خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ليوال، ابدالى ونجرابى به حيث نامزدان انتخابات رياست جمهورى ثبت نام کردند

ليوال، ابدالى ونجرابى به حيث نامزدان انتخابات رياست جمهورى ثبت نام کردند

Jan 20, 2019 - 19:35

کابل (پژواک ٣٠ جدى ٩٧): نو رحمان ليوال ، شیدا محمد ابدالی و غلام فاروق نجرابی بحيث نامزدان انتخابات رياست جمهورى در کميسيون انتخابات ثبت نام کردند اما به احمد الیاس الیاسی و ضیاءالحق حافظی اجازۀ ثبت نام داده نشد.

نور رحمان لیوال با معاونیت داکتر عبدالهادی ذوالحکمت و محمد یحيی ویاړ برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

وی پس از ثبت نام در صحبت با رسانه ها گفت که در صورت برنده شدن تامین صلح و امنیت در اولویت کارش قرار دارد.

موصوف، با انتقاد از حکومت وحدت ملی می گوید که در حال حاضر کشور و مردم با مشکلات فراوان روبرو است، در صورت برنده شدن بی عدالتی، ناامنی و چالش های موجود را با برنامه های خاصی که دارند، حل خواهند کرد.

همچنان شیدا محمد ابدالی با معاونیت بصیر سالنگی و ذوالفقار امید برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

وی گفت که با حمایت مردمی و توکل به خداوند(ج) با شعار مشارکت و تغییر به میدان مبارزه آمده تا به تعهداتش که تامین امنیت، صلح و ثبات و تغییر مثبت در کشور می باشد عمل کند.

ابدالی با اشاره این که در بخش صلح و ختم جنگ برنامه های خوبی روی دست دارند، می گوید که مشارکت مردم در گفتگوهای صلح مهم است، اگر مردم حضور نداشته باشد، صلح تامین نخواهد شد.

ازسوى هم ،داکتر غلام فاروق نجرابی با معاونیت څارنوال شریف الله ودگروال محمد شریف برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

غلام فاروق نجرابی پس از ثبت نام به پژواک گفت که به امید خداوند (ج) ،حمایت مردم و بخاطر خدمت به مردم رنجدیده و کشور براى شرکت درانتخابات رياست جمهورى ثبت نام کرده است. 

وی گفت، در صورتی که برنده شود، تامین صلح از اولویت های کاری اش خواهد بود.

نجرابی، با انتقاد از نظام های گذشته گفت که کشور به امنیت، صلح و ثبات ضرورت دارد، اما نظام های گذشته هیچ دستاوردی در این خصوص نداشته اند. 

بااينحال دو تیم انتخاباتی به دلایل مختلف موفق به ثبت نام براى اشتراک درانتخابات رياست جمهورى نشدند

احمد الیاس الیاسی با معاونیت عبدالمقصود حسن زاده و امرالدین فهیم به دلیل داشتن یکصد هزار تذکره از چند ولایت محدود،  کميسيون اجازه ثبت نام برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را برایش نداد.

همچنان استاد ضیاءالحق حافظی با معاونیت محمد زلمی افعانیار پوپل و امید لنگری که برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون آمده بودند، به دلیل پوره نبودن سن چهل سالگی معاونینش و عدم تکمیل فورم های کاندیداتوری اجازه ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری  را ازسوى کميسيون انتخابات را دريافت نکرد .

استاد ضیاءالحق حافظی، با انتقاد از کمیسیون مستقل انتخابات گفت که به دلیل  نداشتن انگشت یکصد هزار رای دهنده در فورمی که کمیسیون در اختیار شان قرار داده بود، اجازه ثبت نام برایش داده نشده است.

وی، زمان ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری را محدود خوانده به پژواک گفت : «به شمول رییس جمهور و رییس اجرایی، اکثریت نامزدان تذکره ها را خریداری کرده اند، اما تذکره های راکه مردم برای من آورده اند، آن را قبول ندارند که جفا به حق ملت است .»

پیش از این داکتر زلمی رسول، عبداللطیف پدرام، محمد حکیم تورسن، سید نورالله جلیلی؛ عنایت الله حفیظ؛ فرامرز تمنا، شهاب حکیمی، نورالحق علومى، محمد حنیف اتمر، گلبدين حکمتيار، احمد ولى مسعود، رحمت الله نبیل، محمد ابراهيم الکوزى، اشرف غنی و عبدالله عبدالله، براى نامزدى در انتخابات رياست جمهورى ٢٩سرطان ١٣٩٨ ثبت نام کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات، ۲۹ سرطان سال آینده را روز برگزارى انتخابات رياست جمهورى و از ١٣ تا ۳۰ ماه روان، زمان ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده و گفته است که کميسيون هیچ پلانی براى تمدید روند ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری روی دست ندارد.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، هر فردی که می خواهد نامزد انتخابات ریاست جمهوری باشد؛ باید مسلمان، تبعه افغانستان و تا روز برگزاری انتخابات چهل سال سن داشته باشد، یکصدهزار تذکره برچسب دار ارایه کند و یک میلیون افغانی را نقداً به این کمیسیون بسپارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement