خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کميسيون شکايات انتخاباتى: با مداخله کنندگان در امور انتخابات مطابق قانون برخورد خواهد شد

کميسيون شکايات انتخاباتى: با مداخله کنندگان در امور انتخابات مطابق قانون برخورد خواهد شد

Jan 21, 2019 - 20:43

کابل (پژواک، اول دلو ٩٧): کميسيون شکايات انتخاباتى به هر نوع مداخله مامورين دولتى در روند پيشبرد امور انتخابات و رسيدگى به شکايات انتخاباتى هشدار داده و اعلام مى دراد که در صورت تکرار اينگونه مداخلات با مداخله کنندگان مطابق قانون برخورد خواهد کرد.

اين مطلب در خبرنامه اى که از سوى اين کميسيون به نشر رسيده، ابراز شده است.

در خبرنامه آمده است که کميسيون شکايات انتخاباتى به عنوان مرجع ذيصلاح، قانونى و مشروعيت بخش روند انتخابات، در شرايط کنونى به رغم مشکلات و چالش هاى فراوان، مربوط به انتخابات ولسى جرگه که همگان از آن ها مطلع اند، با همکارى و تشريک مساعى کامل با ناظرين، نهادهاى جامعه مدنى و جريان هاى سياسى و ساير شرکاى انتخاباتى به صورت جدى تلاش مى ورزد، تا در چارچوب صلاحيت هاى قانونى خويش از طريق بررسى و رسيدگى دقيق به موقع به شکايات و اعتراضات انتخاباتى از حقوق و آراى حقيقى راى دهندگان دفاع نموده و با باخورد مسوولانه با پروسه ملى انتخابات به صلاحيت ها و مکلفيت هاى قانونى خويش به درستى عمل نمايد.

با وصف تلاش ها و پيگيرى هاى مجدانه کميسيون شکايات انتخاباتى براى پيشبرد روند دريافت، بررسى و رسيدگى به اعتراضات و شکايات انتخاباتى مطابق قوانين و طرزالعمل هاى انتخاباتى و نهايى سازى موقع نتايج آن، متاسفانه در برخى ولايات و حوزه هاى انتخاباتى، پروسه عادى روند بازشمارى و ارزيابى ها به چالش کشيده شده و به عناوين مختلف مشکلات فراروى کار کميسيون هاى انتخاباتى ايجاد مى گردد.

کميسيون شکايات انتخابات با اعلام تعهد کامل خويش بر اعمال قوانين انتخاباتى در تمام مراحله مربوطه انتخاباتى يک بار ديگر بر موضوعات ذيل تاکيد مى ورزد:

١- کميسيون شکايات انتخابات نسبت به هر نوع مداخله مامورين دولتى به شمول اعضاى شوراى ولايتى در روند پيشبرد امور انتخابات و رسيدگى به شکايات انتخاباتى هشدار داده و آن را موجب صدمه به روند امور انتخابات و بى اعتبارى نهادهاى مذکور و نهادهاى انتخاباتى دانسته و اعلام مى دارد، که در صورت تکرار اينگونه مداخلات و مواصلت شکايت ويا گزارش از اين بابت، مداخله کنندگان را شناسايى و با ايشان مطابق قانون برخورد خواهد کرد.

٢- از نهادهاى دولتى در کل تقاضا به عمل مى آيد تا صرفا به فراهم آورى تسهيلات و زمينه مساوى و عادلانه براى پيشبرد روند باقى مانده انتخاباتى محدود باشند و بى طرفى مطلق خويش و منسوبين مربوط را حفظ نمايند و به استقلال کميسيون هاى انتخاباتى احترام قايل باشند.

٣- کميسيون شکايات انتخاباتى به مبارزه با هر نوع مظاهر و مصادق فساد متعهد بوده و از تمامى هموطنان به ويژه کانديدان جدا مى خواهد تا در صورت مشاهده هر نوع فساد و رشوه ستانى و سوء استفاده از نام کميسيون و يا مسوولان آن در مرکز و ولايات، با اسناد و مدارک لازم به کميسيون مرکزى شکايات کتبا اطلاع داده و در راستانى مبارزه با فساد با اين کميسيون همکارى نمايند.

٤- کانديدان راه يافته در لست نتايج ابتدايى انتخاباتى ولسى جرگه کسانى نيستند که شامل بودن شان در لست نهايى از جانب کدام نهاد قانونى تا هنوز تضمين شده باشد، بناء با فشار وارد نمودن مستقيم و غير مستقيم به کميسيون هاى انتخاباتى در روند عادى آن مداخله ننموده، منتظر نتايج نهايى باشند.

٥- اعلان نتايج ابتدايى به هيچ عنوان برندگان و بازندگان واقعى را مشخص کرده نمى تواندو نتايج واقعى و نهايى بعد از رسيدگى به تمام شکايات و اعتراضات توسط کميسيون شکايات انتخاباتى و نتيجه گيرى هاى مبتنى بر آن ها اعلام خواهد شد. بنا براين راه نيافته گان به لست هاى ابتدايى، خواسته هاى خويش را از طريق سجل در قانون پيگيرى نموده و مطمين باشند که کميسيون شکايات به شکايات قانونى شان در چارچوب قانون، رسيدگى و تصاميم لازم را به موقع اعلام خواهند کرد. بناء جدا تقاضا مى گردد تا از هر نوع اقدامات فراقانونى و ايجاد موانع فرا راه اجراى قانون پرهيز نمايند، در غير آن هر نوع اقدام غير قانونى که به روند کار کميسيون هاى انتخاباتى اخلال وارد کند، تخلف محسوب شده و تدابير قانونى را در پى دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement