خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مظاهره کرايى بر ضد شرکت افغان تيلى کام در کابل راه اندازى شد

مظاهره کرايى بر ضد شرکت افغان تيلى کام در کابل راه اندازى شد

Jan 24, 2019 - 14:05

کابل (پژواک،٤ دلو ۹۷): شرکتى که ادعاى دو ميليارد افغانى قرضه بالاى شرکت مخابراتى افغان تيلى کام دارد، ده ها تن را در بدل پول وادار به مظاهره عليه اين شرکت مخابراتى نموده و افغان تيلى کام ادعاى اين مقدار پول را رد مى کند.

محمد نبی رییس شرکت «نبی بُست»، اين مظاهره را تنظيم و راه اندازى کرده است. افراد شامل مظاهره که حدود ٥٠ تن بودند، امروز در چمن حضورى شهر کابل تجمع کرده بودند.

اکثريت اين مظاهره کننده ها، کارگرانى اند که هر کدام آنها در بدل ٣٠٠ افغانى در اين تظاهرات شرکت کرده اند.

مطیع الله یک تن از اين کارگران، به رسانه ها گفت: «ما خبر نداریم که به خاطر چه آمديم، ما را گفتند که برای یک ساعت در مظاهره بروید، سه صد افغانی برای شما میتیم.»

وی در پاسخ به سوالی افزود: «برای ما یک دکان را در چنداول به ضمانت داده، اگر پول ما را ندهند ما به دکان می رویم.»

او گفت که اکثریت اشتراک کننده گان این تجمع، کراچی وانان سرای چنداول هستند که در بدل ٣٠٠ افغانى در مظاهره شرکت کرده اند.

برخى اشتراک کننده گان ديگر نيز با رسانه ها صحبت کردند و گفتند که در بدل ٣٠٠ افغانى شامل مظاهره شده اند.

محمد نبی رییس شرکت «نبی بُست» در مورد گفت: «این کار دشمنان ما است که شماری را روان کرده اند تا برنامۀ ما را خراب کنند.»

پس از اینکه محمد نبى متوجه شد که رسانه ها با کارگران مصاحبه نموده اند، از رسانه ها خواست تا اظهارات اين کارگران مبنى بر پرداخت ٣٠٠ افغانى به آنها را نشر نکنند.

موصوف برای هر رسانه که در این تجمع حضور داشت، دو صد دالر پیشنهاد کرد تا اين اظهارات را نشر نکنند.

ادعاى دو ميليارد قرضه

محمد نبى مدعى شد که شرکت او و ۷۵ شرکت دیگر قراردادى افغان تيلى کام، در سه سال گذشته بیش از چهار میلیون سیم کارت افغان تیلی کام را به بازار عرضه کرده است و به اساس قرارداد، باید افغان تيلى کام در بدل هر سیم کارت فروخته شده، به شرکت هاى فروشنده صد افغانى کميشن بپردازد.

او که خود را رييس اتحاديه شرکت هاى يادشده معرفى مى کرد، گفت که افغان تيلى کام از اين بابت از شرکت هاى قراردادى، حدود دو میلیارد افغانی مقروض می باشند.

به گفتۀ وى، شرکت هاى قراردادى، در صورتى که افغان تيلى کام پول آنها را پرداخت نکند، دفتر افغان تيلى کام را در کابل بسته مى کند. 

اما اجمل عیان رییس شرکت افغان تیلی کام، ادعای محمد نبى در مورد دو ميليارد مقروضيت را رد مى کند و مى گويد محمد نبى در حالی ادعاى فروش چهار ميليون سيم کارت را دارد که در حال حاضر افغان تيلى کام در کل ٢،٤ ميليون مشترک دارد.

او گفت: «ما از شماری شرکت هايى که سیم کارت های افغان تيلى کام را عرضه کرده اند، حدود ٣٥ میلیون افغانی قرض دار هستیم.»

اما وى افزود که شرکت های یادشده، خلاف قرارداد عمل کرده اند و تا زمانی که ارقام دقیق سیم کارت های راجستر شده و فروخته شده معلوم نگردد، پول کمیشن آنها که در کل ٣٥ ميليون افغانى مى شود، پرداخت نمی شود.

به گفتۀ موصوف، اکثریت شرکت های قراردادی، سیم کارت های افغان تيلى کام را در خانه های شان به شکل جعلی ثبت کرده اند و این شرکت، هیچ گاه کمیشن سیم کارت هایی را که به شکل جعلی ثبت شده باشد، پرداخت نمی کند.

عیان گفت که به اساس طرزالعمل جدید، باید این شرکت ها در داوطلبی شرکت کنند؛ اما آنها اصرار دارند تا بدون داوطلبی و به اساس فرمایش شماری از اعضای شورای ملی، به آنها قرارداد فروش سیم کارت و کریدت کارت داده شود.

وی همچنان خاطرنشان ساخت که شرکت هاى قراردادى به اساس قرارداد مکلف هستند تا کریدت کارت ها را در ولایات مختلف عرضه کنند؛ اما آنها آن را در کابل عرضه می کنند و این کار شان سبب ایجاد برخى مشکلات شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement