خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى نماينده گان، بر کارکرد دور شانزدهم تقنينى ولسى جرگه انتقاد کردند

برخى نماينده گان، بر کارکرد دور شانزدهم تقنينى ولسى جرگه انتقاد کردند

Jan 19, 2019 - 15:47

کابل (پژواک،۲۹جدی۹۷): در نشست پايانى دور شانزدهم تقنينى ولسى جرگه، برخى اعضا بر کارکرد اين دوره انتقاد نمودند و شمارى هم از کم کارى هايى که وجود داشته، از مردم معذرت خواستند.

اين دور ولسى جرگه، در ماه حوت سال ١٣٨٩ آغاز شده بود.  

به اساس قانون، دور شانزدهم تقنينى اين جرگه، بايد در سال ١٣٩٤ پايان مى يافت؛ اما انتخابات جرگه بنا به دلايلى برگزار نشد و رييس جمهور طى حکمى، ميعاد کار اعضاى اين جرگه را تا برگزارى انتخابات اين جرگه تمديد کرد.

سرانجام در ٢٨ و ٢٩ ميزان در ٣٢ ولايت و در پنجم عقرب در کندهار، انتخابات ولسى جرگه برگزار شد و قرار است انتخابات اين جرگه، در ولايت غزنى سال آينده برگزار شود.

نتايج ابتداديى اين انتخابات که با شکايت هاى زياد از تقلب و تخلف همراه بود، اعلام شده است.

ولسى جرگه فردا رخصتى هاى زمستانى يک و نيم ماهه را آغاز مى کند و به احتمال زياد تا ختم اين رخصتى ها، نتايج نهايى انتخابات يادشده اعلام و دور هفدهم تقنينى جرگه آغاز يابد.

در نشست امروز اين جرگه، برخى گزارش کارى اين دور جرگه ارايه شد و برخى نماينده گان مردم بر کارکرد اين دور انتقاد کردند.  

داکتر رمضان بشردوست نماینده مردم کابل در ولسی جرگه، در نشست امروز این جرگه در اشاره به کارکرد های اعضای دور کنونی ولسی جرگه گفت: «در این دور ما ظلمی را به حق مردم کردیم که در طول پارلمان بی پیشنه بود، ما به ملت جفا کردیم، از فاسدین و قاچاقبران دفاع کردیم.»

او افزود که در دور شانزدهم تقنينى شوراى ملى، اعضاى اين شورا کارکرد خوب نداشته اند.

علی اخلاقی نماینده مردم غزنی در این جرگه گفت: «ما در این دور نتوانستیم خواست های مردم را برآورده سازیم، ۷۰ تا ۸۰ تن غیرحاضر دایمی داشتيم؛ اما هیچ کس صدای خود را بلند نکرد، این ضعف بر می گردد به هیئت اداری.»

او مدعى شد که اکثریت اعضای ولسى جرگه، برای مصئونیت جان و مال شان به این جرگه آمده بودند و در فکر مردم نبودند.

امان الله پیمان نماینده مردم بدخشان در این جرگه گفت: «تاریخ در مورد این دور تقنینی قضاوت خواهد کرد، کدام کاری نبود که شماری به خاطر قاتلان و جانیان نکردند؛ حتی به این خانه توهین کردند، وجدان بعضی ها آرام نخواهد بود.»

الله گل مجاهد، انجنيرکمال صافى، عبدال الله محمدى و فوزيه کوفى نیز از کارکرد اعضای فعلی این جرگه انتقاد کردند و از کم کاری شان، از مردم معذرت خواستند.

عبدالرووف ابراهيمى رييس ولسى جرگه گفت که به احتمال زياد، نشست امروز اين جرگه نشست پايانى دور شانزدهم تقنينى مى باشد.

 ابراهیمی با وجودی که موجودیت برخی مشکلات را در دور شانزدهم تقنینی شورای ملی پذیرفت اما گفت که اجلاس جاری، با موفقیت سپری شد.

او از حکومت نیز انتقاد نموده افزود که حکومت با وجود خواست های مکرر اعضای شورای ملی، تشکیلات اساسی دولت را غرض تصویب به این جرگه نفرستاد و در حال حاضر، شماری از اداره ها از سوی سرپرستان اداره می شود.

میرداد خان نجرابی منشی این جرگه که گزارش کاری اجلاس شانزدهم دور تقنینی شانزدهم شورای ملی را ارایه می کرد گفت که در جریان دور تقنینی شانزدهم این جرگه، ۸۹۴ جلسه برگزار گرديده و ١٩٣ سند تقنینی  تصویب شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement