خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از ۴.۵ میلیون طفل در سال ۲۰۱۹ واکسین پولیو ميگردند

بیش از ۴.۵ میلیون طفل در سال ۲۰۱۹ واکسین پولیو ميگردند

Jan 21, 2019 - 15:36

کابل (پژواک، اول دلو ۹۷): وزارت صحت عامه می گوید که در همکاری با اداره یونیسف و اداره سازمان صحی جهان، بیش از ۴.۵  میلیون طفل در مقابل پولیو واکسین خواهند شد.

در خبرنامه اين وزارت که امروز به آژانس خبری پژواک رسیده، آمده است که کمپاین واکسین پولیو، در دو مرحله در مناطق دارای خطر بلند ویروس پولیو، راه اندازی می گردد.

بر پایۀ معلومات منبع، کمپاین واکسین پولیو، مجموعاً ۱۷۹ولسوالی مربوط به ۱۷ ولایت کشور را تحت پوشش قرار داده، که از تاریخ ۲۱ الی ۲۵ جنوری در برخی ولسوالی های زون های غرب، مرکز و جنوبشرق و از تاریخ ۲۸ الی اول فبروری در اکثر ولسوالی های زون های شرق و غرب راه اندازی خواهد شد.

در خبرنامه آمده است که دوکتور فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، راه اندازی این کمپاین ها را برای فامیل ها یک فرصت مناسب دانسته و از آنان خواست تا درب منازل شان را در جریان کمپاین، به روی واکسیناتوران بگشایند و اطفال زیر سن پنج سال شان را در مقابل این مرض واکسین کنند.

وزیرصحت عامه افزود: "هموطنان نقش مهمى را در محو پولیو ایفا کرده می توانند. ما همه نیاز داریم که به خاطر پایان بخشیدن مرض فلج اطفال یا پولیو با هم متحدانه کار کنیم."

موصوف در ادامه صحبت هایش گفت: "اطفال ما معصوم اند و متکی به ما هستند که از این مرض فلج قابل وقایه، آنان را حفاظت کنیم و اجازه ندهیم که از اثر غلفت و بی پروایی، آنان به این مرض فلج کننده دایمی مصاب گردند."

خبرنامه خاطر نشان کرده است که اطفال زیر سن پنج سال به شمول نوزادان، اطفال مریض، به خواب رفته و مهمان، باید در جریان کمپاین واکسین شوند.

علاوه بر آن، اگر کدام طفلی که از واکسین باز می ماند، فوراً به خاطر واکسین نمودن، به نزدیکترین مرکز صحی که واکسین به صورت رایگان به اطفال تطبیق میگردد، برده شود.

در خبرنامه تصریح گردیده که اطفال نوزاد و مریض، بیشتر به این واکسین نیاز دارند؛ چون مقاومت و معافیت بدن آنان ضعیف است و اگر واکسین نگردند، بسیار  به زودی به این مرض مصاب میگردند.

همچنان در خبرنامه، واکسین نمودن اطفال در هر دور کمپاین مهم دانسته شده؛ زیرا معافیت و مقاومت بدن اطفال در مقابل این ویروس، با گرفتن واکسین در هر دور کمپاین افزایش می یابد.

علاوه بر آن، طبق فتاواى عالمان جید دین مقدس اسلام و مراجع معتبر دینی کشور و سطح جهان اسلام راجع به اهمیت واکسین در مقابل پولیو، واکسین نمودن اطفال مسئولیت و مکلفیت هر مسلمان دانسته شده و اگر والدین، اطفال شان را در مقابل این مرض به اثر غفلت و شایعات ناروا واکسین نکنند، در حقیقت گناه و جفای بزرگ را در حق اطفال معصوم شان مرتکب میگردند.

در حال حاضر، افغانستان، پاکستان و نایجریا تنها سه کشور اندیمیک پولیو در جهان باقی مانده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement