، به اخذ پول بیشتر ارزش قایل میشوند، اما مسؤولین موسسات خصوصی این موضوع را نپذیرفته و می گویند که حکومت به آنها توجه معطوف نمیکند، ور نه خدمات آنها بیشتر معیاری خواهند شد.

در کندهار افزون بر پوهنتون دولتی، موسسات تحصیلات عالی خصوصی میرویس نیکه، بینوا، سبا و ملالی فعالیت دارند که صدها محصل در آن مصروف فراگیری تحصیلات در رشته های طب، اقتصاد، علوم سیاسی و حقوق، کمپیوترساینس و فاکولته های دیگر اند.

مردم در کل ، از کارکرد و عرضه خدمات موسسات تحصیلات عالی خصوصی شاکی اند و می گویند که معیاری نیستند.

محمد عالم که از یک موسسه تحصیلات عالی خصوصی در رشته علوم و حقوق سیاسی فراغت حاصل کرده، میگوید، مشکل عمده در این است که موسسات تحصیلات عالی از سوی افراد تاسیس شده که سابقه اکادمیک و علمی ندارند.

نامبرده به آژانس خبری پژواک گفت که همچو افراد صرف در تلاش بدست آوردن پول میباشند، درحالیکه از یکطرف پول بدست می آورند، باید از جانب دیگر خدمات معیاری را عرضه نمایند.

نامبرده می افزاید که متاسفانه فیس پوهنتون های خصوصی بلند ولی کیفیت آموزش آن پایین است، در پوهنتون های متذکره در کنار دیگران کارمندان دولتی و مسؤولین نیز تحصیلات شان  را ادامه میدهند که تطبیق قانون بر آنها امر دشوار است.

شفیع الله یکتن از محصلین دیگر میگوید که پوهنتون های خصوصی ضمن مشکلات متعدد دیگر، با مشکلات چون نبود ساختمان، استادان، لابراتوار و نیازمندی های دیگر نیز دچار می باشند.

موصوف به پژواک گفت که در برخی پوهنتون چنین جلوه داده میشود که گویا استادان شان درجه ماستری دارند، اما آنها لیسانس میباشند و همچنان فاقد کتابخانه و لابراتوار مجهز نیز اند که نیاز مبرم محصلین پنداشته میشوند.

نامبرده میگوید که شمار زیاد استادان موسسات تحصیلات عالی خصوصی در دوایر دیگر اجرای وظایف میکنند و بسا اوقات به موقع معین و یا هیچ در صنوف حاضر نمی شوند.

افزون براین، نامبرده یاددهانی کرد که نظر به وضعیت اقتصادی عمومی مردم، فیس های پوهنتون های خصوصی نیز بلند است و اکثر اوقات به نام های مختلف نیز از محصلین پول اخذ میکنند.

شمار زیاد ساکنین کندهار نیز نظر مشابه دارند و میگویند که اکثر پوهنتون های خصوصی نظیر پوهنتون های معیاری نیستند و معیارهای درسی که برای این موسسات تحصیلات عالی در نظر گرفته شده آن را تکمیل نمی کنند.

حضرت میرتوتاخیل رییس پوهنتون کندهار نیز بر شیوه کارکرد موسسات تحصیلات عالی خصوصی انتقاد نموده و میگوید که ادارات یادشده به معیار درسی و تطبیق نصاب دولتی توجه نکرده است.

نامبرده گفت که موسسات تحصیلات عالی در بدل بدست آوردن پول افرادی را جذب می نمایند که در امتحان کانکور دولتی ناکام شده باشند.

نامبرده می افزاید، درست است که قانون اساسی برای شان جواز داده که مانند عرصه های دیگر سکتور خصوصی در بخش تحصیلات نیز سرمایه گذاری صورت گیرد، اما این بدین معنا نیست که یک ساختمان را مشخص نموده و نام پوهنتون را بر آن بگذارند.

به گفته وی، پوهنتون تعریف شده و شرایط ويژه به خود را دارد و آن اینکه پوهنتون و معیارهای آن چیست.

توتاخیل میپذیرد که پوهنتون های دولتی نیز مشکلات خود را دارند و در بسا ولایت بر بنیاد ملحوظات سیاسی و خواسته های مردم پوهنتون ها ایجاد شده، اما پوهنتون های خصوصی با این مشکل مواجه نیستند و در هر حالت باید معیارها را مدنظر داشته باشند.

نامبرده از فعالیت چهار موسسه تحصیلات عالی خصوصی در کندهار استقبال میکند، ولی اصرار میورزد که این ادارات باید ۱۱ اصل بنیادی و ۴۹ اصل فرعی را در نظر گیرند که شامل نصاب، ساختمان، تجهیزات و همه معیارهای لازم و نیازمندی ها میشوند.

مسؤولین موسسات تحصیلات عالی در کندهار، این را نمی پذیرد که گویا صرف در صدد بدست آوردن پول اند و به معیارهای تعیین شده توجه نمیکنند.

پوهنیار عبدالمالک نیازی رییس موسسه تحصیلات عالی خصوصی ملالی، به پژواک گفت مشکل این است که حکومت به مشکلات ما توجه لازم نکرده است.

به قول وی، وزارت تحصیلات عالی، با بودجه دولتی برای استادان پوهنتون های دولتی ورکشاپ ها، سفرهای علمی خارج از کشور، بورسیه های تا درجه ماستری و دکتورا، ترفیع و شرایط مصؤونیت وظیفوی را برای شان مهیا ساخته، ولی وزارت تحصیلات عالی از این امر آنها را مستثنا قرار داده و در بخش های یادشده با ایشان هیچگونه همکاری نکرده است.

نیازی گفت که امتحان کانکور پوهنتون های خصوصی مانند کانکور پوهنتون های دولتی، از سوی وزارت تحصیلات عالی اخذ می شود، نصاب دولتی در فاکولته ها تطبیق میشود و همیشه آن را مطابق خواسته های جدید عیار می سازد.

عزت الله مدقق معاون علمی موسسه تحصیلات عالی موسوم به بینوا میگوید، مشکلات است، ولی بدین معنا نیست که دراین جا کیفیت صفر است، بلکه تلاش صورت گرفته تا پوهنتون های خصوصی نسبت به دولتی بهتر مطرح شوند.

نامبرده این را رد کرد که گویا مسؤولین پوهنتون های خصوصی صرف در صدد بدست آوردن پول اند، وی میگوید که این یک سرمایه گذاری علمی است که هدفش هر دو خدمت و تجارت است، اما این که خدمت تحت شعاع تجارت قرار نگیرد.

وی میگوید، درست است که پوهنتون ها به مدیریت، وسایل و تجهیزات نیاز دارند، ولی موضوع اکادمیک و علمی بودن آن خیلی مهم است که آنها بیشتر بر آن تمرکز میکنند.

قابل ذکراست که وزیر تحصیلات عالی چندی پیش طی سفرش به کندهار اذعان کرده بود که بدبختانه در جریان سال های گذشته شماری زیاد پوهنتون ها، به اساس فشارهای سیاسی و روابط ایجاد شده اند.

نامبرده یاددهانی کرد که تلاش میورزد تا همه پوهنتون های خصوصی ارزیابی شوند و تا آن زمان جواز صدور ایجاد برای پوهنتون دیگر متوقف شود.

وی اذعان کرده که وزارت در نظر دارد تا استادان پوهنتون های خصوصی نیز مانند استادان پوهنتون های دولتی، از امتیازات چون ترفیع و تقاعد بهره مند شوند.

به اساس معلومات، در سال ۲۰۰۱ میلادی زمانیکه طالبان بر اریکه قدرت تکیه زده بودند، به سطح کشور چهار پوهنتون فعالیت میکرد که در مجموع ۷ هزار محصل در آن مصروف فراگیری تحصیلات عالی بودند، درحالیکه اکنون در سراسر کشور ۳۶ پوهنتون دولتی و ۱۲۷ پوهنتون خصوصی فعالیت میکنند که بیشتر از ۳۷۰ هزار محصل در آن مصروف کسب تحصیلات اند.

مردم و ناظرین انتقاد میکنند که کمیت افزایش یافته، ولی کیفیت آن قناعت بخش نیست.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement