خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نتايج نهايى انتخابات ولسى جرگه از سه ولايت اعلام شد

نتايج نهايى انتخابات ولسى جرگه از سه ولايت اعلام شد

Jan 23, 2019 - 13:59

کابل(پژواک، ۳ دلو ۹۷): کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج نهایی نامزدان پیشتاز انتخابات ولسی جرگه ولایات پنجشیر، کاپیسا و سرپل را اعلام کرد.

عبدالبدیع صیاد رییس کمیسیون مستقل انتخابات، که امروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد، گفت که به اساس فیصله کمیسیون مستقل انتخابات، در ولایت پنجشیر هر یک حاجی ظل محمد زلمی نوری با کسب (۸۴۵۶) رای و قاضی راحله سلیم با کسب (۱۵۷۷) رای برنده شده اند.

وی افزود که در ولایت کاپیسا هر یک میرداد خان نجرابی با کسب ‍(۵۸۴۹) رای، انجنیر میر حیدر افضلی با کسب (۵۳۷۰) رای، جنرال اقبال صافی با کسب (۵۳۵۵) رای، و خدیجه الهام خلیلی با کسب (۱۳۷۸) رای به مجلس نمایندگان راه پیدا کرده اند.

همچنان وی گفت که در ولایت سرپل؛ محمد اکبر سلطان زاده با کسب (۹۲۴۲) رای، سید محمد حسن شریفی بلخابی با کسب (۷۳۵۸) رای، الحاج حمیدالله بیگ با کسب (۶۲۶۰) رای، حاجی سید حیات الله عالمی با کسب (۵۷۴۶) رای و عزیزه جلیز با کسب (۶۰۱۵) رای، از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برنده اعلام گردیدند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات، در مورد اينکه نتايج نهايى ساير ولايات چه زمانى اعلام خواهد شد؟ افزود هر زمانی که کميسيون شکايات انتخاباتى، ليست ولايات باقی مانده را نهايى و با اين کميسيون شريک سازد، بدون ضياع وقت لیست اعلام می گردد.

صیاد افزود: «از کمیسیون شکایات انتخاباتی می خواهیم که مطابق جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات که با آنان شریک شده است، به زودترین فرصت به شکایات مردم رسیدگی کند و نتایجش را به ما بفرستند تا نتایج نهایی ولایات باقی مانده را نیز با مردم افغانستان شریک کنیم تا مردم مطمین شوند.»

وی، در بخشى از صحبت هايش به نامزدان شامل لیست نهايى، آرزوى موفقيت و خدمتگذارى کرده و از افرادى که نتوانسته اند به اين لیست نهایی راه يابند، خواست تا خلاف قانون عمل نکرده، بلکه مطالبات شان را از مجراى قانونى دنبال نمايند.

این در حالی است که سه روز قبل، نتایج نهایی انتخابات ولسی جرگه از ولايات لغمان، دایکندی، سمنگان، جوزجان، بامیان، پروان، ارزگان، زابل و نیمروز اعلان شد.

در انتخابات ولسی جرگه ۲۸ و ۲۹ میزان، در ۳۲ ولایت، و ۵ عقرب در کندهار، تقلبات گسترده یی صورت گرفت.

در تقویم انتخابات ولسی جرگه، اعلان نتایج ابتدایی تاریخ ۱۹ عقرب و اعلان نتایج نهایی، مطابق به قانون یک ماه پس از اعلان نتایج ابتدایی تعیین شده بود؛ اما بعداً کمیسیون انتخابات گفت که به دلیل مشکلات تخنيکى، انتقال مواد از ولایات به ولسوالی ها و نیاز بیشتر به تصفیه، اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ولسی جرگه ولایات، در ۲ قوس و از کابل در ۱۰ قوس اعلان می شود.

اما سرانجام کمیسیون مستقل انتخابات، نتايج ابتدايى انتخابات را تا ٢٤ جدى اعلام کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات، در حالی نتایج نهایی انتخابات ولسی جرگه سه ولایت ديگر را اعلام کرد که روز گذشته، شماری از نامزدان معترض ولايت کابل و هواخواهان شان، چهار دروازه کابل را  براى چند ساعت، به روى ترافيک مسدود کردند و خواستار ابطال آرای حوزه کابل شدند.

رییس کمیسیون انتخابات، با نگرانی از عدم اطمینان حکومت به خاطر بودجه چهار انتخابات پیش رو، گفت: «حکومت افغانستان و دونرهای بین المللی در رابطه به بودجه انتخابات ریاست جمهوری که ما چهار انتخابات داریم، به زودترین فرصت اطمینان بدهند؛ بخاطری که فراهم کردن بودجه وظیفه دولت افغانستان است.»

وی، با انتقاد از حکومت وحدت ملی، گفت که تاکنون حکومت در مورد بودجه انتخابات پیش رو به کمیسیون اطمینان نداده است.

صیاد، از نامزدان ریاست جمهوری خواست که از کمپاین های غیر قانونی خود داری کنند؛ در غیر آن با متخلفین برخورد قانونی صورت می گیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement