خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"انتخابات مجدد در کابل برگزار و اعضاى کمیسیون انتخابات برکنار شوند"

"انتخابات مجدد در کابل برگزار و اعضاى کمیسیون انتخابات برکنار شوند"

Jan 22, 2019 - 13:34

کابل (پژواک، ۲ دلو ۹۷): نامزدان معترض انتخابات ولسی جرگه، از چهار دروازۀ کابل که به روی ترافیک مسدود کرده بودند، یکی را باز کردند؛ اما تاکید بر برگزاری مجدد انتخابات در کابل و برکناری اعضاى کمیسیون انتخابات دارند.   

انتخابات ولسی جرگه در ۳۲ ولایت در ۲۸ و ۲۹ میزان و در ولایت کندهار در پنجم عقرب سال روان برگزار شد.  کمیسیون با تاخیر سه ماهه، نتایج ابتدایی این انتخابات را اعلام کرد.

صبح امروز ده ها تن از نامزدان و صد ها تن از هواداران آنها که بر اين نتايج اعتراض دارند، چهار دروازه ورودی شهر کابل را به روی ترافیک مسدود کردند.

اما دروازۀ شرقى، حوالى ساعت دوازده و نيم امروز به روى ترافيک باز شد.

حسن جان دولتزی یک تن از نامزدان معترض در اين دروازه به پژواک گفت: «اگر حکومت می خواهد که به مردم مشکل بیش از این ایجاد نشود، به خواست برحق شان رسیده گی کند؛ در غیر آن امروز ما به خاطر مریضان راه را باز کردیم؛ اما اگر آرای کابل باطل اعلام نشد و کمیشنران مورد پیگرد قرار نگرفتند، ما حتی بُز روها را می بندیم.»

قاری محمد عمر هوتک یک تن از نامزدان معترض دیگر نیز انتخابات کابل را پر تقلب خواند و گفت: «ما اجازه نمی دهیم که با سرنوشت ما معامله شود؛ چرا کمیسیون شکایات انتخابات از تصمیم خود عقب نشینی کرد؟»

او نیز نظر مشابه داشت و گفت که نامزدان در شرق کابل تصمیم گرفته اند که امروز، جاده را به روی ترافیک باز کنند؛ اما در صورتی که به خواست های آنها رسیده گی نشود، تمام جاده های کابل و دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات را مسدود خواهند کرد.

اما سه دروازه ديگر، هنوز (حوالى ساعت سه بعد از ظهر) به روى ترافيک مسدود است.

لطف الله قریشی یک تن از نامزدان معترض در دروازه شمالی کابل، به آژانس خبری پژواک گفت که ۲۰۰ نامزد معترض، همدست شده و صبح امروز چهار دروازۀ کابل را، به روی ترافیک مسدود کرده اند.

به گفته او در انتخابات حوزه کابل، تقلب های گسترده صورت گرفته و باید فیصله کمیسیون شکایت های انتخاباتی در مورد باطل اعلام کردن تمامى آراى کابل، عملى شود.

کمیسیون شکایت های انتخاباتی به تاریخ ۱۵ قوس، انتخابات کابل را  پر از تقلب و تخطی خواند و اعلام نمود که بر بنیاد قانون انتخابات و عدم مدیریت به موقع؛ آرای انتخابات حوزۀ کابل، باطل است؛ اما سپس تصمیم اتخاذ شد که آرای اين حوزۀ انتخاباتى دوباره شمارش شود.

قریشی که به نمایندگی از معترضان دیگر صحبت می کرد، گفت که کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات، باید از وظایف سبکدوش و ممنوع الخروج اعلام شوند.

به گفته موصوف، اعتراض کنندگان تا زمان بر آورده شدن خواسته های شان، به حرکت های مدنی و انسداد شاهراه ها ادامه مى دهند.

داوود کلکانی نماینده فعلی مردم کابل در ولسی جرگه و یک تن از نامزدان معترض نیز انتخابات ولسی جرگه در کابل را پرتقلب خواند و گفت: «اگر آرای کابل باطل نشود و انتخابات مجدد برگزار نشود، ما و موکلین ما به دادخواهی ادامه می دهیم؛ اگر به خواست ما توجه نشد، برعلاوه اینکه دروازه دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات را مسدود می کنیم، کسی را اجازه نخواهیم داد که در انتخابات ریاست جمهور شرکت کند.»

او مدعى شد که کميشنران کميسيون انتخابات، از نامزدان برنده پول گرفته اند، که اين پول بايد مصادره شود و کمیشنران مورد پیگرد قانونى قرار گیرند.

محمدیونس ویار، یک تن از نامزدان انتخابات ولسى جرگه و سخنگوی نامزدان معترض، گفت که در حرکت اعتراضی امروز، آن‌ها ۴۲۷ نامزد به شمول هواداران شان شرکت دارند.

او هشدار داد تا زمانی که به مطالبات آن‌ها رسیده‌گی نشود، دروازه‌های کابل را باز نخواهند کرد.

به گفته او، کمیسیون شکایات انتخاباتی هرچند وعده کرده است که به شکایات نامزدان معترض رسیده‌گی می ‌کند؛ اما آن‌ها زیاد مطمئن نیستند که این وعده عملی شود.

ذبیح الله سادات معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، در صحبت با پژواک گفت که نامزدان معترض در صورتی که از تقلب و تخلف انتخاباتی اسناد و شواهد داشته باشند، می توانند آنرا با کمیسیون های انتخاباتی به خصوص کمیسیون شکایات شریک کنند.

او گرفتن رشوت از سوی کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات را برای پیروزی نامزدان مشخص رد کرد و گفت که اگر نامزدان معترض در مورد نیز کدام اسناد داشته باشند، می توانند آن را با ارگانهای عدلی و قضایی شریک کنند تا کسانی که دست به چنین کار زده اند، مورد پیگرد قرار گیرند.

وی همچنان گفت که کمیسیون انتخابات، در اعلام نتایج ابتدایی شفافیت را تامین کرده است و نباید نامزدانى که رای لازم را نگرفته اند، برای کمیسیون و مردم مشکل ایجاد کنند.

در همین حال، عليرضا روحانی کمیشنر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که بیش از یک هزار شکایت را در مورد نتایج ابتدایی کابل به دست آورده که به صورت جدی و همه جانبه بررسی می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement