خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"آزادى بيان نبايد قربانى گفتگوهاى صلح گردد"

"آزادى بيان نبايد قربانى گفتگوهاى صلح گردد"

Jan 20, 2019 - 14:22

کابل (پژواک، ٣٠ جدی ۹۷): فدراسیون نهادهای ژورنالیستان و رسانه هاى کشور، با نگرانى از عدم توجه به آزادى بيان بعنوان بزرگترين دستاورد کشور، در جريان گفتگوهاى صلح، مى گويند که آزادى بيان نبايد قربانى گفتگوهاى صلح گردد.

مسئولان اين فدراسیون، امروز در نشست خبرى گفتند با توجه به اینکه آزادی بیان از بزرگترین دستاورد های کشور طی ١٨ سال گذشته مى باشد و از اینکه تاحال در جریان گفتگو های صلح، هیچ اشاره ای به این ارزش نشده، نگران کننده است.

درنشست ياد شده، اعلاميۀ فدراسيون نهاد هاى ژورناليستان به خوانش گرفته شد.

دراعلاميه گفته شده که فدراسیون نهادهای ژورنالیستان افغانستان، از تمامی کشورها و نهاد های بین المللی دخیل در گفتگو های صلح، گروه طالبان،  و به خصوص از حکومت می خواهد تا درجریان گفتگو های صلح؛ آزادی بیان، گردش اطلاعات و فعالیت آزادانه رسانه ها را به عنوان اصول بنیادین، مد نظر داشته باشند.

همچنان درادامۀ اين اعلاميه خاطرنشان گرديده که نتایج گفتگو های صلح، نباید منافی آزادی هايی که در قانون اساسی، قانون رسانه های همگانی، قانون دسترسی به اطلاعات و سایر اسناد تقنینی که برای رسانه ها و خبرنگاران تضمین شده است، باشد.

افزون برآن دراعلاميه گفته شده که رسانه ها وفدراسیون درحاليکه از گفتگوهای صلح و رسیدن  به صلح سراسری در کشور حمایت می کنند، حاضر نیستند که ارزش ها و دستاورد هايی که آنها در چندین دهۀ گذشته بخصوص در ١٨ سال اخیر با تلاش و مبارزه به دست آورده اند، قربانی گردد.

دربخشى از اعلاميه، فدراسيون نهادهاى ژورنالستان از تمامی طرف های درگیر در گفتگوهای صلح به ویژه گروه طالبان خواسته است که تا به نتیجه رسیدن گفتگوهای صلح، مصئونیت خبرنگاران، رسانه ها و کارمندان رسانه ها بايد تضمین گردد.

همچنان اين نهاد حامى ژورناليستان، ازطرف هاى درگيرخواسته است تا زمینه دسترسی خبرنگاران به مناطق تحت کنترل شان را  به منظور جمع آوری و نشر اطلاعات فراهم ساخته، تهدیدی متوجه آنها نسازند و موانع در برابر رفت و آمد آنان در سراسر کشور را دور سازند.

درپايان اين اعلاميه  گفته شده است که رسانه ها و فدراسیون نهادهای ژورنالیستان، ضمن حمایت از گفتگو های جاری صلح، متعهد است که نقش غیر جاندارانه در چهارچوب قوانین نافذۀ کشور و اخلاق حرفه یی، ایفا خواهند کرد.

ازسويى هم سردار محمد دیندارخیل عضو فدراسیون نهادهای ژورنالیستان در این نشست گفت ازاینکه تا حال در هیچ نشستى ازگفتگوهای صلح، ارزش ها و دستاورد های رسانه ها مطرح و مورد بحث قرار نگرفته، اين بى توجهى به معنی قربانی کردن اين ارزش ها است.

وی افزود که رسانه ها فدراسیون مخالف صلح و گفتگوهای صلح نیست، خواست مشخص رسانه ها این است که حکومت باید ارزش ها و دستاوردهای رسانه ها را در گفتگو های صلح مد نظر داشته باشد.

موصوف پيشنهاد کرد که نماینده اى از آدرس رسانه ها و فدراسیون، در پروسه صلح حضور داشته باشد؛ تا مصئونیت رسانه ها حفظ گردد.

فهیم دشتی معاون کمیتۀ مشترک رسانه‌ها و حکومت گفت: "خواست های ما تنها متوجه حکومت و گروه طالبان نیست، بلکه متوجه تمامی کشورها و نهادهای بین المللی دخیل درپروسه صلح است، که نباید ارزش ها و دستاوردهای رسانه یی کشور قربانی شود."

وی افزود که رسانه ها و فدراسیون، از دستاوردها و ارزش هايی که در طول سال ها با تلاش و مبارزه به دست آورده، در گفتگوهای صلح دفاع خواهد کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement