خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

محمد اشرف غنى به حيث نامزد انتخابات رياست جمهورى رسماً ثبت نام کرد

محمد اشرف غنى به حيث نامزد انتخابات رياست جمهورى رسماً ثبت نام کرد

Jan 20, 2019 - 15:09

کابل (پژواک، ۳۰ جدی ۹۷): محمد اشرف غنی به عنوان چهاردهمین نامزد انتخابات رياست جمهورى، امروز با دو معاونش صالح و دانش، در کميسيون انتخابات رسماً ثبت نام کردند.

 در تکت انتخاباتى محمد اشرف غنی، امرالله صالح به حیث معاون اول؛ و محمد سرور دانش به حیث معاون دوم، شامل مى باشند.

غنی، از لیسه حبیبیۀ کابل فارغ گردیده و از پوهنتون امریکایی در بیروت، لیسانس و ماستری را در رشتۀ علوم سیاسی به دست آورده است.

او در سال ۱۳۵۶ از پوهنتون کلمبیا در امريکا ماستری دوم را در رشتۀ روابط بین الملل و از همین پوهنتون دکتورای خویش را در رشته مردم‌شناسی اخذ نمود.

موصوف در پوهنتون اورهوس دنمارک و بین سال‌های ۱۳۶۲-۱۳۷۰ در پوهنتون‌های معتبر امریکا از جمله بریکلی و جانزهاپکنز به صفت استاد ایفای وظیفه نموده، در سال ۱۳۷۰ به حیث مشاور ارشد در بانک جهانی، مشاور ارشد نمایندۀ خاص سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۰۲ به حیث وزیر مالیه، رییس پوهنتون کابل، در سال ۲۰۱۰ میلادی مسئول روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نظامیان خارجی به نیروهای افغان، و در سال ۱۳۹۳ و پس از انتخابات دور دوم ریاست جمهوری، به عنوان رئیس جمهور منتخب افغانستان تعیین شد.

محمد اشرف غنی، امروز پس از ثبت نام بعنوان نامزد انتخابات رياست جمهورى به رسانه ها گفت: "پیشنهاد صلح برای نخستین بار از آدرس حکومت من صورت گرفت و این تیم، متعهد به صلح است و ما صلح می آوریم، تیم ما تعهد می کند که بالای نیروهای امنیتی با وقار، هیچ نوع معامله صورت نخواهد گرفت."

وی افزود: "بزرگترین قوم، قشر فقیر کشور است که این قوم در هرکوچه، منطقه و لایت کشور وجود دارند، که ختم گرسنگی، شعار تیم و خدمت و رسیدگی به آنها، از تعهدات تیم ما است."

موصوف گفت که کمیسیون مستقل انتخابات، کمیسیون شکایات انتخاباتى و نهادهای ناظر بر انتخابات، نیاز به اصلاحات دارند و اصلاحات صورت خواهد گرفت.

غنی درادامه علاوه کرد که دفاع از قانون اساسی و استقلال کشور، از اهداف اساسی تکت انتخاباتی آنها است و تا صدمین سالروز استقلال کشور، باید به تمام دنیا نشان داده شود که افغان ها یک ملت واحد مى باشند.

امرالله صالح، دلیل پیوستنش به تکت انتخاباتی اشرف غنی را دولت سازی، جانشین ساختن کفایت ملی به جاى تقسیم نامشروع و مصلحتی قدرت، مشروعیت بخشیدن به دستگاه عدلی و قضایی، عنوان کرد.

همچنان، به پایان رساندن رفتار فرعون‌گونۀ شماری از مقامات دولتی با ملت، تحکیم ادارات دولتی و از بین بردن فاصله بین اداره دولتی و مردم، ایجاد رابطۀ بهتر ملت با دولت، داشتن دولت یک صدا،  پایان دادن به تهاجم بالای هویت کشور و مرهم‌گذاری به زخم‌های مردم، از جمله مواردى است که صالح از آنها به عنوان معامله با اشرف غنی یاد کرد.

ازسويى هم سرور دانش معاون دوم رياست جمهورى طى صحبتى گفت: "ما در دورۀ گذار از بحران‌های متوالی دهه‌های گذشته قرار داریم و هنوز تحت فشار روانی گذشته‌های تلخ و غمبار تاریخ این سرزمین هستیم. هنوز بحران پایان نیافته است و ما هنوز در یک چرخه از دشواری ها و چالش های رنگارنگ به سر می‌بریم."

دانش افزود که آنها مصمم‌تر از گذشته و با درس از کاستی‌ها و نواقص گذشته و با شناخت کامل از عمق مشکلات کنونی و به خاطر فایق آمدن بر آنها به میدان آمده اند.

 وى دردامه گفت: "در طول چهار سال گذشته، یک تحول و تغییر بنیادی تهداب گذاری شده و در عرصه های گوناگون حکومتداری، تجارت و اقتصاد، زیربناها، معادن، انرژی، زمینداری، توسعه شهری و موضوعات دیگر، پالیسی ها و پلان های جامع و دقیق ترتیب یافته و به اجرا گذاشته شده است. و امروز با اطمینان می گويیم که هیچ حکومتی، نه به اندازه حکومت ما با مشکلات و چالش ها مواجه بوده و نه به اندازۀ این حکومت دستاورد داشته است."

 اين درحاليست که پیش از این؛ داکتر زلمی رسول؛ عبداللطیف پدرام، محمد حکیم، سید نورالله جلیلی، عنایت الله حفیظ، فرامرز تمنا؛ شهاب حکیمی، محمد حنیف اتمر، گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، احمد ولی مسعود رییس بنیاد احمدشاه مسعود، رحمت الله نبيل، محمد ابراهيم الکوزى و داکترعبدالله عبدالله براى نامزدى در انتخابات رياست جمهورى ٢٩سرطان ١٣٩٨ثبت نام کرده اند.

کمیسیون مستقل انتخابات، ۲۹ سرطان سال آینده را روز برگزارى انتخابات رياست جمهورى و از ١٣ تا ۳۰ ماه روان را، زمان ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده و گفته است که کميسيون، هیچ پلانی براى تمدید روند ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری روی دست ندارد.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات، هر فردی که می خواهد نامزد انتخابات ریاست جمهوری باشد؛ باید مسلمان، تبعه افغانستان و تا روز برگزاری انتخابات چهل سال سن داشته باشد، یکصدهزار تذکره برچسب دار ارایه کند و یک میلیون افغانی را نقداً به این کمیسیون بسپارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement