خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

داکتر عبدالله عبدالله منحيث نامزد انتخابات رياست جمهورى ثبت نام کرد

داکتر عبدالله عبدالله منحيث نامزد انتخابات رياست جمهورى ثبت نام کرد

Jan 20, 2019 - 12:32

کابل (پژواک، ۳۰ جدی ۹۷): تیم "ثبات و همگرایی" به رهبری داکتر عبدالله عبدالله به عنوان سیزدهمین نامزد انتخابات رياست جمهورى، امروز در کميسيون انتخابات ثبت نام کرد.

داکتر عبدالله عبدالله به حیث نامزد ریاست جمهوری، عنایت الله بابر فرهمند به حیث معاون اول و اسدالله سعادتی به حیث معاون دوم، قبل از ظهر امروز رسماً در یک تکت انتخاباتی ثبت نام کردند.

داکتر عبدالله عبدالله در سال ۱۳۵۵ از "لیسه نادریه" فارغ و با سپری کردن امتحان کانکور، وارد پوهنځی طبی کابل شد و در زمستان ۱۳۶۲ از پوهنتون فارغ گردید.

وى، پس از فروپاشی تحریک طالبان، در ۱۳۸۰ سمت وزارت خارجۀ ادارهء موقت در دوره انتقالی را داشت. او در سال ۱۳۸۸ با شعار "تغییر و امید" نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد؛ اما حامد کرزى به عنوان رييس جمهور برندۀ اين انتخابات گردیدد.

همچنان، عبدالله در سال ۱۳۹۲ بار دیگر نامزد ریاست جمهوری شد. اين انتخابات به دور دوم رفت و در دور دوم، عبدالله و محمد اشرف غنى رييس جمهور کنونى به عنوان نامزدان پيشتاز به مبارزات انتخاباتى پرداختند؛ اما انتخابات بنا بر مشکلاتى به بن بست رفت و سرانجام به اساس يک موافقتنامه سياسى ميان اين دو نامزد پيشتاز، حکومت وحدت ملى تشکيل شد؛ اشرف غنى رييس جمهور و عبدالله رييس اجرايى اين حکومت اعلام و تا حال کار کردند.   

داکتر عبدالله، امروز قبل از ثبت نام به عنوان نامزد رياست جمهورى، در نشست خبری در کابل گفت که او نامزد حزب جمعیت اسلامی افغانستان است.

موصوف گفت که عنايت الله بابر فرهمند معاون اول او از حزب جنبش ملى اسلامی، و اسدالله سعادتى معاون دوم او مربوط حزب وحدت اسلامی می باشد.

او افزود که تيم ثبات و همگرايى، برعلاوه رییس جمهور با دو معاون، چون حکومت وحدت ملى، رییس اجرایی با دو معاون نيز خواهد داشت.

داکتر عبدالله گفت که اين تيم، با تکت هاى ديگرى در انتخابات رياست جمهورى رقابت سالم خواهد کرد و مصالح ملی کشور و منافع مردم را در نظر خواهد گرفت.

وی افزود که از قبل خواهان تغيير نظام سياسى با در نظرداشت قانون اساسى کشور مى باشد. 

داکتر عبدالله گفت که خواهان صلح در کشور مى باشد؛ اما صلح با عزتى را می خواهد که در آن دیدگاها، دستاوردها و خواسته های جوانان، زنان، کودکان، قربانیان حوادث، معلولین و تمام اقشار در نظر گرفته شود.

ستر جنرال عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملى اسلامی افغانستان، در این نشست گفت که اگر نتایج انتخابات با آرای شفاف مردم افغانستان اعلان شود، این بار تیم ثبات و همگرایی برنده خواهد شد.

او افزود که همه خواهان صلح در کشور مى باشند تا جلو خونریزی در کشور گرفته شود.

دوستم گفت که در این تیم، حشمت خلیل کرزی نیز شرکت خواهد کرد و این تیم در آینده به نیرومندترین تیم تبدیل خواهد شد.

محمدکریم خلیلی رییس حزب وحدت اسلامی در این نشست گفت که در انتخابات آينده ریاست جمهوری، از تیم ثبات و همگرایی حمایت خواهد کرد.

موصوف ضمن امیدواری به برگزاری انتخابات شفاف آينده ریاست جمهوری گفت: "خواست ما از تمامی کاندیدان ریاست جمهوری این است که در این شرایط حساس و نازک کشور، بیشتر به سوی ثبات بروند نه به طرف بی ثباتی؛ بیشتر از رقیب بودن رفیق باشند."

صلاح الدین ربانی رییس جمعیت اسلامی افغانستان گفت که جمعیت اسلامی در مورد انتخابات با تدبیر، دورنگری و محاسبه دقیق عمل می کند.  

او افزود: "از همین رو رهبری جمعیت اسلامی فیصله نمودند که تا به جای حمایت از نامزد بیرون از حزب و حمایت از دیگر تیم ها، داکتر عبدالله عبدالله را به حیث نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ معرفی می نمایم."

پیش ازاین؛ داکتر زلمی رسول؛ عبداللطیف پدرام، محمد حکیم، سید نورالله جلیلی، عنایت الله حفیظ، فرامرز تمنا؛ شهاب حکیمی، محمد حنیف اتمر، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، احمد ولی مسعود رییس بنیاد احمد شاه مسعود، رحمت الله نبيل و محمد ابراهيم الکوزى، براى نامزدى در انتخابات رياست جمهورى ٢٩سرطان ١٣٩٨ثبت نام کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات، ۲۹ سرطان سال آینده را روز برگزارى انتخابات رياست جمهورى و از ١٣ تا ۳۰ ماه روان، زمان ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده و گفته است که کميسيون هیچ پلانی براى تمدید روند ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری روی دست ندارد.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، هر فردی که می خواهد نامزد انتخابات ریاست جمهوری باشد؛ باید مسلمان، تبعه افغانستان و تا روز برگزاری انتخابات چهل سال سن داشته باشد، یکصدهزار تذکره برچسب دار ارایه کند و یک میلیون افغانی را نقداً به این کمیسیون بسپارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement