خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پاکستان مدت اقامت ويزه را برای افغان ها افزایش میدهد

پاکستان مدت اقامت ويزه را برای افغان ها افزایش میدهد

Jan 26, 2019 - 18:32

کابل (پژواک، ۶ دلو۹۷): سفیر پاکستان مقیم کابل میگوید که آنها در عرصۀ ایجاد تسهیلات در ویزۀ افغان ها، روی یک پلان کار را آغاز نموده اند.

این اظهارات را زاهد نصرالله خان سفير پاکستان، به تاریخ ۶ دلو، در جریان اخذ امتحان از متعلمین برای سکالرشیپ های آن کشور، با رسانه ها ابراز داشت.

موصوف علاوه نمود که پاکستان برای متعلمين افغان، سه هزار سکالرشیپ را برای پنج سال اعلان نموده بود.

نامبرده گفت که امسال ۸۰۰ متعلم افغان برای فراگیری تحصیلات در رشته های مختلف، به درجه لیسانس، ماستر و دکتورا، به پاکستان اعزام خواهند شد.

سفیر اذعان کرد که روند اخذ امتحان، در حضور داشت یک هیئت اعزامی از اداره تحصیلات عالى اسلام آباد، طور شفاف اخذ میشود.

نامبرده علاوه کرد که امسال از کابل، ننگرهار، کندهار، مزارشریف و هرات، حدود ده هزار متعلم افغان در این امتحانات سهیم میشوند.

نصرالله خان ادعاهاىی را رد کرد که گویا در روند سکالرشیپ ها پول اخذ می شود و اذعان داشت که روند متذکره، به حدی شفاف است که امکان هیچگونه فساد در آن نیست.

سفیر گفت که امسال برای دختران افغان، صد سکالرشیپ مختص شده است.

همچنان سفیر پاکستان گفت که روند انتقال ۴۰ هزار تن گندم کمک شدۀ پاکستان به ارزش ۱،۷ میلیارد کلدار، هفته پیش تکمیل شده است.

به قول وی، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان، چند ماه پیش طی سفرش به کابل، این کمک را اعلان نمود.

موصوف افزود که گندم متذکره با خانواده های خشکسالی زده کمک خواهد شد.

زاهد نصرالله خان، در پاسخ به یک پرسش در خصوص اخذ ويزه پاکستان و مشکلات مسافرین افغان در تورخم گفت که برای حل این مشکل، روی یک پلان کار را آغاز نموده اند.

 موصوف افزود که برای متقاضیان ويزه در کابل و اسلام آباد، کار روی اعمار ساختمان آغاز شده که با تکمیل شدن آن، برای افراد بیشتر تسهیلات ويزه فراهم خواهد شد.

به قول موصوف، پاکستان سال پار میلادی، ۷۴۲ هزار ویزه را برای افغانها صادر کرد که کشور دیگر به این پیمانه ويزه  نداده است.

نامبرده اذعان کرد که پاکستان هر روز، نزدیک به چهار هزار ويزه را در اختیار افغان ها قرار می دهد؛ اما رقم متقاضیان با گذشت هر روز افزایش می یابد.

سفیر افزود: "تلاش میورزیم تا تعداد کارمندان خویش را بلند ببریم؛ اما هر روز رقم مردم افزایش می یابد که سبب ایجاد ازدحام شده است."

 سفیرپاکستان گفت که آنها برای مردم ویزه شش ماهه می دهند؛ اما ويزه گیرندگان، باید یک ماه در آن جا اقامت گزینند، ولی مطابق پلان جدید آنها، بعد از این هر افغان تا دو ماه در پاکستان مستقر شده میتواند.

وی تعهد سپرد که مشکل ويزه دخولی و خروجی در تورخم، با افزایش کارمندان رفع خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement