خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان کاپیسا: در زمامداری کرزی و غنی سرنوشت اعمار بند باغ دره معلوم نشد

باشندگان کاپیسا: در زمامداری کرزی و غنی سرنوشت اعمار بند باغ دره معلوم نشد

Jan 22, 2019 - 15:11

محمود راقی (پژواک، ۲ دلو ۹۷): باشندگان کاپیسا میگویند که در زمامداری حامد کرزی و اشرف غنی، بند باغ درۀ این ولایت که ظرفیت تولید ۲۵۰ میگاوات برق را دارد، اعمار نشد.

قرار معلومات مسئولین محلی، بند برق باغ دره با هزینه ۲۶۰ میلیون دالر اعمار خواهد شد، که ظرفیت تولید ۲۵۰ میگاوات را دارا میباشد.

به قول آنان، از این بند؛ افزون بر کاپیسا به ولایت های پروان، پنجشیر و برخی مناطق کابل نیز برق تمدید شده میتواند.

حاجی گل آغا باشنده مرکز کاپیسا و یکتن ازمتنفذین قومی، به آژانس خبری پژواک گفت که دریاهای پنجشیر، سالنگ، غوربند و شتل، از مرکز کاپیسا جریان دارد و با نغلو یکجا میشود؛ اما کار اعمار بند باغ دره تاکنون آغاز نشده است.

موصوف علاوه نمود که مردم از چند سال بدینسو آرزو داشتند که بند برق بر آن اعمار خواهد شد؛ اما به شمول وزیر انرژی و آب  مسئولین دیگر حکومتی و تیم های  موظف به منطقه آمدند، سروی تکمیل شد؛ اما تاکنون کارهای عملی آن شروع نشده است.

انجنیر میرآغا ساکن دیگر این ولایت گفت در صورتیکه دراین عرصه پروژه ها تطبیق میشد، به شمول وی برای عده زیادى از مردم فرصت های شغلی ایجاد میشد.

نامبرده علاوه کرد که درمنطقه سولانک ولسوالی نجراب، هزاران جریب زمین وجود دارد، حکومت تعهد نموده بود که درآنجا بند برق را اعمار میکند؛ اما سال ها گذشت، ولی آرزوهای مردم تاکنون بر آورده نشده است.

حاجی حشمت الله اسحاقزی رییس نهاد مدنی کاپیسا گفت که از زمان حامد کرزی رییس جمهور پيشین تاکنون، همه مسئولین وعده های میان تهی سپرده اند.

نامبرده از حکومت خواست تا همچو پروژه های بزرگ را تطبیق نماید که مردم و حکومت هر دو از آن مستفید شوند.

به گفته موصوف، علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب آن زمان، از کارهای عمده اش به سطح کشور از اعمار این بند یادآوری کرد؛ اما تا این دم کار این پروژه به حال ناتمام مانده است.

مسئولین محلی میگویند که وزارت انرژی و آب، در سال ۲۰۱۶ یک تیم را برای سروی از منطقه توظیف نمود که چندین سروی آن نیز انجام شده است.

قیس قادری سخنگوی والی کاپیسا گفت که آنها تلاش داشتند تا کار اعمار این بند را با یک شرکت خوب قرارداد کنند.

عزیزالرحمن تواب معاون والی، به پژواک گفت درصورتیکه این بند اعمار شود، فرصت های شغلی برای جوانان منطقه ایجاد میشود، کاپیسا به مرکز تولید انرژی برق مبدل شده که از برق وارداتی نغلو، جبل سراج و تاجکستان بی نیاز خواهد شد.

به قول موصوف، زمین های منطقه سولانک آبیاری شده و به زمین های زراعتی تبدیل خواهد شد.

وی افزود  این یک پروژه ملی است که کارهای آن باید زودتر آغاز شود.

معاون والی گفت که آنها صرف همکاری کرده می تواند تطبیق همچو پروژه های ملی کار وزارت های ذیدخل است، نمی تواند آنان را مورد فشار قرار دهند.

حسین سنجنی رییس شورای ولایتی کاپیسا میگوید که آنها چندین بار طور تحریری، پیشنهادات را پیشکش نموده اند؛ زمانیکه رییس جمهور به کاپیسا آمده بود، به وی نیز پیشنهاد کرد، نامبرده تعهد سپرد؛ اما تاکنون جامه عمل نپوشیده است.

نامبرده به پژواک گفت که در جریان سفر داکترعبدالله به این ولایت، موضوع یادشده را با وی نیز شریک کرد، ولی تاکنون عملی نشده است.

سنجنی افزود که تیم های تخنیکی و فنی، از چند سال گذشته بدینسو وارد منطقه میشوند، سروی را انجام می دهند، ولی کار عملی را شروع نمیکنند.

انجنیرمحمد اقبال ساپی، نماینده مردم کاپیسا در ولسی جرگه گفت که آنها نیز برای تطبيق این پروژه ملی، تلاش ها را به خرج داده اند؛ اما نتیجه درپی نداشته است.

نامبرده افزود که برخی کشورهای همسایه، در صدد جلوگیری از تطبیق این پروژه استند؛ اما از کدام کشورى نام نبرد.

قابل ذکراست که آب دریاهای متذکره، درمنطقه سروبی با دریای کابل یکجا شده و به پاکستان جریان می یابد.

مسئولین وزارت انرژی و آب اذعان میکنند که حکومت هندوستان، در مورد ارزیابی نموده و راجع به زمان تطبیق آن چیزی نمیگویند.

حکومت دربرج سرطان سال ۱۳۹۵ گفته بود که طی دو ماه آینده، کار اعمار بند باغ دره، به یک شرکت خصوصی واگذار خواهد شد.

آنان علاوه نموده بودند که با اعمار بند باغ دره، تولید برق بندهای نغلو، سروبی و درونته نیز افزایش خواهد یافت.

این بند که بر فراز دریای پنجشیر اعمار میشود، دارای ۱۵۸ متر ارتفاع با گنجایش ذخیره ۲۰۵ میلیون متر مکعب آب،  ۳،۱ کیلومتر تونل و چهار توربین خواهد بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement