خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نامزدان معترض یک بار دیگر خواستار ابطال آرای کابل شدند

نامزدان معترض یک بار دیگر خواستار ابطال آرای کابل شدند

Jan 28, 2019 - 16:16

کابل(پژواک، ۸ دلو ۹۷): شماری از نامزدان، خواستار ابطال آرای حوزۀ کابل شده و برای بحث روی موضوع معاون دوم ریاست جمهوری و رؤسای کمیسیون های انتخاباتی را به مناظره دعوت کردند.

انتخابات ولسی جرگه در ۳۲ ولایت در ۲۸ و ۲۹ میزان و در ولایت کندهار در پنجم عقرب سال روان برگزار شد.  کمیسیون با تاخیر سه ماهه، نتایج ابتدایی این انتخابات را اعلام کرد.

«اتحاد کاندیدان انتخاباتی کابل»، امروز در یک نشست خبری در کابل، با پر تقلب خواندن انتخابات ولسی جرگه ۲۸ و ۲۹ میزان گفتند کسانی که در انتخابات تقلب کرده اند، باید محاکمه شوند.

عبیدالله بارکزی نامزد انتخابات ولسی جرگه از ولایت کابل، با بیان اینکه در انتخابات ولسی جرگه عدالت تامین نشده و حقوق مردم زیر پا شده است، گفت که باید تمامی آرای کابل باطل اعلام شود.

موصوف، با انتقاد از رییس جمهور غنی گفت که رییس جمهور، همواره در مورد مبارزه با فساد تاکید می کند؛ اما اکنون چرا در برابر فساد، تقلب، بیعدالتی و جرایم انتخاباتی خاموش است!

محمد داوود کلکانی نماینده مردم کابل در ولسی جرگه و یک تن ديگر از نامزدان معترض نیز گفت: «بخاطر عدالتخواهی و دفاع از آرای مردم و ایستاده شدن در برابر تقلب کاران، جمع شدیم تا برای شان درس بدهیم که مردم در برابر جعل، تزویر و تقلب کار ایستاده می شوند.»

وی افزود که اگر به خواسته های شان رسیدگی صورت نگیرد، اعتراضات شان را گسترده کرده و در برابر بیعدالتی ایستادگی کرده، خاموشی اختیار نخواهند کرد.

مولوی عطاالله فیضانی یکی دیگر از نامزدان معترض، گفت: «به دلیل افشاى تقلب کاران، جعل، تزویر، جرایم انتخاباتی و رسیدن حق به حقدار، معاون رییس جمهور و رؤسای کمیسیون های انتخاباتی را به مناظره دعوت می کنیم تا در برابر مردم پاسخ بدهند.»

ذبیح الله سادات معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، هفته گذشته در مورد ادعای نامزدان معترض به پژواک گفته بود که نامزدان معترض در صورتی که از تقلب و تخلف انتخاباتی اسناد و شواهد داشته باشند، می توانند آنرا با کمیسیون های انتخاباتی به خصوص کمیسیون شکایات شریک کنند.

او گرفتن رشوت از سوی کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات را برای پیروزی نامزدان مشخص رد نموده و گفته است که اگر نامزدان معترض در مورد نیز کدام اسناد داشته باشند، می توانند آن را با ارگانهای عدلی و قضایی شریک کنند تا کسانی که دست به چنین کار زده اند، مورد پیگرد قرار گیرند.

وی همچنان گفت که کمیسیون انتخابات، در اعلام نتایج ابتدایی، شفافیت را تامین کرده است و نباید نامزدانى که رای لازم را نگرفته اند، برای کمیسیون و مردم مشکل ایجاد کنند.

در همین حال علىرضا روحانی کمیشنر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می گوید که بیش از یک هزار شکایت را در مورد نتایج ابتدایی کابل به دست آورده اند، که به صورت جدی و همه جانبه بررسی می شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement