خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"با توزیع غذا به بیجا شده گان احساس آرامش میکنم"

"با توزیع غذا به بیجا شده گان احساس آرامش میکنم"

Jan 23, 2019 - 18:36

شبرغان (پژواک، ٣ دلو ٩٧): شگوفه مبارز دختر محصلى است که پول اختصاص داده شدۀ جشن فراغتش را برای دو صد خانواده بیجاشده از جنگ غذای گرم آماده کرده است.

وی ضمن صحبتی به آژانس خبر پژواک گفت: "در صفحات اجتماعی خیمه ها و وضعیت ناهمگون خانواده های بیجا شده را مشاهده کردم، قلبم فشرده شد و همان موقع تصمیم گرفتم تا حد اقل برای یکبار هم که شده، برای آنها خدمت کوچکی انجام دهم. "

وى افزود دو روز است که برای خانواده های متضرر از جنگ که در نواحی مختلف شهر شبرغان زیست دارند، غذای گرم طبخ کرده و برای شان توزیع مى نمايد.

او علاوه کرد که با توزیع غذا به بیجا شده گان، احساس آرامش میکند و میخواهد که افراد دیگری که امکانات معیشتی خوب دارند، همت کنند و به کمک این خانواده ها بشتابند.

بانو مبارز گفت این خانواده ها که در سرمای سرد زمستان، بدون داشتن هیچنوع امکانات با مشکلات تمام روز و شب را سپری میکنند، نهایت قابل ترحم اند و باید هر انسانی برای دستگیری آنها گامی بردارد.

وی از افرادی که اکنون نیز در جبهات جنگ مصروف نبرد اند، خواست که دست از مخاصمت و دشمنی بکشند و بگذارند که همه در فضای آرام بدون دردسر راحت زنده گی کنند.

در این حال، خانواده های متضرراز جنگ، اقدام این دختر خانم را میستایند و میگویند که تا کنون چنین امری را شاهد نبوده اند که فردی آمده و از آنها دلجویی نماید.

محمد شاه یکتن از بیجا شده گان گفت: "من از ولسوالی قوش تپه، نسبت جنگ نیروهای دولتی و طالبان اینجا آمده ام و از مدت هاست که در قریه عربخانه شهر شبرغان، بدون داشتن هیچنوع امکانات معیشتی به سر میبرم. از اینکه امروز دختری برای ما غذای گرم طبخ نموده، احساس خوشی میکنم؛ چون تا کنون به خاطر ندارم که کسی از ما دلجویی کرده باشد."

وی افزود که در اینجا عده یی شامل ليست شده و برخی هم تا کنون شامل پروسه سروی نشده اند و در حالت بلاتکیلفی به سر میبرند.

او از مقامات مسئول خواست تا در قسمت رفع مشکلات شان توجه مبذول دارند و راه حلی برای چالش های فرا راه زنده گی آنها بيابند.

گل محمد یک بیجا شده دیگر گفت وضعیت زنده گی شان در ولسوالی قوش تپه طوری شد که همه شان در بین جنگ و گلوله باری گیر کرده بودند.

وی تصریح کرد که شماری از اطفال و زنان، در جنگ نیروهای دولتی و طالبان کشته شدند و در نهایت آنان تصمیم گرفتند که به شبرغان بیايند.

این مرد اضافه کرد: "بعد از دیر وقت ها، نخستین بار است که دختری همت کرده، به محله زیست ما می آید و برای ما غذا میدهد. "

او از مقامات خواست تا برای ختم جنگ کاری کنند؛ تا آنها بتوانند به خانه های شان برگردند.

از آغاز سال روان تا کنون، صدها خانواده نسبت جنگ نیروهای دولتی و طالبان؛ از ولایات فاریاب، سرپل، و لسوالی های قوش تپه، درزاب و آقچه ولایت جوزجان، به شهر شبرغان پناه آورده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement