خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان بخش اعظم حاصلات زمین هاى رییس جمهورغنی را تصاحب میکنند

طالبان بخش اعظم حاصلات زمین هاى رییس جمهورغنی را تصاحب میکنند

Jan 22, 2019 - 18:33

پل علم (پژواک، ۲ دلو ۹۷): طالبان مسلح، قسمت زیادی از حاصلات زمین های رییس جمهور محمد اشرف غنی را تصاحب نموده و طالبان نیز این موضوع را تایید میکنند.

عبدالباقی احمدزی یکتن از متنفذین قومی ولسوالی محمدآغه و فرد نزدیک به رییس جمهور محمد اشرف غنی، در رابطه به موضوع متذکره، به تاریخ ۲ دلو، به آژانس خبری پژواک گفت که رییس جمهور غنی، درمنطقه سرخ آب این ولسوالی، حدود دوصد جریب زمین دارد.

نامبرده افزود: "از پدرهم برایش زمین زیاد به میراث رسیده؛ اما رییس جمهور از برادر و پسران کاکایش، این دو صد جریب زمین را با پول خریده است."

به قول موصوف، در زمین رییس جمهور توسط ناظر وی گندم، پیاز، کچالو، جوار و محصولات دیگر زراعتی کشت میشود که حاصلات قابل ملاحظه میدهد.

نامبرده گفت: "زمانیکه حاصلات جمع آوری میشود، طالبان می آیند و قسمت زیاد آن را از ناظر میگیرند که به رییس جمهور ده فیصد هم باقی نمی ماند."

به اساس معلومات نامبرده، طالبان مسلح افزون بر زمین رییس جمهور، از زمین های دیگر نیز به زور تفنگ، مقدارى از حاصلات را تصاحب میکنند و کسیکه از این امر اجتناب ورزد، به قیمت جانش تمام میشود.

وى افزود: "۱۷ سال پیش، هنگامیکه رییس جمهورمنحیث وزیرمالیه تعیین شد، از آن زمان تاکنون همه اقارب وی در قریه با مشکلات امنیتی مواجه اند."

به اساس معلومات نامبرده، در سال ۱۳۹۵ خوشحال یکتن از دهاقین رییس جمهور، به اتهام دادن حاصلات به طالبان، بازداشت و تاکنون در قید زندان است.

به قول احمدزی، طالبان سال گذشته، یک دهقان رییس جمهورغنی را درمنطقه واغجان ولسوالی محمدآغه به قتل رساندند.

اجمل یکتن از باشندگان منطقه سرخ آب، به پژواک گفت که طالبان براین منطقه مسلط اند و از حاصلات تمام زمین ها، دهم حصه را به نام عشرجمع آوری می کنند.

نامبرده افزود: "رییس جمهور و خانواده اش ارباب های این منطقه اند، دراین جا زمین های زیاد دارند؛ اما تا جايی که من معلومات دارم، بخش اعظم حاصلات شان را طالبان میگیرند، و نهایت کم به آنها میرسد."

همچنان عبدالولی وکیل معاون شورای ولایتی لوگر، در مورد به پژواک گفت که طالبان دراین ولایت، از زمین های زیاد عشر جمع آوری میکنند و متخلفین را مجازات می نمایند.

موصوف علاوه کرد: "دراین جا شاه، گدا و وزیر همه مجبور اند تا عشر زمین های شان را به طالبان بپردازند، طالبان حاصلات زمین های رییس جمهور و مقامات دیگر حکومت را به نام باج میگیرند."

به قول موصوف، برای مسئولین حکومتی جای شرم است که حاصلات زمین های شان را طالبان تصاحب میکنند.

شمشاد لاروی سخنگوی والی لوگر، در مورد اظهارات متذکره، به پژواک گفت که آنها از مردم شنیده اند که طالبان، از زمین های مردم عشر اخذ میکنند.

نامبرده درمورد حاصلات زمین های رییس جمهور، از ابراز نظر اجتناب ورزید؛ اما افزود: "اگر مردم درعرصه تثبیت هویت عشر گیرندگان با ما همکاری کنند، گرفتار و مجازات خواهند شد."

ازجانب دیگر، طالبان هم موضوع متذکره را تایید میکنند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی این گروه، به آژانس خبری پژواک گفت که طالبان در لوگر، از دهاقین عشر جمع آوری می کنند.

نامبرده افزود که این عشر، به جبر از زارعین جمع آوری نمیشود، بلکه در اثنای جمع آوری عشر یکپارچه نیز برای عشردهندگان داده میشود که بار دوم از آنها عشر اخذ نشود.

مجاهد گفت: "در منطقه سرخ آب، از زمین های رییس اداره کابل و سران دیگر حکومتی عشر گرفته میشود و هیچکس از این امر مستثنی نیست."

این درحالیست که کشاورزان لوگر چندی پیش، به پژواک شکایت کرده بودند که به سبب خشکسالی، امسال میزان حاصلات شان کاهش یافته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement